mental-health-of-the-caregiver-anxiety-depression-and-stress-10-728

حتی المکان ساعاتی از شبانه روز را به خانواده و اطافیانتان اختصاص دهید  و از ابزارها و وسایل هوشمندتان  بخاطر عزیزانتان فاصله بگیرید.

بسیاری از مطالعات اخیر تأیید می‌کنند، افرادی که می‌خواهند روابط شادتری داشته باشند باید از ابزارهای فناوری فاصله بگیرند.
زندگی امروز ما به‌شدت با ابزار فناوری آمیخته شده و روزی نیست که در آن،  درگیر این وسایل نباشیم و کسی نیست که از بی‌توجهی اطرافیانش به خود  به‌دلیل درگیری با این وسایل شکایت نداشته باشد. در یک مطالعه‌ که اخیرا  انجام شده، محققان از ١٤٣ زن متاهل خواستند تا به سوالاتی در زمینه استفاده  از فناوری و رابطه‌شان با همسر خود،‌ پاسخ دهند. هدف این تحقیق، سنجش  میزان دخالت وسایل الکترونیک در زندگی و تأثیر آن بر روابط بین افراد بود.   حدود ٧٠‌درصد از پاسخگویان اعلام کردند که استفاده از گوشی تلفن همراه  اغلب مانع از تعامل آنها با همسرشان می‌شود و ٧٤‌درصد نیز رایانه را عامل  این فاصله دانستند. این افراد همچنین اعلام کردند که دعوا و مشاجره بیشتری  با همسرانشان می‌کنند که این موضوع یک حس منفی از رابطه را به آنها می‌دهد و  در نتیجه احساس نارضایتی و افسردگی بیشتری می‌کنند. با این تفاسیر هرچه  افراد بیشتر با وسایل الکترونیکی درگیر شوند، درگیری‌های بیشتری داشته و  احساس رضایتشان از زندگی‌مشترک کمتر می‌شود.  مطالعات دیگری نیز نشان  می‌دهد، وابستگی به تلفن‌همراه برای سلامتی بسیار مضر است چراکه وابستگی به  آن موجب   می‌شود.  به‌گزارش تودی، یکی  از دلایل این وابستگی قابل‌حمل بودن تلفن‌همراه و امکان حضور آن در  همه‌جاست که می‌تواند برای روابط مشترک بسیار مخرب باشد. تحقیقات دیگر نیز  نشان می‌دهد برخی وسایل مانند تلویزیون زوج‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد  اما استفاده از لپ‌تاپ آنها را از هم دور می‌کند. پیشنهاد کارشناسان این  است که بهترین گزینه برای گفت‌وگو، مکالمات رودررو به جای ارسال پیام‌های  نوشتاری است.