424533_477

پختن و تجربه  خوراکی های شهرهاي مختلف، در مسافرت بسیار لذت دارد. مثلا وقتي به شيراز  می رویم، به‌ جز ديدن مکانهای دیدنی و تماشایی  شيراز، خوردن  خوراکی های مخصوص آنجا  و از همه مهم‌تر آش سبزي  مشهور شيراز هم براي‌مان شادی و شوق به‌وجود مي‌آورد. ‌آش سبزي به‌عنوان صبحانه با نان سنگك داغ  و پيازداغ طلايي و خوش‌رنگ را حتما امتحان كنيد.

بله تعجب نكنيد، اين ‌آش معمولا براي صبحانه ميل مي‌شود.  اگر شما هم از اين شهر فاصله دارید و هوس اين ‌آش خوش‌رنگ و بو را داريد، همين حالا دست به‌كار شويد و عطر و بوي شهر شاعران را به خانه‌تان بياوريد:

 

مواد لازم برای4 نفر:

  • گوشت گوسفند: 300 گرم
  • حبوبات (عدس و نخود و لوبيا چيتي): 200 گرم
  • پياز: دو عدد متوسط
  • برنج نيم‌دانه: دو پيمانه پلوپز
  • سبزي تره: 150 گرم
  • سبزي ترخون: 100 گرم
  • آب: دو ليتر
  • نمك و فلفل و زردچوبه: به ميزان لازم

طرز تهیه:

1. يك پيشنهاد براي آن دسته از عزيزاني كه با هضم حبوبات مشكل دارند، اين است كه «حبوبات را به مدت يك شبانه‌روز در آب بخيسانند و در اين فاصله سه‌بار آب حبوبات را عوض كنند، با اين كار بيشتر نفخ حبوبات گرفته مي‌شود.»

2. لوبيا چيتي، عدس و نخود را خيس كنيد، سپس آنها را بپزيد و كنار بگذاريد (يادتان باشد هنگام پخت، به حبوبات نمك اضافه نكنيد چون سفت مي‌شوند و زمان پخت‌شان افزايش مي‌يابد).

3. برنج را هم با مقداري آب بپزيد تا حسابي باز شود و لعاب پس دهد.

4. گوشت را به همراه پياز، زردچوبه، فلفل و دو ليتر آب بپزيد و كنار بگذاريد.

5. نيمي از حبوبات را به همراه گوشت پخته شده و برنج بكوبيد. حالا مواد كوبيده شده و بقيه حبوبات و سبزي‌هاي خرد شده را به آب گوشت اضافه كنيد (براي اين ‌آش لازم نيست سبزي‌ها را خيلي ريز خرد كنيد).  در ديگ را ببنديد و اجازه دهيد ‌آش جا بيفتد و هر از گاهي هم بزنيد تا ته نگيرد، اگر آب‌ آش كم بود مقداري آب داغ به آن اضافه كنيد. در آخر هم نمك‌ آن را اندازه كنيد و بعد از 10دقيقه از روي حرارت ‌برداريد و در ظرف دلخواه ريخته و با پياز داغ آن را سرو كنيد.

آش پر خاصيت

– از آنجا كه حبوبات و سبزيجات آش داراي فيبر زيادي هستند، به كاهش يبوست كمك مي‌كنند.

– در صورتي كه فشارخون بالا داريد تا آنجا كه ممكن است شويد ‌آش را بيشتر بريزيد و از ميزان گوشت آن كم كنيد.

– اگر اضافه‌وزن داريد ‌آش را با حداقل روغن تهيه و سرو كنيد و تا آنجا كه ممكن است حبوبات آن را نكوبيد، چون مقدار آن زياد مي‌شود و حجم بيشتري از آن را در يك وعده ميل خواهيد كرد.

–  استفاده از گوشت، براي همه گروه‌هاي سني و مخصوصا بچه‌ها، خانم‌هاي باردار و سالمندان توصيه شده است. تا آنجا كه ممكن است گوشت را به همراه استخوان در‌ آش بريزيد تا علاوه بر پروتئين موردنياز، مقدار زيادي آهن و ويتامين 21B هم وارد بدن‌تان شود و اين خواص براي كساني كه كم‌خوني دارند بسيار مفيد است.

– ازجمله حبوباتي كه در بعضي آش‌ها استفاده مي‌شود ماش است. اين حبوبات ضدچربي خون است و اسيد فوليك زيادي دارد. پس در استفاده از آن كوتاهي نكنيد.

– در صورتي كه مشكل گوارشي داريد تا آنجا كه ممكن است آش را رقيق‌تر درست كنيد و به همراه آن از كمي روغن زيتون استفاده كنيد.

– در صورت تمايل از نعناع داغ براي سرو‌ آش استفاده كنيد، زيرا نعناع ضدنفخ است و استفاده از آن به همراه‌ آش، براي كساني كه با هضم حبوبات آش مشكل دارند، بسيار مفيد است.

ضرب‌المثل‌هاي آشي

– آش كشك خالته، بخوري پاته، نخوري پاته

– آشپز كه دوتا شد ‌آش يا شور می‌شه يا بي‌نمك

– آشي برات بپزم كه روش يه وجب روغن باشه

– آش با جاش

– آش نخورده و دهن سوخته

– هر چقدر پول بدي همون قدر ‌آش مي‌خوري

– كاسه داغ‌تر از آش

– تا هست، همين ‌آش و همين كاسه است

– آش دهن‌سوزي نيست

– صنار بده‌ آش، به همين خيال باش

lمنبع : مجله سیب سبز