angry-child-boy

برای یافتن علت و درمان پرخاشگری در کودک باید در وهله اول به والدین و رفتارهای منفی  آنان مراجعه کرد تا در تغییر نحوه برخوردشان با کودک و بایکدیگر  تجدید نظر کنند.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

دکتر مهوش امیری، فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان درباره علت پرخاشگری کودکان گفت: «مهم‌ترین عاملی که باعث تقویت پرخاشگری در کودکان می‌شود نحوه رفتار والدین با یکدیگر است. کودکان از طریق نگاه کردن می‌توانند رفتارهای والدین خود را آموزش ببینند و از آن‌ها الگوبرداری کنند.»

دکتر مهوش امیری، فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار سینانیوز درباره عواملی که باعث پرخاشگری در کودکان می‌شوند، گفت: «مهم‌ترین عاملی که باعث تقویت پرخاشگری در کودکان می‌شود نحوه رفتار والدین با یکدیگر است. کودکان از طریق نگاه کردن می‌توانند رفتارهای والدین خود را آموزش ببینند و از آن‌ها الگوبرداری کنند. به همین دلیل می‌توان یادگیری را یکی از دلایل مهم پرخاشگری در کودکان دانست.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای کنترل خشم در کودکان چه راه حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنید، ادامه داد: «بهترین راه برای کنترل خشم در کودکان این است که خانواده و به خصوص والدین باید در ابتدا به رفتار خودشان توجه کنند و بتوانند رفتار خود را در محیط خانواده کنترل کنند. بنابراین وقتی والدین به یکدیگر احترام بگذارند و رفتارهای خوبی از خود نشان دهند به طبع آن کودک آن‌ها را آموزش می‌بیند و در معرض رفتارهای خشونت آمیز قرار نمی‌گیرد.»

دکتر امیری افزود: «والدین وظیفه دارند با مشاهده پرخاشگری و عصبانیت کودک خود به آن‌ها بگویند “تو حق عصبانی شدن و داد و بیداد کردن را نداری” و اگر بخواهی به این رفتار خودت ادامه بدهی ما مجبور می‌شویم تو را از کاری که دوست داری برای مدت کوتاهی محروم کنیم.»

وی در ادامه گفت: «وقتی پدر و مادر شاهد پرخاشگری یا عصبانیت کودک خود هستند باید سعی کنند خونسردی خود را حفظ کنند و به هیچ عنوان با او به تندی رفتار نکنند. والدین در این مواقع باید در مرحله اول به کودک به دلیل رفتارش تذکر دهند چرا که شاید اصلا او متوجه رفتار اشتباه خود نشود.»

این روانپزشک کودک و نوجوان تاکید کرد: «والدین می‌توانند در مواجهه با این اتفاق، قانونی را برای خود وضع کنند و به کودک خود بگویند که به دلیل این رفتار بدی که از خود نشان دادی ده دقیقه حق تماشای تلویزیون را نداری یا به مدت ۵ دقیقه با تو حرف نمی‌زنیم و… .»

دکتر امیری در پایان تصریح کرد: «هر بار که کودک عصبانی و پرخاشگر می‌شود باید این قانون اجرا شود و والدین در انجام آن تعلل نکنند. در غیر این صورت کودک متوجه می‌شود که راهی برای گریز از محرومیتی که برایش تعیین شده است وجود دارد و توجهی به تنبیه والدین نمی‌کند