86029

متاسفانه در نوزادان نارس نوعی سندرم به نام سندرم زجر تنفسی مشاهده می شود که باعث خفگی و نارسایی تنفسی در آنان و گاهی اوقات منجر به مرگ آنان نیز می شود.

دکتر مسعود دهدشتیان اظهار کرد: شایع‌ترین بیماری نوزادان که با آن مواجه هستیم سندروم دیسترس تنفسی نوزادان است. هر چه سن حاملگی کمتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری سندروم زجر تنفسی در نوزادان بیشتر است و در حقیقت سردسته مرگ و میر کودکان در دوره نوزادی همین بیماری است.

وی به علت بروز این بیماری اشاره کرد و افزود: علت بروز بیماری سندروم زجر تنفسی در نوزادان، کمبود ماده‌ای به نام سورفاکتانت است که باید در ریه ترشح شود و چنانچه نوزاد نارس باشد ممکن است این ماده در بدن او تولید نشده و در نتیجه دچار مشکلات تنفسی شود.

این فوق تخصص نوزادان گفت: درمان این بیماری از طریق تزریق ماده سورفاکتانت در ریه نوزاد است. این روش درمانی وضعیت نوزاد را بسیار بهبود داده و مرگ و میر نوزادان به این جهت را بسیار کاهش داده است.

دهدشتیان عنوان کرد: بدن نوزاد 2 یا 3 روز پس از دریافت این ماده، خود به خود ترشح ماده سورفاکتانت در ریه را آغاز می‌کند و دیگر نیازی به تزریق مجدد این ماده وجود نخواهد داشت و نوزاد می‌تواند همچون نوزاد طبیعی تنفس کند