رئيس شبکه بيوتکنولوژي پزشکي کشور خبر داد:ايران دومين توليدکننده پرمصرف ترين داروي ام اس در جهان به شمار مي رود .
به گزارش دکتر سلام، فريدون مهبودي در اين باره افزود: داروي توليد شده ايراني موردتاييد آزمايشگاههاي معتبر اروپايي است.

محققان و دانشمندان ايراني پس از 5 سال تحقيق و مطالعه با همکاري پزشکان و محققان آلماني موفق به توليد داروي استاندارد براي مصرف بيماران ام اس شده اند.

رئيس شبکه بيوتکنولوژي پزشکي کشور وابسته به معاونت پژوهشي وزارت بهداشت‌, درمان و آموزش پزشکي با اشاره به شناسايي حدود 40 هزارنفر از بيماران مبتلا به ام اس در کشور اضافه کرد: هم اکنون ايران توانايي توليد سالانه 480 هزار دوز دارو معادل دو برابر نياز کشور را دارد.

عضو هيئت علمي انستيتو پاستور ايران افزود: در 6 ماه گذشته حدود 90 هزار دوز دارو وارد بازار شده که بيش از 80 هزار دوز آن مصرف شده است و هم اکنون نيز حدود 50 هزار دوز دارو آماده ورود به بازار است.

دکتر مهبودي همچنين با اشاره به اينکه توليد و مصرف داروي ايراني و رقابت آن با تنها توليد کننده امريکايي از خروج سالانه 60 ميليون دلار ارز از کشور جلوگيري کرده و نگراني بيماران ام اس را نيز به کلي برطرف کرده و نگراني بيماران ام اس را نيز رفع کرده است.

به گفته وي هم اکنون حدود 80 درصد بيماران ام اس دنيا داروي اونکس امريکايي را مصرف مي کنند که داروي توليد ايران کپي ژنريک اين دارو با همان خصوصيات و کيفيت است.

وي افزود : گروه اندکي از پزشکان به بيماران خود توصيه کرده اند از داروي بتافرون که داروي نسل قبل است استفاده کنند و اين در حالي است که داروي بتافرون علاوه بر مشکلات و عوارض جانبي متعدد در مقايسه با داروي سينووکس ايراني و اونکس امريکايي که يک بار در هفته تزريق مي شوند نياز به تزريق درد آور زير جلدي 3 بار در هفته دارد.

قيمت داروي ايراني هم اکنون نصف قيمت داروي خارجي است .
با اين حال بسياري از پزشکان به علت آزمايش نشدن کافي اين دارو ، از تجويز آن براي بيماران خود امتناع مي کنند.