Listening

عوامل گوناگونی باعث ضعف در سیستم شنوایی تان می شوند مراقب باشید در معرض آنان قرارنگیرید و و با عایت و دوری از آنان از افت  شنوایی تان پیشگیری  کنید.

مصرف برخی داروها مثل آنتی‌بیوتیک، بی‌تحرکی، چاقی و سیگار از عوامل ضعف  سیستم شنوایی است. سیستم شنوایی علاوه‌بر مزیت شنوایی به انسان در راه  رفتن و ایستادن و نشستن تعادل می‌دهد اما برای مراقبت بیشتر از این حس  علاوه‌بر محافظت مقابل صداهای زیاد باید اقدامات دیگری نیز انجام دهیم تا  سیستم شنوایی مناسب و کارآیی داشته باشیم. ژنتیک و عوامل محیطی مانند صداها  علت اصلی کاهش شنوایی در افراد هستند، اما روش‌هایی برای پیشگیری از افت  شنوایی و حتی تقویت آن وجود دارد که به کار بستن آنها بسیار کارآ  است.

بیشتر مشکلات شنوایی زمانی شروع می‌شوند که سلول‌های مویی موجود در حلزون  گوش یا گوش داخلی خوب کار نکنند یا بمیرند بنابراین باید به خاطر داشت که  افزایش خونرسانی به گوش داخلی و از بین‌بردن التهاب‌های موجود در بدن  ازجمله مهم‌ترین روش‌هایی هستند که با کمک آنها می‌توان شنوایی گوش‌ها را  خوب نگه داشت. برای افزایش خون‌رسانی به گوش داخلی و از بین بردن التهاب  باید درباره مصرف داروها حساس باشیم چرا که برخی داروها اتوتوکسیک هستند  یعنی برای سلول‌های شنوایی کشنده‌اند و می‌توانند باعث کاهش شنوایی شوند  بنابراین اگر مشکل شنوایی دارید به پزشک متخصص گوش مراجعه کرده و داروهای  مصرف شده را به اطلاع وی برسانید.
این داروها شامل برخی داروهای ضدافسردگی، آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب  غیراستروییدی هستند و چنانچه علت افت شنوایی مصرف طولانی‌مدت این‌گونه  داروها باشد باید نوع دیگری از داروها را جایگزین کرد چرا که بدون‌شک این  تغییرات دارویی باعث بهتر شدن شنوایی خواهد شد.
مطالعات اخیر نشان داده است پیاده روی ٢ ساعت در روز توسط خانم‌ها خطر افت  شنوایی در آنان را تا ١٥‌درصد کاهش می‌دهد. برخی مواد مغذی خاص جریان خون  را افزایش می‌دهند و با افزایش التهاب در بدن و گوش‌ها مقابله می‌کنند که  برای دریافت کافی این مواد مغذی مصرف مکمل‌ها با تجویز و نظارت پزشک  می‌تواند کمک‌کننده باشد.
استرس نیز سلامت سیستم شنوایی را به شدت تشدید می‌کند. مطالعات نشان  داده‌اند که ترکیبات شیمیایی به نام دینورفین‌ها با تحریک التهاب در مغز به  استرس پاسخ می‌دهند که این التهاب نه‌تنها کاهش شنوایی را تشدید می‌کند،  بلکه باعث اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش نیز خواهد شد.
چاقی و اضافه‌وزن نیز خطر افت شنوایی را افزایش می‌دهد چرا که عوامل مرتبط  با اضافه‌وزن و چاقی مانند فشارخون بالا، به‌طور قابل‌توجهی جریان خون گوش  داخلی را کم می‌کنند. سیگار نیز از دیگر عوامل آسیب سیستم شنوایی است و  نتایج مطالعه‌ای که روی تعداد بالایی از بالغین ٤٨ تا ٩٢ سال انجام شد نشان  داد که افراد سیگاری بیشتر از غیرسیگاری‌ها به اختلالات شنوایی و کاهش  شنوایی مبتلا می‌شوند.
خطرات سیگار فقط برای فرد سیگاری نیست بلکه تمام افرادی که به‌طور مستقیم و  غیرمستقیم در مواجهه با دود سیگار قرار دارند، یعنی اطرافیان فرد سیگاری  نیز تحت‌تأثیر آسیب‌های سیگار قرار خواهند گرفت.