images.jpg258

برای سلامت روح و روان فرزندتان اهمیت قائل شوید و به او اعتماد به نفس را با  رفتار دست و تحسین کردن رفتار خوب در وی تقویت کنید.

دکتر ‘محمودرضا میری’ روز چهارشنبه در دومین کنگره سراسری سلامت کودکان و نوجوانان در زاهدان افزود: اگر در آینده خواهان نیروهای انسانی سالم، پرتلاش، منطقی و جستجوگر هستیم باید در مرحله نخست به سلامت روان کودکان توجه دقیق تری داشته باشیم.
وی گفت: با توجه به اینکه کودکان بالاترین درصد جمعیتی کشور را تشکیل می دهند و در سیستان و بلوچستان نیز 35 درصد جمعیت شامل افراد زیر 15 سال می شود، توجه به سلامت این قشر از جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی پرداختن به سلامت کودکان از نظر تاثیر پذیر بودن آنان در مقابل عوامل محیطی را بسیار با اهمیت دانست اظهار داشت: این گروه از جامعه به دلیل داشتن خصوصیات فیزیولوژیکی و آناتومی خاص ضعیف تر از دیگر اقشار هستند به عنوان نمونه در جریان مسمومیت شیمیایی زاهدان، کودکان 70 درصد مسدومان را تشکیل دادند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: بسیاری از بیماری های کودکان و نوجوانان به وسیله اقدامات ساده و هزینه اندک نظیر برخورداری از آب آشامیدنی سالم و واکسیناسیون قابل پیشگیری است.
وی موضوعات فرهنگی و سوء تغذیه را از دیگر عوامل تاثیر گذار در سلامت کودکان و نوجوانان ذکر کرد و افزود: هنوز در سیستان و بلوچستان به دلیل باورهای فرهنگی و به دنبال آن ازدواج های فامیلی، نرخ بیمارهای ژنتیکی از جمله تالاسمی بالا است و همچنین در این استان افراد فاقدان شناسنامه داریم که قابل شناسایی نیستند.
دبیر علمی دومین کنگره سراسری سلامت کودکان و نوجوانان نیز در این همایش گفت: 230 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه این کنگره در زاهدان رسیده است.
‘نورمحمد نوری’ افزود: این مقالات در زمینه بیمارهای شایع نوزادان، بیماری های عفونی کودکان، اختلالات تغذیه ای، مشکلات گوارشی، قلبی، خون و سرطان، آسم و آلرژی، کلیه و اعصاب است.
وی ادامه داد: از مجموع مقالات ارسال شده به جشنواره 110 مقاله به صورت پوستر و 95 مقاله به صورت سخنرانی ارائه می شود.
دومین کنگره سراسری سلامت کودکان و نوجوانان از امروز/ چهارشنبه/ به مدت سه روز با حضور محققان و پژوهشگران سراسر کشور در تالار بوعلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آغاز به کار کرد.