appetite1_600x450

سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) لیراگلوتاید liraglutide داروی بیماری قند ( Saxenda، نوو نوردیسک ) را برای لاغر کردن تایید کرده است. سبک زندگی برای کنترل وزن در اشخاصی با نمایه توده بدن از 30 کیلوگرم / m2 و یا بیشتر ( چاق) و یا 27 کیلوگرم / m2 و یا بیشتر ( اضافه وزن ) در حضور حداقل یک عامل مرتبط مانند فشار خون بالا، دیابت یا دیس لیپیدمی.
در ایالات متحده از سال 2010 برای درمان دیابت نوع 2 از Victoza ( نوو نوردیسک )، liraglutide آگونیست گیرنده glucagonlike پپتید-1 (GLP-1) استفاده می شود. دوز برای چاقی 3 میلی گرم است ( در مقایسه با 1.2 میلی گرم یا 1.8 میلی گرم برای دیابت ). با توجه به نظر FDA Liraglutide نباید با داروی دیگری از طبقه GLP-1 مانند Victoza استفاده شود.
بیماران باید پس از 16 هفته مورد بررسی قرار گیرند و اگر بیمار حداقل 4٪ از وزن بدن پایه را از دست نداده است دارو قطع شود.
Liraglutide در حال حاضر پنجمین داروی چاقی در دسترس در ایالات متحده، پس از ارلیستات (Xenical, Genentech; and Alli, GlaxoSmithKline)، لوکاسرین (Belviq, Eisai)، فنترمین توپیرامات (Qsymia, Vivus)، بوپیروپیون/نالتروکسون (Contrave, Takeda Pharmaceuticals) می باشد.
هشدار روی جعبه محصول، بیان کرد که تومور C – سلول تیروئید در جوندگان رخ داده اما این خطر در انسان شناخته شده نیست. Liraglutide باید در بیماران با سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان تیروئید مدولا ( MTC ) و یا در بیماران مبتلا به چند سندرم نئوپلازی غدد درون ریز تیپ 2 نباید استفاده شود.
اطلاعات نشان می دهد دوز بالا و طولانی مدت در موش ممکن است سبب سرطان تیروئید شود اما این اثر در انسان ثابت نشده است.
اطلاعات حمایت از اثر بخشی و ایمنی luraglutide برای درمان چاقی از چهار فاز بدست آمده است 3 آزمایش در بیش از 5000 نفر انجام شده است و با دریافت 3 میلی گرم luraglutide در بیش از 3000 نفر و اتمام مطالعه 70 درصد بود.
در بزرگترین آزمایش (با استفاده از آخرین مشاهده)، شامل 3731 نفر، گروه liraglutide به طور متوسط 8 درصد وزن بدن در مقابل 2.6٪ دارونما در مدت 56 هفته از دست دادند در نتیجه معیار FDA برای داروهای کاهش وزن از 5 ٪ تفاوت بین درمان فعال با دارو و دارونما است.
در این کارآزمایی، شایع ترین عوارض جانبی با 3 میلی گرم luraglutide در مقابل پلاسبو شامل تهوع (39٪ در مقابل 14٪)، اسهال (21٪ در مقابل 10٪)، استفراغ (٪16 در مقابل 4٪) و هیپوگلیسمی هنگامی که در ترکیب با سولفونیل اوره با وجود نصف کردن دوز سولفونیل اوره استفاده شود (15٪ در مقابل 6٪) است.
عوارض جانبی جدی شامل پانکراتیت حاد ( هفت بیمار با liraglutide در مقابل یکی با دارونما ) و بیماری سنگ کیسه صفرای حاد (2.3٪ در مقابل 0.9٪) به طور کلی، نرخ نئوپلاسم با 3 میلی گرم luraglutide به طور معنی داری بیشتر نیست اما بروز نئوپلاسم تیروئید به نظر می رسد بالاتر از نرمال باشد.
در جلسه مشورتی FDA که در ماه سپتامبر برگزار شد به بررسی اثر بخشی liraglutide در چاقی پرداخته شد دکتر دیوید وی کوک، متخصص اطفال، دانشیار و مدیر بالینی غدد اطفال در دانشگاه جانز هاپکینز، بالتیمور مریلند گفت: من فکر می کنم حداقل در یک زیر مجموعه بسیار زیادی از بیمارانی که آن را مصرف می کردند. داده های خیلی شفافی از اثر بخش آن در از دست دادن وزن حمایت می کند با این حال، او اضافه کرد من اعتماد به نفس کمتری در فواید سلامتی طولانی مدت دارم اما من فکر می کنم با اطلاعات ایمنی ارائه شده هیچ نگرانی جدید مشخص شده فراتر از آنچه در حال حاضر مشخص شده است با دوز مناسب افزایش نمی یابد و من فکر می کنم معقول و منطقی آن است که دارو به عنوان یک داروی کاهش وزن به بازار عرضه شود تا پزشک برای بیمار با ارزیابی خطرات و منافع به صورت فردی نسخه نماید.