916817-1_l
شما هم از آن گروه اشخاص هستيد كه زمانکه  وارد منزل مي‌شويد، می خواهید  فورا خودتان را با يك هله هوله مشغول كنيد؟ زمانیکه تلویزیون تماشا می کنید يا كار میکنید هله‌هوله مي‌خوريد؟ بايد اطلاع داشته باشید که تنقلات ميان وعده  هرگز حجم حقیقیشان را نشان نمي‌دهند و شما با خوردن برخی از آنها دچار انرژي كاذب مي‌شويد.

بهتر است از همين امروز خوراكي‌هاي مقوي‌تري روي ميزتان بچينيد تا ميان‌وعده‌هاي سالم‌تري ميل كنيد. خشكبار از دم‌دستي‌ترين ميان‌وعده‌ها به حساب مي‌آيد اما در انتخاب آنها هم بايد دقت كنيد تا مفيد‌ترين‌هاي‌شان را نوش جان كنيد. ما به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه از اين موارد غافل نشويد ضمن آنكه تهيه آنها بسيار آسان‌تر از چيزي است كه حتي تصورش را مي‌كنيد.

كم‌خوني داريد؟ توت بخوريد

نوشيدن چاي يا قهوه در ميانه روز خستگي را از بدن مي‌گيرد اما اگر با اين نوشيدني‌ها هر روزحجم زيادي از شيريني و بيسكويت ميل مي‌كنيد، بهتر است سري به فروشگاه خشكبار بزنيد و مقداري توت خشك بخريد. توت سفيد سرشار از آهن و ويتامين C است. پس كم خون‌ها از خوردن آن غافل نشوند. ضمن آنكه قند طبيعي آن ضرر ندارد و به خاطر داشتن فيبر، ملين خوبي براي دستگاه گوارش‏ به حساب مي‌آيد.

چيپس‌هاي ميوه‌اي

درست است كه هيچ چيز مثل يك ميوه تازه نمي‌تواند به بدن‌تان ويتامين‌هاي لازم را برساند اما ميوه خشك هم خالي از لطف نيست. ضمن آنكه يك ميان‌وعده سالم و انرژي زا به حساب مي‌آيد. تقريبا اين روزها در همه خشكبارفروشي‌ها مي‌توانيد ميوه خشك را پيدا كنيد. اما اگر زرنگ‌تر از اين حرف‌ها هستيد دست به كار شويد. انواع ميوه (برگه زردآلو، هلو، موز، كيوي، سيب، نارنگي و. . . ) را مي‌توانيد جلوي آفتاب، روي بخاري يا شوفاژ خشك كنيد. به علاوه مي‌توانيد با اين روش ميزان خشكي آنها را هم با سليقه خودتان هماهنگ كنيد.

كپسولي به نام كشمش

حتما براي شما هم پيش آمده كه هنگام برداشتن در قندان در يك ‌مهماني با كشمش‌هاي خوشرنگ مواجه شويد. اينجا خبري از قند نيست. لطفا چاي‌تان را با كشمش، اين كپسول آنتي‌اكسيداني مقوي، بنوشيد. خوردن كشمش شما را از پوكي استخوان در امان نگه مي‌دارد و آهن، پتاسيم، كلسيم و ويتامين Bبه بدن‌تان مي‌‌رساند. خوردن كشمش استرس‌هاي‌تان را كم مي‌كند و براي فعاليت‌هاي روزانه‌تان به شما انرژي مي‌دهد.

سوياخور شويد

هيچ مي‌دانستيد اين كوچولوهاي سفيد ترد، سرشار از پروتئين و انواع ويتامين هستند؟ دانه‌هاي سويا با طعم‌هاي مختلف مي‌تواند
ميان وعده خوبي براي شما و فرزندان‌تان باشد. سويا سرشار از كلسيم است و علاوه بر آن به جذب اين ماده حياتي در بدن‌تان هم كمك مي‌كند. آجيل سويا، بدن شما را در برابر عفونت‌ها مقاوم مي‌كند و يك خوراكي مقرون به صرفه به شمار مي‌رود.

كنجد فقط براي روي سنگك نيست

شما از همان‌هايي هستيد كه به عشق كنجد روي سنگك در صف طولاني نان منتظر مي‌مانيد؟ پس بهتر است اين دانه مقوي را در موارد  ديگر هم استفاده كنيد. كنجد بهترين ميان وعده براي دانش‌آموزان و ورزشكاران است. كنجد سرشار از زينك است و شما با خوردن آن از مصرف قرص‌هاي اين ماده بي نياز مي‌شويد. پيشنهاد مي‌كنيم مخلوط كنجد و شاهدانه را حتما امتحان كنيد. ضمن آنكه مي‌توانيد ارده (كنجد نرم و ساييده) به همراه عسل را به عنوان يك وعده مقوي و خوشمزه به برنامه غذايي تان اضافه كنيد.

به ياد برنجك‌هاي قديم

مادربزرگ‌ها هميشه يك مشت از آن را توي جيب‌مان مي‌ريختند. برنجك خانگي يك ميان وعده مناسب براي بچه‌هايي است كه در سن رشد قرار دارند. براي درست كردنش كافي است چند پيمانه برنج را به مدت چند ساعت خيس كنيد. بعد از خشك شدن به‌طور كامل، در يك تابه روغن كنجد يا ذرت بريزيد و آن را كمي تفت بدهيد تا پف كند. دانه‌هاي برنجك به همراه گردو مي‌تواند تركيب خوشمزه و مفيدي باشد. همين حالا دست به كار شويد.

گندمك، جرقه‌هاي خانگي

اين روزها بعضي از كارخانجات، گندمك را به شكل صنعتي توليد مي‌كنند اما درست كردن آن راحت و بي‌دردسر است. كافي است مقداري گندم را بپزيد و پس از خشك شدن در يك تابه روغن كنجد يا ذرت بريزيد و آن را تفت دهيد. در آخر مي‌توانيد كمي عسل يا شكر به آن اضافه كنيد. بيشتر بچه‌ها دوست دارند گندمك را با شير بخورند. در اين صورت بهتر است شير را به جاي شكر با عسل شيرين كنيد تا خواص بيشتري به عصرانه‌شان افزوده شود.

فشارخون داريد؟ شاهدانه بخوريد

شاهدانه مصداق بارز مثل «فلفل نبين چه ريزه، بشكن ببين چه تيزه است.» شايد فكرش را هم نكنيد كه اين دانه كوچك پر از خواص مختلف براي گوارش شماست. شاهدانه ضد انگل معده است و براي درمان يبوست به كار مي‌آيد. خوردن شاهدانه تاثير ضدافسردگي دارد و سيستم ايمني بدن‌تان را هم افزايش مي‌دهد. پس هميشه يك ظرف شاهدانه روي ميز خود بگذاريد و بين روز مصرف كنيد. ضمن آنكه اين دانه خوشمزه به حفظ سلامت پوست و موي شما هم كمك مي‌كند.

 

منبع : مجله سیب سبز