10884-girl_smartphone_edited.630w.tn
برخی اپلیکیشن ها و برنامه های اینترنتی موجود در تلفن های همراه هستند که باری سن کودکان و نوجوانان بسیار مضر و خطرناکند و پیامدهای اخلاقی و روانی نامطلوبی روی آنان برجای می گذارند در این مطلب به معرفی برخی از آنان می پردازیم.

ممکن است فکر کنید که بچه هایتان تنها به دلیل سهولت ارتباط با دوستان خود خیلی از اپلیکیشن ها را دانلود می کنند. این موضوع درمورد خیلی از بچه ها صدق می کند ولی متاسفانه حتی استفاده بی منظور از خیلی از این اپلیکیشن ها ممکن است دختر یا پسر شما را در مسیری ناخواسته قرار دهد. دراینجا به چند اپلیکیشن خطرناک و مشکل ساز برای فرزندان شما اشاره شده است.
Whisper
ویسپر به کاربران اجازه می دهد تا در مورد یک عکس خاص با هدف به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود به طور ناشناس پیام ارسال کننند. اگرچه افراد به طور ناشناس در این اپلیکیشن فعالیت می کنند ولی این اپ محلی که شخص پست خود را از آنجا ارسال کرده نمایش می دهد. برای همین افراد می توانند به راحتی دنبال کاربرانی بگردند که در نزدیکی محدوده محل سکونت آنها زندگی می کنند. مشکل این اپلیکیشن اینجاست که به خاطر ناشناس ماندن افراد، بچه ها تصاویر بچه های دیگر را با اظهارنظرهای توهین آمیز در مورد آنها پست می کنند. همچنین کاربران برای استفاده از این اپلیکیشن موظف به ثبت نام در این اپ نبوده و می توانند ازطریق سیستم جی پی اس به راحتی با بقیه ارتباط برقرار کنند. با نگاهی سریع به این اپلیکیشن می توان فهمید که یک سری روابط اینترنتی با استفاده از این اپلیکیشن شکل می گیرد ولی افراد هرگز قادر به شناسایی شخصی که پشت کامپیوتر یا تلفن همراه است، نخواهند بود. افرادی که به فکر سواستفاده جنسی از کودکان هستند می توانند از این اپلیکیشن برای شناسایی بچه ها و برقراری رابطه با آنها استفاده کنند. درسیاتل فردی به جرم دزدیدن یک دختر بچه 12 ساله که در سال 2013 از طریق همین اپلیکیشن شناخته بود، متهم شناخته شد.
Ask.fm
این یکی از اپلیکیشن های محبوب شبکه های اجتماعی است که تقریبا فقط توسط بچه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این اپلیکیشن مخصوص سوال و جواب بوده و به کاربران اجازه مطرح کردن سوالات خود و درعین حال ناشناس باقی ماندن را می دهد. مشکل این اپلیکیشن این است که بچه ها اغلب سوالات تکراری تخریب کننده و توهین آمیز در مورد یک نفر را درآن مطرح می کنند. به دلیل ناشناس ماندن افراد، این اپ فضای مجازی آزادی برای سایبر بولینگ فراهم می کند. این اپلیکیشن عامل اصلی 9 مورد خودکشی در آمریکا و بریتانیا معرفی شده است.
Yik Yak
 اپلیکیشنی که به کاربران اجازه می دهد پیام های خود را تا سقف 200 کلمه در آن پست کنند. این پیام می تواند از سوی 500 کاربر دیگر که عضو این شبکه اجتماعی بوده و به دلیل ردیابی از طریق سیستم جی پی اس در نزدیکی محل سکونت شخصی که آن را نوشته قرار دارند، مشاهده شود. مشکل این اپلیکیشن این است که کاربران آن پیام های حاوی مطالبی در مورد روابط جنسی با لحنی توهین آمیز و حملات تند و شدید به کاربران دیگر ارسال می کنند. اگرچه پست ها ناشناس می مانند ولی بچه ها هراندازه که با دیگران راحت تر می شوند، اطلاعات شخصی بیشتری در مورد افراد کسب می کنند.
Poof
این اپلیکیشن به کاربران اجازه می دهد تا اپ های دیگر را روی تلفن خود محو و ناپدید کنند. با استفاده از این اپ، بچه ها می توانند هر اپلیکیشنی که نمی خواهند افرادی که تلفن آنها را باز می کنند یا در میان اپ های آن جستجو می کنند، ببینند به راحتی مخفی کنند. خرید این اپ خوشبختانه مدتی است که امکان پذیر نیست. اما اگر قبلا دانلود شده ، ممکن است همچنان در تلفن همراه فرزند شما وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید که این مدل اپلیکیشن ها خیلی سریع ساخته شده و عمر آنها خیلی کوتاه بوده ولی اپ های مشابهی همچنان درحال تولید شدن است که از جمله آنها می توان به Hidden Apps، App Lock و  Hide It Pro اشاره کرد.
Omegle
این اپلیکیشن در اصل برای چت ویدئویی استفاده می شود. وقتی شما این اپ را استفاده می کنید، ازطریق این سرویس خودتان را شناسایی نمی کنید. شرکت کنندگان در این چت همگی غریبه هستند. اگرچه می توان این اپ را به اکانت فیسبوک متصل کرد تا افرادی مناسب را که علایق مشترکی با هم دارند برای چت کردن برگزید. مشکل اصلی این اپلیکیشن این است که افرادی که درپی سواستفاده های جنسی هستند از این اپلیکیشن برای برقراری رابطه با کودکان و دریافت اطلاعات شخصی از آنها بهب منظور ردیابی هرچه راحت تر آنها استفاده می کنند.
Down
این اپلیکیشن که پیشتر Bang With Friends  نام داشت به فیسبوک متصل است. کاربران می توانند دوستان خود در فیسبوک را به دو گروه تقسیم بندی کنند. می توانند تعیین کنند که دوست فیسبوکی آنها فردی است که خواهان معاشرت و دوستی با او هستند یا اینکه می خواهند صرفا با او رابطه جنسی داشته باشند. مشکل استفاده از این اپلیکیشن این است که ممکن است شما چنین چیزی را برای فرزندتان نخواهید. ضمن اینکه به دلیل سیستم طبقه بندی و تقسیم این اپ، خیلی از بچه ها ممکن است احساس کند که کسی آنها را دوست ندارد و این می تواند منجر به بروز ناهنجاری شود.
مهمترین کاری که شما می توانید در نقش پدر و مادر برای دورنگه داشتن فرزندانتان از این خطرات انجام دهید، حرف زدن مرتب با آنها درمورد فعالیت های آنها در شبکه های اجتماعی است. می توانید در مورد روابط عاطفی و جنسی به طور روزمره با آنها حرف بزنید. ضمن اینکه نرم افزارهای مونیتورینگ زیادی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد ولی مسلما هیچ نرم افرازی که بتواند خطرات مربوط به این اپ ها را از بین ببرد، وجود ندارد. هدف شما بزرگ کردن فردی است که بتواند دراینترنت و دردنیای خارج از اینترنت رفتارش را به خواست خود و به شیوه ای درست کنترل کند. این پروسه با ایجاد یک رابطه احساسی قوی و تعیین حد ومرزهایی برای آنها شروع می شود.