images

برخی اختلالات کلامی در کودکان ریشه در مشکلات عصبی و تکاملی وی دارد و در برخی موارد پیشرفته نشانه و پیش زمینه صرع و دیگر بیماریها و اختلالات مغزی در کودک است.

دکتر سیدحسن تنکابنی که ارائه دهنده مقاله علمی در خصوص بیماری ‘سندرم Landau klefner ‘ در همایش اختلالات عصبی تکاملی است افزود:این بیماری چون معمولا با تشنج های صرعی همراه است در تقسیم بندی تشنج ها و صرع ها قرار می گیرد.
این فوق تخصص بیماری های مغز و اعصاب کودکان با تاکید براینکه، تظاهر اختصاصی این بیماری، بروز مشکل در گفتار کودک است، ادامه داد: علت دقیق و مشخصی برای بروز این بیماری پیدا نشده اما، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی در بروز این مشکل موثر هستند.
تنکابنی اظهارکرد :والدین با مشاهده مشکل گفتاری فرزند خود حتما آن را جدی گرفته و کودک را نزد پزشک ببرند چون پزشک می تواند با گرفتن شرح حال ، معاینه بالینی و نوار مغزی این بیماری را تشخیص بدهد.
وی تاکید کرد: این بیماری، مانند کودک، همزمان با تشنج صرعی مانند حرکات دست، چشم و سر، همراه است اما بروز مشکل گفتاری، از تظاهرات اختصاصی آن است که اگر به موقع و زود تشخیص داده و درمان آغاز شود، بیمار به درمان، پاسخ داده و بهبود می یابد.
تنکابنی گفت: این همایش، مانند دیگر همایش ها، تک رشته ای نیست و به همین دلیل دارای طیف وسیع شرکت کنندگان از گروههای مختلف علوم پزشکی در حوزه های تشخیصی، درمانی و توانبخشی است.
وی افزود: شرکت کنندگان این همایش شامل متخصصان داخلی مغزو اعصاب ( نورولوژی )، متخصصان کودکان، روانشناسان، روانپزشکان کودک و نوجوان، گفتاردرمانان و بسیاری از درمانگرانی که در ارتباط با اختلالات تکاملی، کار می کنند، می شود.
وی تاکید کرد: برگزاری این همایش باعث خواهد شد که ارتباط متخصصان تمامی گروههای پزشکی در حوزه های تشخیصی، درمانی و توانبخشی، با یکدیگر بیشتر شده و تبادل نظر و تمرکز آنان بر روی بیماریهای مرتبط با تخصص شان، به رشد و ارتقای سلامت کودکان کمک کند.
همایش ‘ اختلالات عصبی – تکاملی ‘ با حضور جمع کثیری از روانپزشکان، روانشناسان، متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان کودکان، متخصصان علوم اعصاب و متخصصان توانبخشی از سراسر کشور در روزهای 17 و 18 دی ماه در سالن اجتماعات شهید احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.