bad-habits-stop-bigst

برخی عادات رفتاری بسیار بد و نشانه بی نظمی و بی برنامگی ما هستند با رعایت ساده ترین نکات می توانید آن ها را ترک کنید با ما همراه باشید!

سيگار کشيدن و مصرف داروهاي شيميايي براي فروکش کردن يک سر درد کوچک تنها عادت هاي بد شناخته شده نيستند، جويدن ناخن، خوردن تنقلات و اسنک هنگام تماشاي تلويزيون و تاخير در ورود به مدرسه يا محل کار به صورت پي در پي عادات بد اعتياد آوري هستند که به عنوان مکانيسمي براي کنار آمدن با کاهش استرس و تجربه احساس خوشايند و لذت بخش انجام مي شوند. اين رفتارهاي منفي زياد خطرناک نيستند اما براي اطرافيان آزار دهنده هستند. غلبه بر عادت هاي رفتاري نامناسب خيلي هم آسان نيست زيرا اين عادات رفتاري موجب آزادسازي «دوپامين در مغز» مي شود. دوپامين يک ماده شيميايي است و به عنوان بخشي از سيستم پاداش مغز عمل مي کند. هنگامي که فرد اين عادت رفتاري را انجام مي دهد مغز نوعي تقويت مثبت را دريافت مي کند. محققان دريافته اند عادات رفتاري کانال هاي عصبي آشنايي را در مغز سراغ دارند، به همين خاطر در پاسخ به استرس سريع سراغ اين کانال ها مي روند. البته اين بدان معنا نيست که بگوييم مثلاً اگر کسي هر روز عصر عادت به انجام مديتيشن دارد اين يک عادت نامناسبي است بلکه اگر کسي هر شب مقابل تلويزيون دراز بکشد و هنگام تماشاي آن بستني بخورد عادت بدي دارد که بارها تکرار مي شود. مقابله با برخي از عادت هاي رفتاري زير واقعاً سخت است و چه بسا ممکن است فرد را به ستوه آورد اما بد نيست براي اينکه کانال هاي عصبي را در مغزتان فراموش کنيد مطلب زير را بخوانيد.

خوردن اسنک و تنقلات در جلوي تلويزيون
خوردن بستني، پفک و چيپس و اسنک سرگرمي مورد علاقه افراد زيادي در مقابل صفحه نمايش تلويزيون است اما برخي از کودکان و نوجوانان که اين نوع رفتار را اغلب از پدر و مادرشان مي آموزند، اين عادت بد را تکرار مي کنند و غلبه بر آن يکي از سخت ترين کارها است. برخي افراد حتي اگر يک ميان وعده مغذي شامل ميوه ها و سبزيجات مصرف کنند باز هم چيپس و بستني را هنگام تماشاي تلويزيون فراموش نمي کنند. دريافت چربي، شکر و کالري زياد در برخي افراد عادت بدي است که ترک آن سخت است.
يک دليل ساده، براي انجام اين رفتارها اين است که هنگام خوردن تنقلات، مغز احساس خوبي را با دريافت آن تجربه مي کند. غذاهاي پر چربي با کربوهيدرات بالابا توليد انتقال دهنده عصبي مثل «سروتونين و آناداميد»، باعث تندي خلق و خو مي شوند. اين مکانيسم در تاريخ نيز همچنان وجود داشته است. بشر براي حفظ بقا به غذا خوردن نياز داشت اما زماني که از غذاهاي پر کالري استفاده مي کرد حس خوبي در مغزش ايجاد مي شد و به نوعي سيستم پاداش دهي مغز فعال مي شد. اگرچه اين مواد شيميايي در مغز استرس و حتي دردهاي جسماني را از بين مي برند اما اثر موقتي دارند چرا که وقتي تبديل به عادت مي شوند بايد منتظر افزايش وزن نيز باشيد؛ چيزي که احساس عذاب وجدان تان را بر مي انگيزد.
اما راه حل چيست؟ اگر هنگام تماشاي تلويزيون احساس گرسنگي به سراغ تان مي آيد غذاهاي مفيد و دلچسبي را در دسترس تان قرار دهيد مثلاً مقدار کمي آجيل روي ميز بگذاريد. هنگام تماشاي تلويزيون ذهن به نوع خوردني تمرکز نمي کند بلکه به دنبال گزينه هايي براي احساس لذت مي گردد.

جويدن ناخن
جويدن ناخن ها به عنوان رفتار نامناسب شناخته مي شود. جويدن ناخن و پوسته پوسته شدن و پاره شدن سطح کتيکول ناخن شرم آور است از انجا که ناخن جويدن عادت مرتبط با اضطراب است بنابراين همه مي توانند تنها با نگاه کردن به ناخن هاي فرد از وضعيت رواني او آگاه شوند.
نکته جالب توجه آنکه انجمن روانپزشکي امريکا بر اساس طبقه بندي اختلالات رواني، جويدن ناخن را به عنوان يک اختلال رفتاري تکرار شونده که متمرکز بر قسمتي از بدن است، در نظر گرفته است. علائم اين اختلال کندن مو و پوست است. از جمله رفتارهاي مشخصه اختلال وسواس رفتاري، کندن ناخن ها است. افراد مبتلابه وسواس هيچ گونه لذتي از رفتارهاي وسواس گونه خود ندارند ولي اختلال جويدن ناخن لذت بخش بوده و به عنوان رفتاري براي تسکين استرس تکرار مي شود.
جويدن ناخن به طورکلي براي سلامتي مضر نيست ولي در صورت آسيب به لايه شاخي پوست خطر خونريزي و عفونت باکتريايي در ناخن افزايش پيدا مي کند. براي متوقف کردن اين عادت بد و داشتن ناخن هاي زياد مانيکور پيشنهاد خوبي است. برخي افراد نيز از پوليش هايي با مزه تلخ روي ناخن استفاده مي کنند يا اينکه آن را پانسمان مي کنند تا نتوانند ناخن شان را گاز بگيرند.

تاخير در ورود به مدرسه يا محل کار
حتماً همکلاسي هاي قديمي تان را به خاطر داريد که هميشه به خاطر دير آمدن به مدرسه، اسم شان در فهرست سياه حضوروغياب قرار داشت. اين کار با انواع جريمه ها حل مي شد، اما در زندگي خصوصي اين مساله ديگران را آزرده خاطر مي سازد. اينکه شما يک لحظه بزرگي را از دست بدهيد يا دير در محل رويدادي حاضر شويد، متاسف خواهيد شد.
تاخير ممکن است ناشي از فقدان انگيزه باشد. علاوه بر اين، برخي مردم وقتي ديگران را منتظر مي گذارند، آدرنالين خون شان بالامي رود و هيجان زده مي شوند. برخي از اين افراد زياد خوشبين هستند و زمان زيادي را براي طي کردن مسير از نقطه اي به نقطه ديگر اختصاص نمي دهند. براي تبديل شدن به فرد دقيق و وقت شناس، نخست از اعتماد به ساعت دروني تان اجتناب کنيد. زمان شلوغي ترافيک و پياده شدن از ماشين و رفتن به ساختمان اداري را در نظر بگيريد. اگر فرد پرمشغله اي هستيد قرار ملاقات هاي تان را در گوشي هاي هوشمند يادآوري کنيد.