161751343

کاهش اشتها و کم غذاخوردن کودکان از عمده ترین مشکلات تغذیه ای آنان است ،عدم تمایل آنان به غذاخوردن و سرباززدن آنان از تناول مشکل اکثر مادران جوان است!

دکتر جواد فیض با اشاره به اینکه کودکان هنگام بیماری به طور معمول بی‌اشتها می‌شوند گفت: هر بیماری حتی یک سرماخوردگی ساده و نیز برخی از داروها از جمله شربت‌های سرماخوردگی و ضدسرفه می‌توانند باعث بی‌اشتهایی شوند.

وی گفت: پس از بهبودی کودک و تمام شدن دوره درمان این مشکل برطرف می‌شود. در مورد بیماری چون عفونت ادراری که دوره درمان به نسبت طولانی با آنتی‌بیوتیک دارد، بازگشت اشتها احتیاج به زمان دارد.

فیض افزود: در این دوره به دلیل بیماری و نیز مصرف دارو ممکن است کودک از لحاظ جسمی و روانی ضعیف شود و بی‌اشتهایی نیز این وضع را بدتر می‌کند. پس لازم است با بکار گرفتن روش‌هایی کودک برای خوردن غذا تشویق شود.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان یادآور شد: هنگام ابتلا به اسهال هم ممکن است کودک میلی به خوردن غذا نداشته باشد. بهتر است اجازه دهید کودک به مقداری که مایل است غذا بخورد، زیرا خوردن غذای سبک‌تر و کمتر به بهبود اسهال کمک می‌کند. اما دقت کنید که وی آب و مایعات به اندازه کافی دریافت کند.

فیض تصریح کرد: یکی دیگر از عواملی که ممکن است موجب بی‌اشتهایی کودک شود، دندان درآوردن وی است. با اینکه این امر از لحاظ علمی موضوع ثابت شده‌ای نیست، اما بسیاری از مادران به تجربه مشاهده می‌کنند که فرزندشان کمی قبل از بیرون زدن دندان جدید نسبت به غذا بی‌میل می‌شود.

وی گفت: تصورش را بکنید اگر ما نیز تنها چند دندان داشته باشیم و قسمتی از لثه‌مان نیز به خاطر درآمدن یک دندان جدید متورم و دردناک شده باشد،شاید میل چندانی به خوردن غذا نداشته باشیم. در این زمان ممکن است کودک بیشتر به خوردن غذاهای مایع و نرم مانند سوپ یا پوره علاقه داشته باشد یا اینکه غذاهایی که نیاز به گاز زدن و جویدن دارند مثل سیب زمینی یا هویج پخته، نان یا کباب را ترجیح دهند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان افزود: شاید هم در این شرایط کودک تنها غذاهای سرد مثل میوه، شیر یا بستنی را قبول کند. در هر حال بهتر است زیاد به او سخت نگیرید و غذاهایی را که بیشتر به آنها تمایل دارد در اختیارش قرار دهید. در عوض پس از گذشتن این دوره سعی کنید غذاهای مغذی‌تری برایش تهیه کنید.

فیض گفت: یکی از عواملی که موجب می‌شود کودک الگوی مشخص و مناسبی برای غذا خوردن داشته باشد این است که از همان ابتدای شروع غذای کمکی برنامه صحیحی را برای تغذیه او در نظر بگیرید. در شش ماهه اول پس از تولد به طور معمول تنها غذای کودک شیر مادر است و پس از آن به ‌تدریج با غذاهای کمکی آشنا می‌شود.

وی گفت: در پایان سال اول 70 درصد انرژی مورد نیاز کودک از شیر و 30 درصد آن توسط غذا تامین می‌شود. در طول سال دوم این نسبت به ‌تدریج برعکس می‌شود تا در پایان سال دوم با قطع شیردهی، کودک تمام انرژی مورد نیاز خود را از غذا دریافت می‌کند.