aerobic-error

ورزش هوازی  یکی ازشیوه های از بین بردن چربی ها و لاغر شدن است. بعضی از ورزش های هوازی شامل پیاده روی تند، دو، شنا، طناب زدن. برخی از خطاهای ما در اجرای ورزش هوازی، سبب می شود که از این ورزش ها، فایده زیادی نبریم . در اینجا در مورد چند اشتباه رایج بحث می کنیم

تکیه کردن به دستگاه ورزشی در حین ورزش

ما معمولاً برای حفظ تعادل بر روی دستگاه، دستگیره ها و گوشه و کنار دستگاه رو با دست های خودمون نگه می داریم. این کار باعث می شود که شدت ورزش، کاهش پیدا کرده، تلاش ما کمتر شده و انرژی خیلی کمتری بسوزانیم. اگر انقدر خسته هستید که نمی توانید، تعادل خودتون رو بدون تکیه بر دستگاه، حفظ کنید، بهتر است که سرعت حرکات یا شدت ورزش رو کمتر کنید و فقط در آغاز و پایان حرکت که می خواهید کار با دستگاه رو شروع کنید یا به پایان برسانید، از دست خود برای حفظ تعادل، کمک بگیرید.

کم کاری در انجام ورزش

بعضی از افراد به دلیل ترس از اینکه بدن شون عضلانی و بزرگ دیده شود، شدت ورزش رو خیلی کاهش می دهند. مثلاً اگر از تردمیل و الپتیکال استفاده کنند، از شیب دستگاه استفاده نمی کنند و یا دوچرخه ثابت رو در حالتی قرار می دهند که کمترین فشار رو به اونها وارد کند. برای گرفتن بهترین نتیجه، باید خودمون رو به چالش بکشیم و راحت طلب نباشیم (مخصوصاً در استفاده از تردمیل).

انجام حرکات کششی قبل از ورزش

قبل از شروع ورزش، حرکات کششی انجام ندهید. بعضی از ما، گرم کردن رو با حرکات کششی اشتباه می گیریم. حتی نباید بعد از گرم کردن بدن در شروع ورزش، حرکات کششی انجام بدهیم. حرکات کششی رو فقط در پایان ورزش انجام بدهید تا نتیجه بهتری از ورزش بگیرید.

حمل کردن وزنه در حین پیاده روی

حمل وزنه های کمتر از یک کیلوگرم در حین پیاده روی،‌ مانعی ندارد اما تأثیر چندان مثبتی هم بر ورزش شما نخواهد داشت. اگر هم وزنه رو سنگین تر کنید، خطر بروز جراحت در بدن، افزایش پیدا می کند. به جای این کار، سرعت پیاده روی رو بیشتر کنید و یا در مسیر دارای شیب، پیاده روی کنید.

انجام ورزش هوازی و پرهیز از انجام ورزش های قدرتی

ورزش های هوازی، هزاران فایده برای سلامتی و کاهش وزن دارند اما اگر می خواهید که در کمترین زمان، بیشترین نتیجه رو از ورزش بگیرید، بهتر است که ورزش هوازی رو با ورزش قدرتی (ورزش غیر هوازی) ترکیب  کنید و هر دوی این ورزش ها رو انجام بدهید. واقعاً حیف است که این هم زحمت بکشید اما به دلیل رعایت نکردن این نکته خیلی ساده، نتیجه ای که می گیرید، کمتر از حد انتظار باشد. منظور از ورزش قدرتی، وزنه زدن است.

خیلی از افراد از این می ترسند که با وزنه زدن، بدن حجیم و زخمتی پیدا کنند. این در حالیست که وزنه زدن هیچ وقت به این سادگی ها باعث زخمت شدن عضلات نمی شود. یک بدنساز هرگز طی یک مدت کوتاه و با زدن وزنه های سبک، به این حجم از عضلات دست پیدا نکرده است. پس از این بابت به هیچ وجه نگران نباشید. انجام ورزش های قدرتی و دمبل یا وزنه زدن عضله سازی رو در بدن تقویت می کند.  هر قدر که عضلات بدن، بیشتر باشند، متابولیسم هم بیشتر می شود و به ما کمک می کند که انرژی بیشتری بسوزانیم.

یکی از مسائل نگران کننده در کاهش وزن این است که همراه با چربی، عضلات بدن هم که برای ما مهم هستند، تحلیل می روند. انجام منظم ورزش های قدرتی به ما کمک می کند که از دست رفتن ماهیچه رو در دوران کاهش وزن، به حداقل برسانیم. این نکته مهم رو همیشه آویزه گوش خود کنید که ورزش هوازی (مثل پیاده روی، دو، شنا) رو حتماً همراه با ورزش غیر هوازی و قدرتی (مثل دمبل زدن، وزنه زدن) انجام بدهید تا خودتون با شگفتی، متوجه تفاوت نتیجه ترکیب این دو نوع ورزش نسبت به زمانی که هر یک رو به تنهایی انجام می دادید، بشوید. دمبل ها و وزنه ها رو بردارید و از همین امروز شروع کنید و سقوط اعداد ترازو رو به چشم ببینید.

ننوشیدن آب

ورزش هوازی باعث عرق کردن ما می شود. عرق کردن هم باعث از دست رفتن مایعات بدن می شود. ما باید این مایعات از دست رفته رو جبران کنیم. بعضی از ما صبر می کنیم تا ورزش کردن مان تمام شود و بعد آب بنوشیم اما این کار ممکن است مخاطراتی به دنبال داشته باشد. بهتر است که همیشه در حین ورزش، یک بطری آب به همراه داشته باشید و هر چند دقیقه یک بار چند جرعه بنوشید. صبر نکنید تا تشنه شوید و آب بنوشید.

انجام ورزش هوازی تکراری

بیشتر ما ترجیح می دهیم ورزشی رو  انجام بدهیم که به اون علاقه داریم. این ورزش، می تواند پیاده روی، زومبا، دو یا الپتیکال باشد. مسلماً لذت بردن از ورزشی که انجام می دهیم، بسیار مهم است و باعث می شود که انگیزه بیشتری برای انجام اون داشته باشیم اما اگر در ورزش همیشگی که انجام می دهیم تغییر و تنوع ایجاد کنیم و چندین نوع ورزش رو باهم ترکیب کنیم، نتیجه خیلی بهتر و سریعتری می گیریم. این شیوه ورزش به ما کمک می کند تا از مرحله توقف وزن که بعضی از ما بعد از مدتی کاهش وزن، دچار اون می شویم و وزن مون کمتر از یک حدی نمی شود، خارج شده و دوباره وارد مرحله کاهش وزن شویم.

تمرکز نکردن بر روی ورزش هوازی

یکی از راه های سرگرم کردن خودمون در حین ورزش این هست که مثلاً در حین پیاده روی بر روی تردمیل یا در باشگاه، مجله با کتاب بخوانیم یا حتی تلویزیون تماشا کنیم اما این کار، نتیجه ورزشی ما رو ضعیف و کمرنگ می کند. وقتی که بر روی ورزشی که می کنیم تمرکز نداشته باشیم و حواسمون جای دیگری باشد، دو اتفاق می افتد که ورزش ما رو کم اثرتر می کنند. اولاً، باعث می شود که گاه و بی گاه، ورزش رو قطع کنیم. ثانیاً، به علت اینکه حواس ما جمع موضوع دیگری به غیر از ورزش است، ممکن است که ورزش رو به درستی انجام ندهیم که هم از نظر فشار نادرست و ناسالمی که به بدن وارد می کند برای ما مضر است و هم در نتیجه ورزش، اثر منفی دارد و انتظارات ما رو از ورزشی که انجام داده ایم، برآورده نمی کند. اگر هم عادت به تماشای تلویزیون یا گوش کردن به موسیقی دارید، حواس تان باشد که فرم صحیح بدنی و ورزشی خودتون رو از دست ندهید.

وزنه زدن با سرعت زیاد

اکثر ما دچار کمبود وقت هستیم و باید خوش شانس باشیم که فرصت رفتن به باشگاه رو به دست بیاوریم. همه ما هم می خواهیم که از ورزشی که می کنیم، بهترین نتیجه رو از فرصت کمی که برای ورزش کردن داریم، بگیریم. بدین منظور، ممکن است که دمبل رو به سرعت بالا و پایین ببریم تا در مدت کم، ورزش بیشتری انجام داده باشیم. اما این روش، هیچ سودی برای ما ندارد. مهم این است که دمبل رو به آرامی بالا و پایین ببرید و در حین حرکت، اون رو به خوبی و درستی کنترل کنید. به جای اینکه سرعت رو بالا ببرید، سعی کنید که کنترل خودتون رو بر حرکت بیشتر کنید، تعادل بدن خودتون رو در حین حرکت حفظ کنید و تمام بدن رو درگیر ورزش کنید. هیچ وقت ایمنی و فرم صحیح ورزش رو فدای سرعت بیشتر، نکنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

این تصور اشتباه که هر فعالیتی، ورزش به حساب می آید

این مورد، یکی از شایع ترین اشتباهات ما است. همه می دانیم که داشتن فعالیت چقدر مهم است و به همین علت هم برای اینکه دل خودمون رو خوش کنیم که فرد بی تحرکی نیستیم، هر فعالیتی رو ورزش به حساب می آوریم. برای رسیدن به تناسب اندام نمی توان به فعالیت های معمولی روزمره دل خوش کرد. ما تنها زمانی واقعاً انرژی می سوزانیم که سخت ورزش کنیم. با یک پیاده روی تفریحی یا گردش در مراکز خرید و پاساژها یا خانه داری و گردگیری، به تناسب اندام نمی رسیم و به هیچ اونطور که فکر می کنیم، وزن کم نمی کنیم. باز هم تکرار می کنیم که فعالیت داشتن از بی تحرکی، خیلی بهتر است اما فعالیت های معمولی هیچ ربطی به ورزش یا تناسب اندام و رسیدن به یک هیکل ایده آل ندارند.

منبع : yeka.ir