book

در ارتباطی که هوشمند بودن ، استعداد و نیروی دو شخص برای مواجهه شدن با سختی های زندگی به کار برده می شود ، قدرت زیادی وجود دارد . اگر ما کمی از وقت ، همت و تفکرمان را که در کار یا اندیشه هایمان میگذاریم آن را صرف بهبود ارتباطمان کنیم ، نتیجه آن بسیار عالی خواهد بود

آیا رابطه تان در معرض خطر قرار دارد ؟ یا طراوت خود را از دست داده و کسل کننده شده است ؟ یا شاید تا حدودی خوب باشد ،اما احساس می کنید می تواند بهتر از این باشد . در حقیقت بیشتر رابطه ها کارآمد نیستند یا به هیچ وجه کارایی ندارند ، به مدت طولانی کارایی نداشته اند یا کارایی چندانی ندارند ، به یقین آن ها آن قدر که باید ، خوب نیستند . چرا رابطه ها کارایی خود را از دست می دهند ؟ ساده ترین جواب این است که بیشتر زوج ها نمی دانند چطور باید عمل کنند تا رابطه شان کارآمد شود .

نویسنده کتاب حاضر “آلن فی” بیان می کند که:”بیشتر اشخاص زندگی را بدون برخورداری از مهارت های لازم برای خلق و حفظ رابطه ای با کیفیت سپری می کنند. استفاده از اصولی که در این کتاب آمده است به شما کمک می کند این مهارت ها را فرا بگیرید و ارتباطتان را تا جایی که ممکن است ، خوب و کارآمد کنید . با به کارگیری این مهارت ها که بر اساس روان شناسی ارتباطی جدید هستند ، خواهید دید که چطور رابطه ای ناموفق می تواند در مدت زمانی کوتاه ، حتی بعد از سال ها ناراحتی و ناخشنودی ، بهبود یابد و رشد کند.”

رابطه ها بنا به دو دلیل اساسی موفق می شوند؛ انتخاب همسر مناسب ، جایی که شما و همسرتان با خلق و خو ، منش، عادات و علایق سازگارانه شروع کنید و مدیریت کارآمد ، یعنی کاری که با مواد خام و اولیه می کنید .اگر متاهل هستید این کتاب بیشتر در زمینه ی مدیریت کارآمد به دردتان می خورد و اگر ازدواج نکرده اید ، به شما در  انتخاب درست در زندگی آینده تان کمک خواهد کرد تا زندگی خود را از پایه محکم بنا کنید.

در رابطه ای ناکارآمد و ناراحت کننده ، چهار انتخاب وجود دارد :1.ارتباط را همین طور که هست بپذیریم .2. از داشتن چنین ارتباطی رنج ببریم و تحمل کنیم 3 . به رابطه پایان دهیم 4 .برای ایجاد رابطه ای بهتر و کارآمد تلاش کنیم . این کتاب درباره ی انتخاب چهارم است و به الگوهای عادتی اشاره می کند که مانع شادمانی می شود و همچنین ابزارهایی در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن ها تا حدودی می توانید هر رابطه ای را بهبود دهید .

رابطه ها بنا به دو دلیل اساسی موفق می شوند؛ انتخاب همسر مناسب ، جایی که شما و همسرتان با خلق و خو ، منش، عادات و علایق سازگارانه شروع کنید و مدیریت کارآمد ، یعنی کاری که با مواد خام و اولیه می کنید .

در روابطی که هوشمندی ، استعداد و انرژی دو نفر برای رویارویی با مشکلات زندگی به کار برده می شود ، قدرت بسیاری وجود دارد . اگر ما کمی از زمان ، تلاش و افکاری را که در کار یا علایقمان صرف می کنیم صرف بهبود ارتباطمان کنیم ، نتیجه ی حاصل شگفت آور خواهد بود . بهترین شیوه برای بهبود کیفیت این است که مانند یک تیم عمل کنیم ، نه به عنوان افرادی جدا از هم یا مخالف با هم . با وجود این ، در کوتاه مدت خواهید دید که اگر لازم باشد می توانید به تنهایی و بدون کمک همسرتان ، موجب تغییر رابطه تان شوید .

کتاب حاضر پس از ذکر مقدمه به 54 دام ارتباطی بین زن و شوهرها پرداخته و می آموزد که چگونه این دام ها را شناخته و از بین ببریم ،‌ از موارد ذکر شده در این فصل می توان به بازگویی گله و شکایت های گذشته ، عدم تایید ، انتقاد کردن ،‌ سرزنش دیگری و موجه جلوه دادن خود ،متهم کردن ، سین جیم کردن همسر ،تهدید کردن ، حق دادن به خود ،‌ به کارگیری زبان هیجانی منفی ،جدی گرفتن مسائل بی اهمیت ،‌متوسل شدن به شخص سوم برای کسب حمایت ،‌دروغگویی، شکاک بودن،‌گله و شکایت،پیش بین های منفی و … اشاره کرد . پس از آن در فصل بعدی با عنوان ابزارهای ارتباطی ، تکنیک های ارتباط موثر و ابزارهایی که می تواند در بهبود روابط و همچنین کاهش تنش کمک کند مورد بررسی قرار گرفته است .

مشخصات کتاب
نویسنده:آلن فی
مترجم:شمس الدین حسینی ،الهام آرام نیا
ناشر:نسل نو اندیش
تعداد صفحات:208

منابع: کتاب 54 دام در روابط بین زن و شوهر