meet-your-doctor

وقتی قلب شما مشکل دارد، باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید ،و متناسب با آن کالری های مصرفی خودرا تنظیم کنید. دراین بخش  دکتر متخصص قلب ،برای شما درباره  نقش تغذیه در رژیم غذایی، توصیه های لازم را

می کنند.

قلب شما سخت کار می‌کند. به طور میانگین قلب 12 میلیون گالن خون را در طول زندگی پمپ می‌کند که برای پر کردن 3 استخر شنای المپیک کافی است. این کار بی‌شک بدون سوختی مناسب که از طریق رژیم غذایی به بدن می‌رسد، میسر نخواهد شد. غذاهای زیر به شما کمک می‌کند قلب‌تان سالم بماند.

نارسایی کلیه سکته می‌آورد!

دکتر محمدعلی زرگر شوشتری جراح و متخصص کلیه و‌ مجاری ادراری

یکی از علل مرگ‌ومیر در بیمارانی که دچار بیماری مزمن کلیه هستند، بیماری‌های کاردیو واسکولار است. بعد از درمان طولانی دیالیز، بیمارممکن است دچار آترواسکلروزیس ‌شود. مشخص شده بیمارانی که دچار «اورمی» مزمن هستند ممکن است دچار کاردیومیوپاتی، پولی نوروپاتی و آمیلوئیدوز شوند، بنابراین این بیماران باید هر چه زودتر پیوند کلیه شوند. تجمع آب در ریه (ادم ریوی) و نارسایی قلب در مراحل آخر نارسایی مزمن کلیه شایع است و ادم ریوی ممکن است در مدت چند ساعت سبب مرگ بیمار شود. دلایل اصلی نارسایی قلب در بیماران دیالیزی شامل مصرف زیاد مایعات، افزایش بار قلب، به علت فیستول شریانی وریدی کار گذاشته در بیمار، آنمی، هیپرتانسیون و بیماری عروق کرونر است. علت مرگ 50درصد بیماران که تحت درمان‌های جایگرین، نارسایی مزمن کلیه قرار دارند عوارض کاردیوواسکولار است. درصد مرگ و میر در این بیماران به علت انفارکتوس در افراد 54-35 ساله که دیالیز می‌شوند بيست برابر بیشتر از افراد سالم است و شیوع مرگ و میر به علت ایسکمی قلبی در افراد بالای 55 ساله که دیالیز یا پیوند شده‌اند ده برابر بیشتر از افراد سالم است، همچنین عوارض CVA در بیمارانی که دیالیز یا پیوند کلیه شده‌اند در 54-35 سالگی پنجاه برابر بیشتر از افراد سالم است و در افراد بالای 55 ساله که دیالیز می‌شوند عوارض CVA بيست برابر بیشتر از افراد سالم است.

2

چطور 2 هزار کالری در روز را برای سلامت قلب مصرف کنید؟

  • ماهی، 100 گرم، هفته‌ای یک بار
  • سدیم، کمتر از هزار و 500 میلی‌گرم در روز
  • نوشیدنی‌های قندی، کمتر از 450 کالری در هفته
  • میوه و سبزی، 5 وعده در روز
  • فیبر و غلات، دست‌کم سه بار 28 گرم در روز

 

تخم‌مرغ مخصوص بزن به رگ
تخم‌مرغ حاوی مواد مغذی است که قلب را تغذیه می‌کند و شامل پروتئین، ویتامین D و B12 و فولات است. آن را با میوه‌های تازه امتحان کنید.

پیتزا را این‌طوری بخورید
سعی کنید پیتزا را با کنگر، قارچ، پیاز، فلفل و گوجه‌فرنگی تهیه کنید. این مواد با کلسترول پایینی که دارند گزینه مناسبی برای سلامت قلب هستند.

شکر طبیعی استفاده کنید
آیا می‌دانستید که 8 عدد توت‌فرنگی منبع غنی ویتامین C است؟ خوراکی که حافظه را تقویت کرده و با کاهش فشار خون به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند.

دم‌کرده‌ها چه می‌کنند؟
مطالعات جدید نشان داده است یک تا 2 فنجان قهوه در روز می‌تواند با دیابت مقابله کند و حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در پیشگیری از بیماری‌های قلبی موثر است.

2

جایگزین کنید
یک سوپ مقوی درست کنید که در آن از رشته و کمی هویج تازه استفاده شده باشد. در این سوپ نمک را با فلفل جایگزین کنید.