1

در این بخش ،درباره شیوه جالب از بین بردن درد صحبت میکنیم که وقتی درد به سراغ انسان می آید، به هرکاری متوسل می شود تا  درد را از بین ببرد و برخی اوقات دیگر نیازی به مصرف دارو ندارد .
1. ما درد شما را درک می کنیم

حقیقت این است که درد و دردکشیدن در همه روزهای آدمی جریان دارد و باید به نحوی آن را برطرف کرد. بسیاری از ما وقتی سردرد، دل درد و ..و داری یک مسکن یا آسپرین می خوریم تا بلکه دردمان کم و روحمان آرام شود. اما بد نست بدانید روش های طبیعی مختلفی برای کاهش برخی دردها وجود دارند که نیاز به مصرف دارو را مرتفع می کنند.

2. بی خیال درد شدن

شاید کارهای دندانپزشکی همچون روت کانال کردن بسیار دردناک به نظر برسد. اما محققان دانشگاه «وِیک فارست»، دو گرو داوطلب را در شرایط مساوی قرار دادند. گروهی که کلمه «آخ» را گفته بودند حدود 28 درصد کمتر از گروه دیگر درد را احساس کرده بودند. نتیجه این تحقیق این بود که، اسکن های مغز نشان دادند، مناطق پروسه درد در مغز هنگامی که فرد انتظار درد ندارد، فعالیت کمتری دارند.

3. ناسزادرمانی

دفعه بعدی که احساس کردید از ناراحتی لبریز هستید، زبان خود را نگه ندارید. ناسزا گفتن می تواند قدرت شما برای مقابله با دشواری ها را آسان تر کند. این نظر یک محقق بریتانیایی است. به همین دلیل، هر وقت عصبانی و ناراحت بودید با صدای بلند چند ناسزا را داد بزنید. این کار باعث ایجاد واکنش های فیزیکی و هورمونی در بدن می شود و به کاهش درد روحی کمک می کند.

4. عکس درمانی

گوشی موبایل خود را پراز عکس کنید؛ عکس هایی از چهره های شاد عزیران، دوستان و آشنایان. محققان ثابت کرده اند افرادی که در طول آزمایشات دردناک به عکس عزیزان خود نگاه می کنند به نسبت بیمارانی که غریبه ها را می بینند، بسیار کمتر درد می کشند. دیدن چهره شاداب و خندان اطرافیان باعث ترشح هورمون کاهش درد در مغز می شود.

2

5. نفس عمیق

اگر جزو افرادی هستید که با کوچک ترین سرمایی دچار آنفولانزا و سرماخوردگی می شوند، بهتر است پیش از شروع فصل سرد، تمرینات تنفسی یوگا انجام دهید. افرادی که عمیق و درست نفس کشیدن را بلد هستند و انجام می دهند، در طول بیماری یا آزمایشات دردناک، درد کمتری احساس می کنند. با شمارش نفس های خود می توانید حواس مغز را از توجه به درد پرت کنید و کمتر درد بکشید.

6. مدیتیشن

مراقبه، حتی برای چند دقیقه کوتاه باعث آرامش ذهن و جسم می شود. افرادی که به طور مرتب مدیتیشن می کنند، لایه ضخیم تری از کورتکس دارند. کورتکس، بخشی از مغز است که حساسیت درد افراد در دست اوست. با چند روز تمرین مدیتیشن می توانید میزان درد خود را کاهش دهید.

3
7. رویا درمانی

به ذهن خود اجازه رویاپردازی بدهید تادردهایتان کم شوند. مرکز تحقیقاتی هاپکینز ثابت کرده است در طول آزمایشات دردناک بیمارستانی، با رویاپردازی در مورد مسایلی که لذت بخش هستند می توان تا حد زیادی میزان درد را کاهش داد. این رویاها باعث کاهش خشم و اضطراب در بیمار می شود و به همین دلیل، درد کمتری نیز احساس می کند.

8. بی خیال درد شدن

شاید کارهای دندانپزشکی همچون روت کانال کردن بسیار دردناک به نظر برسد. اما محققان دانشگاه «وِیک فارست»، دو گرو داوطلب را در شرایط مساوی قرار دادند. گروهی که کلمه «آخ» را گفته بودند حدود 28 درصد کمتر از گروه دیگر درد را احساس کرده بودند. نتیجه این تحقیق این بود که، اسکن های مغز نشان دادند، مناطق پروسه درد در مغز هنگامی که فرد انتظار درد ندارد، فعالیت کمتری دارند.

9. وقت گذرانی با دوستان

دردهای مستمر همچون کمردرد، هنگامی که با دوستان وقت می گذرانید کم می شوند. تحقیقات اسپانیایی ثابت کرده است، بودن در جمع دوستان و عزیزان همچون نوعی مسکن برای دردهای مستمر است. وقتی فرد از اطرافیان محبت می گیرد، بسیار بهتر می تواند با درد خود کنار بیاید.

10. بو کردن سیب سبز

در تعلیمات دینی یاد گرفته ایم که سیب میوه بهشتی است و خواص فراوانی دارد. هر گاه احساس کردید سردرد به سراغ شما می آید، فورا یک سیب را با ولع زیاد بخورید. محققان موسسه تحقیقاتی شیکاگو ثابت کرده اند، افرادی که دچار سردردهای میگرنی هستند می توانند با بو کردن و جویدن پر سرو صدای سیب سبز، سردرد خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

عطر سیب سبز باعث بازشدن گرفتگی  های مغز و گردن می شود و سردرد را کاهش می دهد. البته به عنوان یک پرت کننده حواس نیز می توان از آن یاد کرد. تحقیقات پیش از این نیز ثابت کرده بودند بوی سیب سبز باعث کاهش اضطراب و خشم می شود.

11. موسیقی درمانی

اگر دچار روماتیسم هستید شاید پزشک به شما توصیه کند همیشه در حال حرکت و فعالیت باشید تا بتوانید تحرک خود را به دست بیاورید. اما وقتی راه رفتن برایمان دردناک است، چگونه می توان این کار را انجام داد؟ با تحقیقاتی که در دانشگاه گلاسکو اسکاتلند انجام شده است، محققان دریافته اند زنانی که از درد روماتیسم رنج می برند، با گوش کردن موسیقی می توانند 30 درصد بیشتر راه برود. موسیقی باعث از بین رفتن درد آنها نمی شود اما باعث می شود تا مغز حواسش پرت شود و کمتر به درد فکر کند.

3 4

12. مدیریت ذهن

آیا می دانستید بازپروری مغز می تواند استرس های ناشی از ورم مفاصل مزمن و درد آن را کاهش دهد؟ افرادی که به مدت شش ماه روی بازپروری مغز و ذهن خود کار کرده بودند، تا 35 درصد کمتر از دیگران استرس داشتند. البته پیشرفت بیماری این افراد هیچ فرقی با دیگر افراد نداشت اما درد و استرس کمتری داشتند.

13. ایمان داشتن

افراد ایمان قوی دارند و وظایف دینی خود را به موقع و صحیح انجام می دهند، در دوران بیماری به مراتب درد کمتری را احساس می کنند.