زنان-پلی-کیستیک-چگونه-وزن-کم-کنند

یکی از مشکلات فراوانی که در این زمان در میان خانمها ودخترها رواج دارد،  مشکل تخمدان پلی کیستیک است. این مشکل باعث می شود در اشخاصی که شکم آنها  چاق است،  افزایش وزن آنها کاملا بروز میکند

 در این میان بارها مشاهده کرده ایم که خانم هایی که باردار نمی شوند از طریق پزشک ملزم به گرفتن رژیم و لاغر شدن هستند تا اینکه مشکلاتشان حل شود. در این باره امروز به بحث خواهیم نشست و خواهیم گفت که این گونه افراد در چنین شرایطی باید چگونه به برنامه کاهش وزن خود رسیدگی کنند تا به سلامت هدف خود دست یابند. برای اینکه علت اهمیت ورزش و کاهش وزن را در مبارزه با چنین معضلی بدانید ابتدا در مورد تخمدان پلی کیستیک کمی با شما سخن می گوییم:

اثرات تخمدان پلی کیستیک در بدن که منجر به چاقی و افزایش وزن می شود چیست؟

حدود نیمی از خانم هایی که تخمدان پلی کیستیک دارند این مشکل را با بروز چربی های شکمی و افزایش وزن از خود بروز می دهند. در این دسته از افراد مقاومت به انسولین بالاست و این مانع سوخت و ساز طبیعی چربی ها و کالری ها می شود و همین امر علت بروز اضافه وزن و چاقی است. اینگونه افراد به شیرینیجات علاقه وافری دارند و این به مقاومت به انسولین بیشترین کمک را می کند و در نتیجه روز به روز فرد را چاق تر می کند. می توان گفت مهمترین راه مبارزه با این بیماری راه مقابله با مقاوت به انسولین است که از طریق حذف مواد قندی و نشاسته ای و انجام ورزش های هوازی و تمرین های مناسب صورت می گیرد. در واقع می توان گفت که با استفاده از رژیم غذایی خوب می توان این مشکل را به خوبی مورد کنترل قرار داد و حتی با پیشرفت کمی نتیجه مناسبی گرفت. در ادامه به نکات مهم تغذیه ای و تمرینی در رابطه با کنترل وزن و آب کردن چربی ها در چنین شرایطی می پردازیم چرا که کاهش وزن افراد دارای تخم دان پلی کیستیک بسیار متفاوت و انرژی بر تر از افراد عادی و معمولی است.

نکات متابولیسمی افرادی که دارای تخمدان پلی کیستیک هستند

با توجه به نکات با لا باید بگوییم که متابولیسم و سوخت و ساز چربی ها در بدن این دسته از افراد واقعا به صورت مختل شده در می آید چرا که بخاطر نوع هورمون مشکلات هورمونی و پیام های مغزی میزان مقاوت به انسولین در این گونه افراد افزایش یافته و این موجب عدم تعادل در سوخت و ساز کالری ها می شود بنابراین باید با استراتژی هایی خاص این برنامه را تحت کنترل قرار داد و متابولیسم را افزایش داد.

نکاتی که برای افراد دارای تخمدان پلی کیستیک حائز اهمیت است این است که از طریق رژیم غذایی خوب، ورزش و استراحت می توانند متابولیسم خود را کنترل کنند .

افراد که دارای تخمدان پلی کیستیک هستیند چگونه کالری مصرف کنند؟

مشکل : این افراد دارای مقاومت به انسولین هستند و هر روز کشش بیشتری به مواد قندی و کالری دارند و از طرفی کالری هایشان هم به خوبی سوزانده نمی شود. پس مشخص شد که خورد و خوراک آن ها و رژیم غذایی شان باید دارای ویژگی های خاصی باشد

راه حل فیت و میت: برای مقابله باید میزان دریافتی های قندی و کربوهیدراتی مثل نان و برنج را از برنامه غذایی حذف کنند ( این کار باعث میشود مقاومت به انسولین به مرور کمتر شود و بدن علاقمند به سوزاندن کالری ها شود). از طرفی باید کالری و چربی دریافتی را به حد اقل رساند ( چون مقاومت به انسولین مانع سوختن کالری و چربی ها می شود و موجب انبار شدن کالری ها و چربی ها و نهایتا اضافه وزن و چاق شدن شکم می شود).

پس چه بخوریم؟ در این راه باید میزان پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید. خوردن ماهی و گوشت و… می تواند موجب رساندن مواد مغذی به سلول ها شود و خبر خوب هم اینکه مقاومت به انسولین بر روی میزان سوخت و ساز پروتئین ها تاثیر گذار نیست و این مواد نمی توانند بر چاقی و اضافه وزن شما بیفزایند

ورزش خوب و مفید را انتخاب کنید

بایک ورزس خوب و مفید می توانید به راحتی به امر چربی سوزی خود کمک کنید در واقع با رژیمی که در بالا ذکر شد می توانید به همراه یک ورزش مناسب چه در باشگاه چه در منزل میزان چربی های خود را کاهش دهید. با مربی و پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید میزان کالری مورد نیاز بدنتان را برایتان حساب کند و بعد به شما برنامه ای بدهد که چه میزان نیاز به سوخت و ساز کالری دارید اما برنامه ای که برای عموم مردم جواب می دهد انجام فعالیت های ۳۰ دقیقه ای در روز و در ۴ روز از هفته به شما بسیار کمک خواهد کرد که رفته رفته به وزن دلخواه برسید.

راهکارفیت و میت: بعد از اینکه مشخص کردید چه میزان کالری برای دریافت بدن شما کافی است برنامه غذایی خود را تنظیم کنید و بعد چه در باشگاه و چه منزل ( مهم شرایط و ارامش خاطر شماست) ورزش مورد علاقه و متناسب با خود را پیدا کرده و با انگیزه بالا این کار را انجام دهید و منتظر نتیجه سریع نباشید.

خواب کافی داشته باشید

همانطور که در مقالات قبلی گفته ایم خواب کافی متابولیسم بدن را بهبود می بخشد و موجب افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن می شود. حداقل ۶ ساعت خواب مستمر شب نیاز بدن شماست تا بدنتان به خوبی متابولیسم داشته باشد. بنابراین هرگز خواب شب و مستمر را قربانی خواب روز نکنید.

انگیزه برای خود ایجاد کنید

می توان به جرات گفت موفقیت در تمام موارد بالا می تواند در گرو قدرت انگیزه شما باشد. به این معنی که تا نیرویی شما را به سمت ادامه برنامه کاهش وزن سوق ندهد نمی توانید نتیجه خوبی یگیرید. برای تقویت قدرت انگیزه خود از مقاله با عنوان ۱۰ نکته انگیزشی برای ادامه برنامه کاهش وزن و کوچک کردن شکم! غفلت نکنید.

نتیجه گیری

لُب کلام مطالب بالا این است که کاهش وزن برای افراد دارای تخمدان پلی کیستیک سخت تر از افراد عادی است اما با برنامه ای منظم و با اطلاعات کافی از اینکه این معضل چه اثری بر افزایش وزن و افزایش چربی آن ها دارد می توان گامی استوار در راه مبارزه با آن نهاد. دریافت میزان کافی پروتئین ها، کاهش موارد قندی و کربوهیدراتی و کالری و چربی ها می تواند تغذیه و عملکرد بدن را بهبود بخشد و راه کاهش وزن را برای این دسته از خانم ها به راحتی هموار کند. ورزش خوب در کنار تغذیه و استراحت کافی و مهمتر از همه ایجاد انگیزه می تواند نقش مهم و اساسی در موفقیت این افراد در آب کردن چربی شکم و کاهش وزن داشته باشد