images.jpg5877

دلیل اکثر دل دردهای اطفال عفونت و یا التهاب آپندیسیت است که در صورت لزوم منجر به جراحی می شود با دیدن اولین علائم آپاندیسیت شامل استفراغ ،اسهال و تب و دل پیچه شدید در کودک سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.

یک فوق تخصص گوارش با بیان اینکه آپاندیست شایع‌ترین علت جراحی شکمی در کودکان است عنوان کرد: تنها راه درمان التهاب آپاندیس در کودکان، خارج کردن آن از بدن با عمل جراحی است.

دکتر فرید ایمان‌زاده در گفت‌و‌گو با آنا درباره علائم عفونت آپاندیس در کودکان گفت: آپاندیس در کودکان برخلاف باور عمومی مردم که آن را یک بیماری ساده تلقی‌ می‌کنند یک بیماری پیچیده است زیرا علائم مشخصی ندارد. برای مثال آپاندیس در بالغین با علائمی نظیر کاهش اشتها، درد قسمت راست و پایین شکم و حالت تهوع و استفراغ همراه است اما در کودکان علامت این بیماری بسیار گمراه کننده است.
وی افزود: برای مثال آپاندیست در کودکان ممکن است با درد دور ناف بروز پیدا کند و این در حالی است که این درد یک درد شایع در کودکان است بنابراین پزشک با مشاهده این علامت نمی‌تواند به عفونت یا التهاب آپاندیس پی ببرد.
این فوق تخصص گوارش در ادامه یادآور شد: اسهال و استفراغ یک علامت شایع عفونت آپاندیس در بزرگسالان است اما همین علامت در کودکان ممکن است برزو پیدا نکند و احتمال دارد در برخی کودکان دل‌دردهای شدید منجر به بروز اسهال و استفراغ نیز شود بنابراین این نیز یک نشانه ثابت تلقی نمی‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود به محض بروز درد‌های شکمی مبهم، تب، اسهال و استفراغ بی‌علت در کودکان سریعا برای انجام بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه آپاندیست شایع‌ترین علت جراحی شکمی در کودکان است عنوان کرد: تنها راه درمان التهاب آپاندیس در کودکان، خارج کردن آن از بدن با عمل جراحی است.