unknown3

افرادی که مواد مخدر روانگردان مصرف می کنند بدانند که ممکن است دچار جنون آنی و نابهنگام شوند که یکی از مخرب ترین تاثیرات آنان به حساب می آید که اطرافیان و نزدیکان فرد معتاد را در خطر قرار می دهد.

سهیلا نریمانی’  افزود: جنونی که از طریق مصرف این مواد بروز می کند می تواند منجر به قتل، تجاوز و خودکشی شود.
وی اظهار کرد: تنوع محرک ها و روانگردان ها و به نوعی آمفتامین ها در سطح جامعه موجب شده که در برخی موارد افراد ناخواسته و برای درمان مشکلات جسمی از جمله در قالب قرص های لاغری در دام آن گرفتار شوند.
این روانشناس که در یک مرکز روانپزشکی معتادان به شیشه فعالیت دارد، افزود: اگر افراد، اطلاعات کافی از عوارض این گونه مواد داشته باشند در این گرداب گرفتار نخواهند شد اما متاسفانه در بسیاری از موارد عرضه این مواد در اشکال مختلف موجب فریب افراد شده است.
وی، بروز رفتارهای پرخطر جنسی در مصرف کنندگان آمفتامین ها را موجب ابتلا به بیماریهای جنسی پرخطر بیان کرد و گفت: در برخی افراد نیز مصرف روانگردان ها موجب مختل شدن کنترل اعصاب قسمت های مختلف بدن آنها می شود و بروز خشم، قتل و خودکشی ناخواسته را در پی دارد.
این روانشناس به خانواده ها توصیه کرد که تغییر ناگهانی در خلق و روحیه فرزندانشان را جدی بگیرند زیرا بروز حالات سرخوشی و شادابی بی دلیل، بی مقدمه و ناگهانی، افزایش ناگهانی انرژی و سطح تحرک بیمار و همچنین پرحرفی بدون مقدمه می تواند از نشانه های مصرف چنین موادی باشد.
نریمانی، پرخاشگری بویژه در واکنش به مسائل بی اهمیت، تغییر در میل و رفتار جنسی، بی محابا شدن و افزایش خطرپذیری، خواب آلودگی و چرت زدن، بی تفاوتی یا دقیق شدن به مسائل را از دیگر نشانه های اعتیاد به این مواد برشمرد.