secrecy-maintained-during-normandy-invasion

چرا کودکان به پنهان کاری روی می آورند و چگونه این کار را یاد می گیرند و چگونه می توان این رفتار را در آنان تغییر داد؟

جاوید ثمودی ، در ابتدا در خصوص پنهان کاری فرزندان گفت: متاسفانه پنهان کاری فرزندان تبعات جبران ناپذیری دارد و ممکن است آینده آنان را به مخاطره بیندازد.

این متخصص روانشناسی تصریح کرد: هنگامی که فرزندان از سنین کودکی با پنهان کاری خو می‌گیرند ممکن است در نوجوانی و جوانی نیز با همین رویه، اشتباهات کوچک و بزرگ خود را از خانواده پنهان کنند از این رو باید والدین در روش‌های تربیتی خود، پنهان کاری در فرزندان را از میان ببرند.

وی در مورد علل پنهان کاری در فرزندان عنوان کرد: وقتی والدین با فرزندان خود رابطه‌ای دوستانه و صمیمی ندارند این خصوصیت، اولین گام در جهت پنهان کاری فرزندان است به گونه‌ای که بی مهری و بی توجهی والدین موجب فاصله گرفتن فرزندان شده و آنها را مجذوب دوستان و افرادی می‌کند که ممکن است صلاحیت لازم برای دوستی را نداشته باشند.

ثمودی اظهارداشت: این گونه فرزندان اگر از روی لجاجت و یا غفلت مرتکب خطایی شوند به دلیل فقدان رابطه صمیمی با والدین آن را پنهان می‌کنند از این رو ممکن است حتی رفتارهای پرحطر فرزندان از دید والدین پنهان بماند و فرزندان را دچار مشکلات جدی نماید.

وی نظارت مستقیم بر رفتار فرزندان را یکی دیگر از آسیب‌های جدی در پنهان کاری دانست و گفت: نظارت مستقیم بر رفتار فرزندان تا سن 7 سالگی مورد تاکید است اما بعد از این سن باید نظارت‌ها به طور غیرمستقیم اعمال شود تا فرزندان برای فرار از کنکاش و تجسس والدین در حریم شخصی شان به پنهان کاری روی نیاورند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: بی اطلاعی خانواده‌ها از وسایل ارتباطات جمعی و فناوری‌های مدرن خود بسترهای لازم برای پنهان کاری را فراهم می‌کند اگر والدین بتوانند آموزش‌ها و مهارت های لازم در زمینه شناخت فناوری های روز را فرا بگیرند نظارت بهتری بر رفتار فرزندان خود در فضای مجازی و به خصوص در استفاده از تلفن همراه خواهند داشت.

وی ترس و نگرانی از تنبیه را یکی از مولفه‌های مهم در پنهان کاری دانست و عنوان کرد: اگر فرزندان واهمه کمتری از تنبیه و برخوردهای تند داشته باشند بهتر می‌توانند مسائل و مشکلات خود را با والدین در میان بگذارند.

ثمودی اظهارداشت: متاسفانه ترس و نگرانی از تنبیه از سن کودکی می‌تواند آثار مخربی بر رفتار افراد در سنین نوجوانی و جوانی بگذارد و آنها را به سوی پنهان کاری سوق دهد به همین دلیل خانواده‌ها به جای تنبیه و برخوردهای تند از روش‌های تربیتی دوستانه و مناسب استفاده کنند