02

لباس مورد علاقه مان را چگونه انتخاب کنیم؟و لباسی که می خریم چه ویژگیهایی باید داشته باشد و در تهیه لباس چه نکاتی حائز اهمیت است؟

کمد پر از لباس‌های به درد نخور یکی از مهم‌ترین متهمان ولخرجی به شمار می‌آید. بسیاری از ما در گفت‌وگوهای روزمره‌مان به لباس‌های گرانقیمتی اشاره می‌کنیم که هرگز نپوشیده یا تنها یکی – دو بار استفاده کرده‌ایم. مشکل از کجاست؟! بدون‌شک انتخاب نادرست!
ما در این مطلب به کلیدی‌ترین نکات خرید لباس از نظر طراحان مد اشاره می‌کنیم:
قبل از هر چیز به الیاف پارچه دقت کنید
به عقیده «کارول دیویدسون» بنیانگذار و مشاور مد در نیویورک کلیدی‌ترین نکته انتخاب یک لباس مناسب توجه به الیاف پارچه آن است. بعد از چندبار شستن چه اتفاقی برای لباس می‌افتد؟! جواب این پرسش به جنس پارچه لباس بستگی دارد. ممکن است پولی که برای زیبایی یک لباس می‌دهید تنها به اندازه چند بار پوشیدن کفاف دهد و به محض شست‌وشو رنگ پارچه آن برود، الیافش زبر و خشن شود و از حالت آهار خورده و زیبای اولیه بیفتد.
بعضی از پارچه‌ها نیاز به رعایت نکات ویژه شست‌وشو، خشک و اتو کردن دارند. آیا شما حاضرید برای یک لباس روزانه مانند لباس کار این همه وقت بگذارید؟
فریفته مدل نشوید
بیشتر افراد به سرعت فریفته مدل‌های جذاب می‌شوند و بدون پرو کردن و اصولا هیچ‌گونه فکری بهای پوشاک موردنظرشان را پرداخت می‌کنند. این نکته‌ای است که «دل روسو» فعال صنعت مد و پوشاک نیویورک به آن اشاره می‌کند.
او می‌گوید: هر مدلی برای همه افراد مناسب نیست و همین نبود تناسب باعث می‌شود جذابیت لباس در فرم بدن هر فرد متفاوت باشد یا با ویژگی‌های ظاهری یک فرد مطابقت نداشته باشد. بنابراین از خرید لباس بدون پرو کردن خودداری کنید.
در رنگ‌ها و مدل لباس‌هایتان تنوع دهید
بسیاری از ما سبک و سلیقه و رنگ‌های مورد علاقه خود را هنگام خرید اصلا تغییر نمی‌دهیم و وقتی به کمد لباس‌هایمان نگاه می‌کنیم همه مدل‌ها و رنگ‌ها تکراری هستند و این باعث می‌شود از لباس‌های خود زده شویم و بسیاری از آنها را نپوشیم. بنابراین برای این‌که از هزینه اضافه برای خرید لباس جلوگیری کنید قبل از خرید به کمد لباس‌های خود نگاهی بیندازید و آنها را در ذهن خود بسپارید تا هنگام خرید، لباس‌های تکراری تهیه  نکنید.
ژست نگیرید!
موقع پرو لباس ژست نگیرید! عادی بایستید و لباس را در آن حالت ببینید. یادتان باشد به کمک یک آینه کوچک پشت لباس را هم در تن خود ببینید و اگر وقت دارید بهتر است دو سایز از آن را در بدن خود پرو کنید تا مطمئن باشید کدام یک بهتر است. بعضی لباس‌ها در حالت جذب فرم زیبای خود را از دست می‌دهند و بعضی دیگر وقتی از تن‌تان کمی گشادتر هستند.
آینه اتاق پرو مهم است
آینه‌هایی که به صورت اریب قرار داده شده‌اند می‌توانند گمراه‌کننده باشند. بعضی از این آینه‌ها ممکن است شما را لاغرتر و کشیده‌تر نشان دهند و باعث گمراهی‌تان شوند. براین اساس آینه‌ای که صاف به دیوار چسبیده بهتر است. درصورتی‌که بسیاری از فروشگاه‌ها آینه را در یک قاب زیبای ضخیم به صورت کج قرار داده‌اند.
با لباس جدید حرکت کنید!
تنها ایستادن جلوی آینه کافی نیست. باید کمی به این طرف و آن طرف بروید. مثلا روی نوک پاهای خود راه بروید و مخصوصا اگر درحال خرید دامن یا شلوار هستید باید با آن بنشینید و بلند شوید تا مطمئن باشید که برایتان تنگ نباشد. حتی اگر می‌خواهید لباسی را برای شرکت در یک جشن تهیه کنید، بهتر است مطمئن باشید که به راحتی می‌توانید در این لباس تحرک داشته نه این‌که مجبور باشید شبیه یک مومیایی در گوشه‌ای از سالن بنشینید!
روی لباستان ذره‌بین بگذارید
هنگام خرید لباس به دکمه‌ها و زیپ لباس و دیگر مواردی که ممکن است در لباس کار شده باشد، دقت کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. همچنین باید نگاه کنید که درزهای لباس حداقل به اندازه یک تا ٢ سانت اضافه پارچه داشته باشد تا در صورت نیاز به گشاد کردن لباس راه‌حلی برای آن وجود داشته باشد.