home remedies
دکتر سلام – اسپوندیلوز گردن،همان  آرتروز گردن است، یک بیماری  دوران سالمندی است که مفاصل گردن را درگیر میکند. آرتروز گردن به دلیل ساییدگی و پارگی  غضروف و استخوان  در بافت ستون فقرات بوجود می آید که در نتیجه استخوان و رباط ها سفت  و خشک می شود.

به غیر از بالا رفتن سن، عوامل  دیگر  مثل شغل نیز تاثیرگذار است شغلهایی وجود دارد که به   گردن آسیب می رساند، وضعیت نادرست نشستن یا راه رفتن ، سیگار کشیدن، اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و عوامل ژنتیکی  نیز تاثیرگذارند.

علائم اسپوندیلوز گردن عبارتند از  درد گردن، درد خفیف و مزمن در اطراف تیغه شانه، سفتی  گردن، ضعف عضلانی، سردرد، درد در طول بازوها و در انگشتان دست، و سوزن سوزن شدن  شانه ها و بازوها  و حتی ازدست تعادل هم ممکن است بوجود آید

اکثر مردم بالاتر از سن 65 سالگی   از اسپوندیلوز گردن رنج می برند. خوشبختانه، با کمک داروها، تغییرات ساده در شیوه زندگی و برخی از داروهای خانگی ساده، می توانید آرتروز گردن را از بین برده و یک زندگی بدون درد را تجربه کنیددر اینجا 10  داروی خانگی برای اسپوندیلوز گردن را بیان می کنیم:
1. ورزش منظمیکی از علل اصلی  اسپوندیلوز گردن ورزش نکردن است.بنابراین،  می توانید درد و سفتی گردن و شانه ها را با  ورزش  منظم  کاهش دهید.سر خود  در هر دو جهت عقربه های ساعت و ضد جهت عقربه های ساعت می چرخانیم،  تا  مهره های گردن به سمت  شانه  طرف دیگر برود. این کار را برای 10 دقیقه 2 یا 3 بار در روز انجام می دهیم. این  برای درمان درد گردن بسیار مفیدست .حتی می توانید  دستهای   خود را در جهت عقربه های ساعت و ضد جهت عقربه های ساعت  بچرخانید تا حدی درد را کنترل میکند همچنین، ورزشهای هوازی مانند شنا یا پیاده روی سریع به مدت 30 دقیقه حداقل 5 بار در هفته توصیه می شود. همچنین می توانید دوچرخه سواری کنید ولی باید  درهنگام دوچرخه سواری کمر خود را صاف نگه دارید
توجه: اگر منع ممنوعیت ورزشی دارید انجام ندهید
2. کمپرس گرم و سردیکی دیگر از راههای آسان  مقابله با درد گردن ناشی از اسپوندیلوز کمپرس  متناوب سرد و گرم است. کمپرس گرم  گردش خون را بهبود می بخشد و  عضلات را شل میکند. کمپرس سرد  هم تورم و التهاب را کاهش می دهد.
طریقه کمپرس کردن:
برای  کمپرس گرم،  کیسه آب گرم در یک حوله نازک قرار دهید.برای کمپرس سرد،  چند تکه  یخ در یک حوله نازک قرار دهید.  اول با کمپرس گرم بر روی منطقه آسیب دیده به مدت 2 تا 3 دقیقه قرار دهید. بعد از آن کمپرس سرد برای 1 دقیقه  قرار دهید  چند بار در روز این کار را انجام دهیدتوجه: اگر منطقه آسیب دیده قرمز شد از این کار اجتناب کنید. همچنین اگر مشکلات گردش خون دارید از کمپرس آب سرد بپرهیزید.

3  حمام سولفات منیزیم
یکی دیگر از درمانهای خوب برای کاهش اسپوندیلوز گردن حمام نمک است.منیزیم در سولفات منیزیم  سطوح pH  بدن را تنظیم میکند،  و همین باعث کاهش سفتی، تورم و درد در گردن و شانه می شود.
طریقه استفاده:کمی آب را در 1 تا 2 قاشق غذاخوری نمک فرنگی بریزید تا خمیر سفتی شودآن را در منطقه آسیب دیده به مدت 15 تا 20 دقیقه  قرار دهید تا درد تسکین یابد  هر روز این کار را ا انجام دهید.روش دیگر،  2 فنجان نمک فرنگی اصل به مقداری آب حمام گرم بریزید. 15 تا 20 دقیقه خیس کنید. این حمام ارامش بخش است  2 یا 3 بار در هفته انجام دهید.توجه: کسانی که مشکلات کلیوی، مشکلات قلبی یا دیابت دارند باید از این شیوه درمانی اجتناب کنند
4. سیر

سیر هم  برای اسپوندیلوز گردن  بسیار مفید است. خواص ضد التهابی و ضد درد آن   درد ، تورم و التهاب گردن و مناطق اطراف آن را از بین می برد

شیوه استفاده:هر روز صبح  یک حبه  سیر خام با معده خالی با آب بخورید همچنین می توانید از  کپسول سیر  پس از مشاوره با دکتر استفاده کنید.
یا:
  2 تا 3 حبه سیر خرد شده را در کمی روغن گیاهی بریزید و گرم کنید بعد از خنک شدن ناحیه درد را بمدت 5-10 دقیقه  ماساژ بدهید سپس به حمام بروید 2 بار در روز این کار را انجام دهید .
5. زردچوبه
با توجه به خواص ضد التهابی آن، زردچوبه یکی دیگر از درمان های محبوب برای اسپوندیلوز گردن است. علاوه بر این، زردچوبه  به بهبود گردش خون، کاهش سفتی عضله و درد کمک می کند
شیوه استفاده:1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر بریزید 5 دقیقه حرارت دهید وقتی خنک شد کمی عسل بریزید 2 بار در روز بنوشید .
روش دیگر، روزی 3 عدد کپسول زردچوبه با مشورت پزشک بخورید6. دانه کنجد

یک درمان آیورودا  برای مقابله با اسپوندیلوز گردن دانه کنجد است. چون سرشار از کلسیم، منیزیم، منگنز، مس، روی، فسفر و ویتامین K و D،است که  برای استخوان های  و سلامت عمومی بدن  خویست. روغن کنجد نیز در کاهش درد گردن موثر است.

 شیوه استفاده:روغن کنجد گرم  را در منطقه آسیب دیده  به مدت 10 دقیقه ماساژ داده سپس کمپرس گرم در این منطقه استفاده کنید روزی 3-4 بار این کار را انجام دهید .
همچنین می توانید چند قطره از روغن اسطوخودوس با روغن کنجد گرم مخلوط کنید  و با استفاده از آن گردن را ماساژ دهید.
1 قاشق  دانه کنجد بو داده و  در یک لیوان شیر گرم بریزید و 2 بار در روز بنوشید یا دانه کنجد را  در پخت و پز استفاده کنید
7. زنجبیلزنجبیل یکی دیگر از داروها برای درمان اسپوندیلوز گردن است. این گیاه  خواص ضد التهابی دارد  و گردش خون را بهبود میدهد. بنابراین، به  کاهش درد و التهاب در گردن و مناطق اطراف آن کمک میکند.نوشیدن چای زنجبیل 3 بار در روز توصیه می شود. برای این کار  1 قاشق غذا خوری از زنجبیل را  در 2 فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس عسل ریخته و بنوشید.همچنین می توانید منطقه آسیب دیده را  با روغن زنجبیل چند بار در روز ماساژ دهید.
apple-vinegar8. سرکه سیبسرکه سیب  خواص ضد التهابی دارد ، همچنین یک درمان خوب برای اسپوندیلوز گردن است . درد و التهاب در منطقه گردن را تسکین می دهد.
طریقه استفاده:حوله کاغذی  را در سرکه سیب  خیس کرده بر منطقه آسیب دیده برای چند ساعت قرا می دهیم. روزانه  2 بار اینکار را انجام می دهیم.
یا
  2 فنجان سرکه سیب را به آب حمام ولرم می ریزیم . برای 10 تا 15 دقیقه، یک بار در روز داخل ان می رویم.
یا
1 قاشق غذا خوری از سرکه سیب و عسل  را به یک لیوان آب اضافه کنید و یک بار در روز  بنوشید.
-pepper-
9.  فلفل تند هندی
یکی دیگر از درمانهای  خانگی  موثر برای اسپوندیلوز گردن فلفل  است. فلفل تند دارای کپسایسین است ، که ضد درد و ضد التهاب  بوده و همچنین به کاهش درد و التهاب  گردن کمک میکند.شیوه استفاده:
  1 قاشق چای خوری پودر فلفل  و 2 قاشق غذا خوری روغن زیتون ولرم را باهم ترکیب کرده در منطقه آسیب دیده می ریزیم. آن را برای چند ساعت پوشش میدهیم مثل پانسمان کردن یک بار در روز این کار را انجام دهید
روش دیگر،
 1 قاشق چای خوری پودر فلفل  به یک لیوان آب گرم  بریزید. 2-3 بار در روز بنوشد
neem10. یاس بنفش هند(چریش)یاس بنفش هند، که همان چریش است، ضد التهاب بوده و درد، التهاب و تورم در گردن را کاهش  می دهد.
شیوه استفاده:1 قاشق غذا خوری پودر چریش را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی شوددر یک دیگ بخار  برای چند دقیقه حرارت دهید. تا کمی گرم شود ولی داغ نشود بطوریکه قابل تحمل باشد در مناطق آسیب دیده زده نیم ساعت بعد با آب گرم می شوئیم. روزانه چند بار تکرار کنید.
یا:

برگ  و گل چریش را در 1 فنجان آب  جوش ریخته تا خنک   شود دو بار در روز می نوشیم.همچنین می توانید  با روغن چریش منطقه آسیب دبده را ، 2 بار در روز ماساژ دهید
نکات اضافیهیچ چیزی  مانند بلند کردن اجسام سنگین  درد را بدتر، نمی کند.
طوری بخوابید که به گردن فشار وارد نیاید. مثلا از چند بالش استفاده کنید.  بر روی یک تشک سفت بخوابید
ایستادن و نشستن صحیح داشته باشید.
مقدار زیادی  سالاد  با سبزیجات خام مانند گوجه فرنگی، هویج، کلم، خیار، تربچه و کاهو مصرف کنید.
از غذاهای پرچرب و غذاهای ادویه دار و سرخ شده در روغن، کشک ,ترشی، شیرینی، شکر و قهوه بپرهیزید.
سیگار و توتون و تنباکو را کنار بگذارید
غذاهای با پروتئین بالا، ویتامین C، کلسیم و فسفر مصرف کنید.
بند گردن برای تسکین موقتی است آن را برای مدت طولانی استفاده نکنید.

اگر با انجام این کارها درد گردن خوب نشد و بلکه بدتر هم شد و دچار بی حسی ناگهانی شدید با پزشک مشورت کنید

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع و آدرس hiDoctor.ir مجاز می باشد