weight

آیا تاکنون برایتان اتفاق افتاده  که یک روز صبح اول هفته ببینید که لباسی که هر روز به تنتان می گردید اندازه تان  نیست ؟ بله این واقعی است و رویا نیست حقیقتی که اسمش چرخه وزن است

 

 

بنا به گزارش محققان دانشگاه کرنل، تقریبا تمامی افراد در طول ماه این چرخه را تجربه می کنند، چرخه ای که در آن، فرد در طی هفته ، مختصر وزنی را از دست داده و در آخر هفته دوباره آن را به دست می آورد.

بنا به این گزارش، آنچه افراد چاق و لاغر را از هم متمایز می سازد، وزنی نیست که در آخر هفته اضافه می کنند، بلکه این تفاوت ، در میزان وزنی است که طی روزهای هفته کم می کنند!

طی مطالعه ای که در مجله obesity facts  منتشر شد، 80 فرد بزرگسال را به 3 دسته تقسیم کردند:

گروه از دست دهندگان وزن یا آنهاییکه به طور معمول، 3 درصد از وزن کلی خود را در طی هفته از دست می دادند.

حفظ کنندگان وزن یا افرادیکه وزن آنها 1 تا 3 درصد در هر هفته نوسان داشت.

و بالاخره گروه وزن گیرنده ها یا کسانیکه تا آخر هفته، 1 درصد به وزنشان اضافه می شد.

در مجموع، افراد مورد مطالعه، پایین ترین وزن خود را در روز جمعه و بالاترین وزن خود را در روزهای یکشنبه و دوشنبه یادداشت کردند.

شاید نتیجه اینطور می توانست باشد که افراد در آخر هفته کمی زیاده روی و ریخت و پاش می کنند. اما گروهی که وزن گرفته بودند، الگویی متفاوت داشتند.چرا که بالاترین و پایین ترین وزن آنها می توانست در هر زمانی از هفته اتفاق بیفتد و بعد از پایان تعطیلات پایان هفته، به آرامی شروع به ازدست دادن وزن می کردند.

به باور محققان، بسته به اینکه شما، خود را در روز جمعه یا دوشنبه وزن کنید، مختصری تفاوت،  کاملا طبیعی به نظر می رسد.اما ایده ای که می توان برای حفظ تعادل و جلوگیری از بالا رفتن کمی سایز، به مرحله اجرا گذاشت، احتمالا می تواند در سبک خوردن یا/و سوزاندن کالری در باشگاه در طی هفته باشد.

بنابراین با فعالیت بدنی هفتگی و رعایت رژیم غذایی متعادل و مغذی، بدن هیچ نگرانی از افزایش سایز دور کمر و اضافه وزن، از تعطیلات آخر هفته خود لذت ببرید.

منبع : www.mahsho.com