480_1383815803_ID-10072567
زنان باردار اغلب با سخن ها و شنیده های کوچه و بازاری عقیده و نظرشان برمیگردد و یک سری باورهای مختلف در بین آنان رواج پیدا می کند که برخی از آنان را در این مطلب آورده ایم.

 سه متخصص زنان و زایمان کالیفرنیایی که از تماس های خانم های باردار متوهم در ساعت سه صبح که آنها را بیدار کرده و چیزهایی نظیر اینکه گوشت خام خورده اند و می خواهند معده آنها شست و شو داده شود یا اینکه حالت خوابیدنشان در رختخواب آنها را نگران کرده، کلافه شده بودند، تصمیم به نوشتن کتابی دراین زمینه گرفته و یک برنامه تلویزیونی را در شبکه تلویزیونی دیسکاوری اجرا کردند. از آنها سوالاتی  در مورد رایج ترین افسانه ها و باورهای مربوط به دوران بارداری که به خیلی از آنها در کتب بارداری هم اشاره شده، پرسیده شد. مطالعه این توضیحات برای خانم های باردار ضروری است.
ا.کره کاکائو خطوط روی شکم بعد از زایمان را از بین می برد. این باور غلط است. درواقع کره کاکائو پوست خانمها را حساس تر می کند و خیلی از خانمها به آن آلرژی دارند.
2.در سه ماهه نخست و سه ماهه آخر بارداری نمی توانید پرواز کنید. چنین باوری غلط است. شما می توانید هرجا که می خواهد پرواز کنید. بعضی از شرکت های هوایی در سه ماهه آخر بارداری شما را سوار هواپیما نمی کنند ولی این به دلیل نگرانی آنها از احتمال وضع حمل شما و مجبور شدن هواپیما فرود اضطراری است.
3.نمی توانید در دوران بارداری گربه خود را نوازش کنید. این هم غلط است. اگرچه شما نباید به ظرف غذای گربه تان را به دلیل ریسک ابتلا به عفونت انگلی از حیوانات  دست بزنید.
4. نباید در دوران بارداری ماهی سالمون دودی بخورید. این غلط است. سالمون برای مادرها مفید بوده و سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است و تحقیقات نشان داده که فواید متنوعی برای خانمهای باردار و جنین داخل شکم آنها دارد. سالمون درعین حال ماهی آبهای تازه بوده و احتمال مسمومیت جیوه آن پایین است.
5. نمی توانید سوشی بخورید. این غلط است. خوردن سوشی به غیر از نهنگ، شمشیرماهی و ماهی خال مخالی مجاز است.بیش از حد هم تن ماهی نخورید.
6.هات داگ نخورید. این هم غلط است. خوردن هات داگ موردی ندارد. البته به شرطی که خوب پخته شده باشند.
7. رنگ کردن مو برای بچه مضر است. این هم غلط و اشتباه است.
8-9-10. نباید در دوران بارداری با شوهرتان نزدیکی داشته باشید، یا دستهایتان را بالای سرتان ببرید یا انگشتان پاهایتان را در لمس کنید. همه این باورها اشتباه است. مگر اینکه شما شرایط جسمی خاصی داشته باشید که پزشک انجام این امور را برای شما ممنوع کرده باشد.
11. نباید در این دوران دوش آب داغ بگیرید. این درست است. باید از رفتن به سونا، جکوزی و هرچه موجب افزایش دمای بدن نوزاد می شود، خودداری کنید.
12. نباید در زمان بارداری قهوه بنوشید. غلط است. یک فنجان قهوه در روز به کودک شما آسیبی نمی زند.
13.از نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید. این درست است. تحقیقات پزشکی هم این گفته را تصدیق کرده است.
14. خانم های باردار باید به پهلو بخوابند. غلط است. هر طور که می خواهید بخوابید. این متخصصان زنان و زایمان این باور که خانم های باردار نباید به پشت بخوابند را مزخرف دانسته اند.
15.موقعیت بچه در رحم می تواند جنسیت آن را مشخص کند. این غلط است. حتی خط پوست زیر شکم هم هیچ ربطی به تعیین جنسیت بچه ندارد. از بیرون رحم نمی توان جنسیت او را تعیین کرد. شما فقط پنجاه درصد شانس درست حدس زدن آن را دارید.
16. قدم زدن موجب تسریع زمان زایمان می شود. غلط است. ممکن است این کار به شما احساس بهتری بدهد ولی هیچ فعالیتی موجب تسریع زایمان نمی شود.
17. خانمهای باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند. غلط است. حمل یک بچه در رحم درواقع تنها 300 کالری  بیشتر در روز می طلبد. بنابراین شما باید به اندازه یک نفر و یک پنجم غذا بخورید. اگر به جای دو نفر غذا بخورید، بچه شما بزرگ تر می شود.
18. بچه بزرگ تر بچه بهتری است. غلط. میانگین وزن نوزادان 3.40 کیلوگرم است. بچه هایی که بزرگ تر هستند از بیماریی هایی نظیر دیابت و چاقی در زندگی خود رنج خواهند برد.
این را هم مد نظرداشته باشید که بیرون رفتن در زمن خسوف موجب ایجاد شکاف در سقف دهان بچه نمی شود. احتمالا این را می دانستید…