tamarind

گارسینیا کامبوجیا یک میوه ای است که در مناطق گرمسیری است و اسم دیگر آن  Malabar tamarindیا آلوچه ی  مالابار است از این  میوه درمکمل های لاغری استفاده شده است.

 افراد محلی معتقدند این میوه از تولید چربی دربدن ممانعت کرده و مانند ترمز جلوی اشتها را می گیرد. این ماده به ثابت ماندن قندخون و کلسترول کمک می کند. از این میوه همراه با سایر ترکیبات درمحصولات لاغری استفاده می شود.

ماده ی موثر در پوست این میوه وجود دارد و هیدروکسی سیتریک اسید یا HCAنام دارد. این ماده  سوزاندن چربی را در بدن افزایش می دهد. به گزارش برخی مطالعات انجام شده موجب کاهش اشتها می شود. بنظر می رسد این ماده از عمل آنزیم citrate lyaseممانعت می کند، این آنزیم  در تولید چربی در بدن نقش دارد .

 HCAهمچنین سبب افزایش سروتونین درمغز می گردد بدین ترتیب موجب کاهش گرسنگی می گردد.

اما کاهش وزن واقعی با مصرف این ماده چندان قابل توجه نیست. در مطالعه ی مروری که نتایج آن در مجله ی Obesityمنتشر گردید، دانشمندان دریافتند افرادیکه  درطول این تحقیقات  از ساپلیمنت گارسینیا کامبوجیا استفاده  کرده اند حدود 2 پوند  بیش از افرادیکه  از این مکمل استفاده نکرده بودند از وزنشان کاسته شد. محققان نمی توانند با اطمینان کامل کاهش وزن  را به مصرف این مکمل نسبت دهند. این کاهش وزن می تواند به رژیم های کم کالری  یا برنامه های ورزشی که افراد شرکت کننده دراین  مطالعات  به طور معمول دنبال می کردند،  مربوط باشد.بنابراین همچنان به مطالعات بهتری برای تحقیق بروی HCAوتأثیر آن بر کاهش وزن و حفظ وزن از دست رفته نیاز است.

دیابت نوع 2 و کلسترول بالا

گارسینیا کامبوجیا ممکن است استفاده از گلوکز را برای بدن تسهیل کند، سلولها به مصرف قند برای  تولید انرژی نیاز دارند. در یک مطالعه بروی موشها مشخص گردید افزودن  گارسینیا کامبوجیا به رژیم  غذایی موشها سبب کاهش سطح انسولین نسبت به موشهای گروه کنترل می گردد. این تأثیر دلیل دیگر توجه به این میوه ی گرمسیری است اما بیماران دیابتی باید توجه داشته  باشند که مصرف گارسینیا کامبوجیا همراه با داروهای کنترل کننده ی قندخون موجب افت خطرناک  قندخون آنها می گردد.

در برخی  تحقیقات  مشخص گردید مصرف  گارسینیا کامبوجیا همچنین سبب بهبود کلسترول، کاهش تری گلیسرید وکاهش کلسترول LDLوافزایش کلسترول  HDL(خوب) می شود. اما چنانچه در حال حاضر از داروهای کاهنده ی کلسترول  استفاده می کنید از این گیاه  همزمان استفاده نکنید.

 برخی عوارض جانبی این گیاه  عبارتند از:

·        سرگیجه

·        خستگی دهان

·        ناراحتی معده یا اسهال

درسال 2009، سازمان غذا و داروی آمریکا به افرادیکه از مکمل های کاهش وزن حاوی گارسینیا کامبوجیا، استفاده  می کنند به دلیل امکان بروز مشکلات حاد کبدی هشدار داد. اینگونه مکملهای کاهش وزن حاوی سایر ترکیباتی هستند که به کاهش وزن کمک می کند بنابراین هنوز کاملاً روشن نیست که عوارض حاد کبدی مربوط به گارسینیا کامبوجیا باشد. درحالیکه تعدادی از تحقیقات استفاده از این  ساپلیمنت را برای کبد بی ضرر میدانند اما سایر محققان استفاده از این نوع  ساپلیمنت ها را ایمن  نمی دانند.

 گارسینیا کامبوجیا ممکن است با داروهای زیر تعامل نامطلوب  و بد  داشته باشد:

·        داروهای آسم و آلرژی نظیر Accolate Singulair,

·         داروهای دیابت از جمله قرص ها و انسولین

·        مکمل های آهن برای کم خونی

·         داروهای ضد درد و مسکن

·         داروهایی که برای مشکلات وبیماریهای روانی تجویز می شوند

·         استاتین  (داروهایی برای کاهش کلسترول(

·         وارفارین (رقیق کننده ی خون)

چنانچه باردار یا در حال شیردهی هستید به هیچ وجه از این مکمل ها استفاده نکنید چنانچه دارای  مشکلات کلیوی یا کبدی هستید از این نوع مکمل ها استفاده  نکنید.

از آنجائیکه  نتایج تحقیقات بسیار نقیض یکدیگرهستند شما باید  با پزشک خود درباره ی استفاده از مکمل های حاوی گارسینیا کامبوجیا مشورت کنید حتی  اگر برای شما  مصرف این مکمل ها ایمن اعلام گردد به نظر نمی رسد چندان در کاهش وزن شما موثر باشد. عاقلانه تر اینست  که پول خود را صرف خرید  غذاهای سالم یا دی وی دی های ورزشی کنید.

منبع : diabetestma.org