Ab-Power-Wheel

آیا خبر دارید که  به چه دلیل  ورزش اسکوات اینقدر برای بدنسازان و ورزشکاران مهم است؟ دلیلش این است که این ورزش، واقعا کار می کند و نه تنها یک ورزش فوق عالی برای ایجاد تناسب در پاها، ران و باسن است بلکه  منفعتهای دیگری مانند بالا رفتن ترشح هورمون دارد. پس کار  اسکوات فقط قوی کردن عضلات نیست

 

بهبود هضم غذاها و دفع مواد زائد

اسکوات به روده ها کمک می کند تا مواد زائد رو در طول روده حرکت داده و این مواد در بدن تجمع پیدا نکنند و از بدن دفع شوند.

بهبود گردش خون در بدن و مبارزه با سلولیت

کشش عضلات در حین اسکوات به بهبود گردش خون و در نتیجه سلامت عمومی بدن، کمک می کند. هر قدر که گردش خون در بدن، بهتر صورت بگیرد، اکسیژن و مواد مغذی هم به شکل بهتری به اندام ها حیاتی و عضلات در کل بدن می رسند. همچنین، انجام منظم اسکات باعث بهبود ظاهر بد سلولیت می شود.

سوزاندن انرژی بیشتر

دو فایده بسیار مهم اسکوات، سفت کردن عضلات و افزایش چشمگیر انرژی سوزی است. بنابراین، یک ورزش بسیار ایده آل برای وزن کم کردن و تناسب اندام است.

عضله سازی در کل بدن

گرچه در حین اسکوات تمرکز، بیشتر بر روی عضلات پا، ران و باسن است اما در واقع تمام عضلات بدن رو هدف قرار می دهد. شدت اسکوات به قدری است که باعث آزاد شدن هورمون هایی که برای رشد عضلات، ضروری هستند، شده و در نتیجه منجر به تقویت عضلات کل بدن می شود.

افزایش ترشح هورمون

ورزش هایی که کل بدن رو درگیر می کنند، ترشح هورمون های عضله ساز مثل تستسترون و هورمون رشد رو افزایش می دهند. سعی کنید که در حین انجام ورزش اسکوات حتماً از وزنه و دمبل استفاده کنید تا علاوه بر نیمه پایین بدن، عضلات بالاتنه هم درگیر شده و عضله سازی با قوت بیشتری انجام شود و انرژی بیشتری نیز سوزانده شود.

مناسب برای مفاصل و جلوگیری کننده از فشار بر روی کمر

بعضی از ورزش ها، فشار زیاد و نامناسبی بر روی زانوها، قوزک پا و کمر وارد می کنند اما اسکوات، فشاری بر روی این بخش ها تحمیل نمی کند. خم کردن و کشش زانوها در حرکت اسکوات باعث تقویت اونها شده و اکسیژن بیشتری رو به این بخش ها سرازیر می کند و در نتیجه به حفظ اونها کمک می کند.

افزایش انعطاف پذیری بدن

با توجه به اینکه در اسکوات، تمام بدن به حرکت واداشته می شود، نه تنها عضلات ما تقویت می شوند بلکه انعطاف پذیری ما هم بیشتر می شود. هر قدر که عمق حرکت اسکوات بیشتر باشد، حرکات ما هم در طیف وسیع تری انجام شده و انعطاف ما بیشتر می شود.

 اسکوات یک ورزش راحت و ساده است

برای انجام این ورزش فوق العاده مؤثر، نیازی به رفتن به باشگاه ورزش یا استفاده از وسایل خاص نیست و در هر جایی و بدون هیچ امکانات ورزشی می توان این ورزش رو انجام داد. می توانید اسکات رو در اتاق منزل خودتون هم انجام بدهید.

تناسب عضلات باسن

از هر متخصص ورزشی که بپرسید به شما خواهد گفت که اسکوات، بهترین ورزش برای تقویت عضلات باسن است. این ورزش به عضلات باسن شکل می دهد و نسبت به سایر ورزش ها، این کار رو در زمان کمتری به انجام می رساند. پس اگر می خواهید که باسن، ران و ساق پای زیبایی داشته باشید، به هیچ وجه از انجام اسکوات غافل نشوید.

منبع : yeka.ir