3

 

اخیرا مشخص شده است که بعضی از روشهایی که به سلامتی ارتباط دارد  دارای اثرات بدی است. پیروی از روشهای مربوط به سلامتی، آسان بنظر می رسد مانند: خوب خوردن، فعالیت بدنی، خواب کافی. شما هم موافقید؟ ولی تعجب آور است چون  این موضوعات خیلی  مبهم تر از این حرفهاست

اغلب اوقات انتخاب های زیادی که برای سود رساندن به خودمان داریم در دراز مدت بهمان صدمه می زنند. متن زیر را بخوانید تا بفهمید کدام عادت های غیرمنتظره- مثل مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی یا پوشیدن یک جفت صندل راحت- ممکن است بهتان ضرر بزند.

1. استفاده اضطراری از محصولات sanitizer ضدعفونی کننده دست….اگر هروقت که با دنیای خارج از خانه تماس برقرار می کنید از این محصولات استفاده می کنید باید بگوییم این کار را متوقف کنید. مگراینکه در محیط مستعد وجود میکروب مثل بیمارستان هستید که در این مورد ریچارد گالو فوق دکترای MD رئیس بخش امراض پوستی دانشگاه کالیفرنیا سان دیه گو می گوید استفاده از آب و صابون گزینه خوبی است. وقتیکه به آب دسترسی ندارید ژل های تمیز کننده می تواند کمک کننده باشد، اما مطمئن شوید که اول طرز استفاده آن را بخوانید. تحقیقات اخیر نشان داده که محصولاتی که حاوی triclosan هستند ممکن است باعث رشد باکتری ها و ویروس های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک شوند (و این مورد در صابون های حاوی triclosan نیز دیده شده). درعوض از مدل هایی مثل Purell که حاوی حداقل 60 درصد الکل هستند استفاده کنید چون 99 درصد از باکتری ها را می کشد.
2. استفاده کردن از محصولات پوستی….. چه کسی وسوسه نشده که آخرین کرم های پوستی و سرم هایی که وعده لایه بردای پوست را می دهند بخرد؟ درحالیکه جستجو کردن محصولات پوستی مناسب ایده خوبی است، اما مدام عوض کردن محصولات پوستی طی چند هفته به معنی پیدا کردن راز جوانی نیست. جودی لوین متخصص امراض پوستی در نیویورک می گوید: من همیشه بیمارانم را تشویق می کنم تا یک عادت غذایی روزانه درست کرده و از آن پیروی کنند. زنان خیلی زود از برنامه زیبایی خود دلزده می شوند، خصوصا اگر نتیجه دلخواه خود را زود مشاهده نکنند. دیدن تغیرات بین 6 تا 8 هفته طول می کشد: اگر از محصولی که کلاژن را بالا می برد استفاده می کنید برای دیدن نتیجه باید 6 ماه منتظر بمانید. او اغلب دربرابر تغییر مداوم محصولات پوستی به مریضانش هشدار می دهد، با ذکر این نکته که این کار می تواند سبب rosacea در بزرگسالان شود (که نتیجه آن پوست ملتهب، قرمز و تکه تکه است). دکتر لوین می گوید: انسان ها با امتحان کردن بیش از اندازه محصولات مختلف حاوی میزان بالای مواد خوشبو و دیگر مواد حساسیت زا پوست خود را تبدیل به پوستی حساس می کنند. به جای امتحان کردن محصولات جدید همان محصولات قدیمی خود را استفاده کرده یا به دکتر پوست خود مراجعه کرده تا برایتان نسخه بنویسد. و بعد منتظر نتایج باشید. طبق گفته دکتر لوین داشتن رژیم ثابت به سلامت پوست کمک کرده و آن را تمیز و نرم می کند. خصوصا وقتی از محصولات ضد پیری استفاده می کنید انتظار معجزه نداشته باشید.
2
3. پوشیدن صندل لاانگشتی….بیرون رفتن با کفش ها و بوت های پاشنه بلند برای پا مضر است، اما صندل های لاانگشتی آزادی بیشتری به پاها می دهد. اینگونه نیست؟ نه دقیقا. این کفش های تابستانی برای پایتان مطلوب نیست. طبق گفته Jordana Szpiro ، DPM، جراح پا در بوستون صندل های لاانگشتی و دیگر صندل های بدون رویه برای محافظت پا فشار زیادی به پاها ایجاد می کند، خصوصا وقتی می خواهید وزن زیادی را تحمل کنید به دلیل عدم محافظت پاها احتمال کشش و درد شدید وجود دارد. همچنین احتمال ورم ماهیچه ها و عضله ها در قسمت بالا و زیر پاها نیز دیده می شود. این دکتر درخصوص راه رفتن بدون کفش هم هشدار می دهد، حتی اگر در استخر یا سالن ژیمناستیک هستید. جدا از اینکه پاها باید حتما محافظ داشته باشند، پابرهنه بودن برای افرادی که مستعد بیماری های پوستی هستند مثل زگیل پا ضرر دارد همچنین برای پدیکورها و ورزشکارانی که زیاد در سالن های ورزشی یا استخرها می مانند. اما این بدین معنی نیست که باید کل تابستان را با کفش های روبسته بگذرانید. دکتر Szpiro صندهای راحت که از پاها محافظت می کنند را پینشهاد می کند مثل مدل های Fit Flops، OrthoHeel و Mephisto مناسب هستند.
1

4. فقط وقتی بیرون می روید ورزش کنید…..Joseph Ciccone فیزیوتراپ کلمبیایی ساکن نیویورک می گوید: به آسانی فرض می شود که بهترین راه برای وزن کم کردن ورزش های بیرون از منزل است، اما اگر فقط ورزش کنید بدنتان به این فعالیت منظم عادت کرده و بنابراین در طول زمان چربی کمتری می سوزانید. بنابراین حرکات تکرار شونده روی تردمیل یا دستگاه elliptical ممکن است سبب سفتی ماهیچه ها شده و جراحت ایجاد کند. تمرینات ورزشی دوره ای برای خود انتخاب کنید که تعداد متفاوتی از حرکات با استراحت کم مابین حرکات داشته باشد تا درحال کار کردن تمام بدن ضربان قلب ثابت بماند. در این حالت بیشترین کالری را می سوزانید. جنیفر فلیسچر مربی ورزش و تغذیه و صاحب باشگاه بدنسازی Holistic در سن دیه گو می گوید: تمرینات کامل مقاومتی به صورت منظم باعث سفت شدن ماهیچه ها شده حتی اگر در حالت استراحت باشید کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. او همچنین تاکید می کند تمرینات ورزشی را به فاصله یک هفته با هم ترکیب کنید. 30 ثانیه حرکت با قدرت بالا انجام دهید، خواه روی تردمیل باشد یا دستگاه elliptical یا در استخر، بعد از آن در محیط آرام 90 ثانیه استراحت کرده و 10 بار این حرکت را تکرار کنید. حرکت ورزشی شدید و به دنبال آن ریکاوری به طرز موثری چربی و کالری را می سوزاند.

5. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی….عجله کردن برای مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی ظاهرا راهی خوب برای محافظت از سلامت دهانی به نظر می رسد، اما طبق گفته گرگ دیاموند دندانپزشک شهر نیویورک در مبحث امراض دندان و لثه باید این کار را متوقف کنید. غذاها روی دندانهایتان اسید بجا می گذارند که مینای دندان را ضعیف می کند و مسواک زدن درحالیکه مینای دندان در وضعیت ضعیفی قرار دارد قطعا باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. او توصیه می کند برای زدودن باقیمانده غذا در دهان به سادگی دهان را با آب شسته و آن را بیرون بریزید و مسواک را به صبح و شب اختصاص دهید. سپس وقتی مسواک می زنید این کار را با حرکت دایره وار انجام دهید. طبق گفته دکتر دیاموند این کار شانس بیرون آوردن باکتری های مضر بین دندان و لثه را بیشتر می کند. مسواک زدن به جهت بالا و پایین یا جلو و عقب می تواند باکتری های مضر را به پشت دندان کشانده و سبب بیماری های لثه شود؛ درحالیکه وارد کردن فشار زیاد موقع مسواک زدن هم موجب تحلیل رفتن لثه ها می شود.

منبع:ileev