Exercise

بهترین مورد  درباره صبح این است که ما در این  هنگام از روز، پر از انرژی و نیرو  هستیم.اهمیتی ندارد که دیشب،زیاد خورده ایم یا اینکه روز پیش از ورزش کم خورده باشیم. مهم این است که امروز یک روز نو است و یک فرصت زمان تازه برای نیل به هدف وزنی و تندرستی. برای اینکه بتوانیم درهمه مدت روز به برنامه لاغری خودمان پایبند بمانیم، بهتر است که روز را با شیوه  هایی که در ادامه مطلب به آنهااشاره می کنیم، آغاز کنیم تا بدین ترتیب تا آخر روز با انگیزه باقی بمانیم.

حمام آفتاب بگیرید

بر اساس تحقیقات، اشعه خورشید صبحگاهی به کاهش وزن کمک می کند. نور خورشید در صبح، ساعت زیستی بدن ما رو تنظیم می کند و در نتیجه برنامه خواب ما رو تنظیم می نماید. هر قدر که خواب ما از روال منظم تری برخوردار باشد، هورمون های بدن ما بهتر تنظیم شده و به کاهش وزن ما کمک می کنند.

همچنین، نور خورشید صبحگاهی حاوی مقادیر بیشتری نور آبی است که اثرات قوی بر روی ریتم شبانه روزی بدن دارد. کافیست که ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از صبح، بین ساعت ۸ تا ۹ صبح، رو به حمام آفتاب اختصاص بدهیم تا از اثرات اون بر روی کاهش وزن، استفاده کنیم.

خواب کافی داشته باشید

داشتن خواب کافی باعث می شود که هوس های غذایی، کمتر شوند. این یک مسأله اثبات شده است که اگر ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشیم (خواب شبانه نه خواب وسط روز یا خواب روزانه)، اشتهای ما هم بهتر کنترل می شود و هوس خوردن شیرینی جات و مواد غذایی شور هم در ما کمتر می شود. شب ها به موقع بخوابید تا حداقل ۸  ساعت خواب با کیفیت رو تا صبح داشته باشید.

قدرت تمرکز و آگاهی خودتون رو افزایش بدهید

این یک نکته کلیدی در کاهش وزن است. با تمرکز به زندگی خودمون و به درون ذهن خودمون، می توانیم به ظرفیت ها و احساسات خودمون پی ببریم و احتمال پرخوری احساسی رو در خودمون کاهش بدهیم. پس در ابتدای صبح، قبل از خوردن صبحانه، در یک مکان ساکت و آرام نشسته و مدتی بر روی نفس های خودتون تمرکز کنید. هر قدر که ذهن متمرکزتری داشته باشیم، نوسانات خلق و خو هم در ما کمتر می شوند. هر قدر که خلق با ثبات تری داشته باشیم، کمتر دچار پرخوری احساسی و بی دلیل می شویم.

شیوه رفتن به محل کار رو تغییر بدهید

رانندگی تا محل کار، بسیار آسان است اما با سایز دور کمر ما اصلاً سازگاری ندارد. کسانی که برای رفتن به محل کار، از دوچرخه یا پیاده روی استفاده می کنند و یا حتی از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس کمک می گیرند، شاخص توده بدن و درصد چربی کمتری نسبت به کسانی که از ماشین برای رفتن به محل کار، استفاده می کنند، دارند. به عبارتی، حتی پیاده روی تا رسیدن به ایستگاه اتوبوس یا مترو هم می تواند مفید باشد و بهتر از استفاده از ماشین شخصی یا تاکسی است.

خوردن صبحانه پر پروتئین

اگر مشکلات پزشکی نداشته باشیم، خوردن صبحانه پر پروتئین، به کاهش وزن ما کمک می کند. پروتئین باعث می شود که گرسنگی به تعویق بیفتد و در وعده ناهار، غذای کمتری مصرف کنیم. علت این است که مدت زیادی طول می کشد تا پروتئین هضم شود و باعث می شود که دستگاه گوارش، هورمونی به نام پپتید YY ترشح کند که به افزایش احساس پُر بودن و سیری کمک می کند.

انجام ورزش در زمان صبح

مسلماً ورزش کردن در هر زمانی از روز مفید است و به کاهش وزن کمک می کند اما تحقیقات نشان می دهند که اگر ورزش رو در صبح انجام بدهیم، هم متابولیسم ما در بقیه روز بالا خواهد ماند و هم کمتر تحت تأثیر تصویر غذاهای خوشمزه قرار می گیریم و هوس خوردن اونها رو در سر می پرورانیم و عجیب اینجاست که هر قدر که صبح رو با چابکی و فعالیت بیشتری شروع کنیم، درتمام طول روز فعال تر و چابک تر خواهیم بود و هیچ فرقی هم نمی کند که ۵۰ کیلوگرم باشیم و یا ۱۵۰ کیلوگرم! در هر صورت در تمام ساعات روز، چالاک تر و سرزنده تر خواهیم بود.

میان وعده رو از قبل آماده کنید

هر روز صبح، کمی وقت بگذارید و میان وعده هایی رو که می خواهید در اون روز بخورید، از قبل برنامه ریزی و آماده کنید. در ابتدای روز، معمولاً اشتیاق ما به خوردن، کمتر است و هر چه در طور روز جلوتر می رویم، هوس های غذایی ما بیشتر می شوند. پس بهتر است که از همان ابتدای صبح که هنوز دچار تزلزل و اشتیاق های کنترل نشده غذایی نشده ایم، میان وعده های سالم رو تهیه کرده و برای ساعت مناسب که می خواهیم میان وعده مصرف کنیم، کنار بگذاریم و دیگر جایی برای پرخوری بی مورد و بدخوری باقی نگذاریم.

منبع : yeka.ir