book

هوش و خلاقیت دو lمشخصه اساسی هستند که همواره باعث پیشرفت و موفقیت انسان می شوند . ملت هایی که انسانهای آن باهوش بوده و خلاقیت  زیادی دارند و با توجه به هوش و خلاقیت  انسانها ، کار را به افراد ماهر سپرده اند ، از سایر ملتها جلو افتاده و به پیشرفت های زیادی دست یافته اند.

بر این اساس باید به هر کس متناسب با توانایی ها و استعدادهای او آموزش داد . افراد باهوش و خلاق کسانی هستند که پیشرفت های عظیم علوم مختلف اعم از علوم زیستی ، ریاضیات ، پزشکی و یا ادبیات و هنر مدیون کوشش های آنهاست ،آنان هستند که پیشرفت علم و فناوری را در همه جوامع بشری به عهده دارند .

در دیدگاه های سنتی ، هوش و خلاقیت امری ذاتی تلقی می شدند . پدران و مادران بر این باور بودن که کودکان بر اساس برنامه ی از قبل تنظیم شده ذاتی رشد می کنند و محیط نمی تواند موجب تسریع یا کند شدن هوش و خلاقیت شود اما امروزه می دانیم که این دیدگاه درست نیست . به عبارت دیگر محیط می تواند در پرورش هوش و خلاقیت ، نقش مهمی داشته باشد . خانواده نخستین محیطی است که سبب رشد فکری یا شناختی کودکان می شود . بنابراین والدین می توانند با به کار بستن روش های مختلف به پرورش یاشکوفایی توانایی های شناختی فرزندان خود کمک کنند .

این کتاب به پدران و مادران یاد می دهد که چگونه می توانند با استفاده از روش های شناخته شده علمی و تخصصی ، استعدادهای فرزندان خود را به خوبی شکوفا کنند و سطح هوش و خلاقیت آنان را بالا ببرند. شاید والدینی باشند که ناخواسته و ندانسته مانع رشد شناختی کودکان خود می گردند و نمی دانند که ذهن رو به رشد کودک چه نیازهایی دارد .

محیط می تواند در پرورش هوش و خلاقیت ، نقش مهمی داشته باشد . خانواده نخستین محیطی است که سبب رشد فکری یا شناختی کودکان می شود . بنابراین والدین می توانند با به کار بستن روش های مختلف به پرورش یاشکوفایی توانایی های شناختی فرزندان خود کمک کنند .

کودکان تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و محیط زندگی آنان نیز متفاوت است . هم‌چنان که افراد از نظر وضع ظاهری و قیافه با یک‌دیگر متفاوتند از لحاظ ویژگی‌های غیرجسمی مثل هوش، خلاقیت و استعداد نیز با همدیگر تفاوت دارند. بنابراین نمی توان برای همه کودکان به اصطلاح نسخه ی واحدی پیچید .مسلما شما با توجه به ویژگی های هر کودک می توانید روش های مختلفی برای تقویت هوش و خلاقیت آنان به کار بگیرید . در این کتاب روش های عملی متفاوتی معرفی شده که شما می توانید به تناسب نیاز کودکان خود از این روش ها استفاده کنید .

کتاب حاضر به نویسندگی موسی کافی در 152 صفحه توسط انتشارات سمام منتشر شده است . عناوین نه فصل ذکر شده کتاب عبارتند از :ضرورت توجه والدین به هوش و خلاقیت فرزندان ،تعریف های هوش و خلاقیت ،عوامل موثر بر هوش و خلاقیت ،‌انواع هوش بر اساس دیدگاه های مختلف ،‌ویژگی های کودکان تیز هوش ،‌ سنجش خلاقیت ،اصول تقویت هوش ،روش های پرورش هوش و راه های رشد خلاقیت در کودکان .هدف از تدوین این کتاب در اختیار قرار دادن روش های جدید برای تقویت هوش و خلاقیت کودکان پیش دبستانی به والدین است .

مشخصات کتاب
چگونه کودکان باهوش و خلاق تربیت کنیم ؟کودکان پیش دبستانی را آماده کنیم
نویسنده:موسی کافی
ناشر : سمام
منبع : www.tebyan.net