Worried couple doing their accounts in the living room

با گرفتن وام خود و خانواده تان را گرفتار استرس و اضطراب مزمن می کنید و مدام دل مشغولی و نگرانی پرداخت آن را دارید.

عبدالله امیدی  استرس را هر نوع تغییر در شرایط فرد عنوان کرد و اظهار داشت: وقتی فردی دچار استرس می‌شود، نیاز به سازگاری مجدد دارد و او باید برای سازگاری جوابگوی وضعیتی باشد که از او تقاضا می‌شود.

* عوامل بیرونی و درونی استرس کدام است

این متخصص حوزه بهداشت و روان گفت: عوامل درونی و بیرونی موجب فشار درونی در فرد می‌شود. ارزیابی‌های فرد، شناخت‌های او از موقعیت، مهارت‌ها و استعدادهای وی و میزان کنترل جزو عوامل درونی استرس است که در شدت و کنترل آن مؤثر است.

وی ادامه داد:‌ عوامل بیرونی نیز مانند مشکلات شغلی، تحصیلی، خانوادگی، از دست دادن عزیزان، حوادث غیر مترقبه، بدهی و وام موجب بروز استرس می‌شود.

* استرس فرد را آماده جنگ و گریز می‌کند

امیدی اظهار داشت: استرس موجب آزاد شدن برخی هورمون‌ها در بدن می‌‌شود و در نهایت فرد را آماده جنگ و گریز می‌کند، تحت این شرایط سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و به دلیل اینکه سیستم عصبی در حالت فعالیت قرار می‌گیرد به عبارتی کل بدن تحت تأثیر سیستم‌های هورمونی و عصبی قرار می‌گیرد که در دراز مدت در صورتی که فرد زمینه‌های جسمانی داشته باشد موجب آسیب او می‌شود.

*آسم، تیروئید و زخم معده نتیجه استرس‌های دراز مدت

وی افزود: بیماری‌های قلبی و عروقی، آسم، تیروئید، زخم معده، بی‌نظمی‌های قاعدگی و حتی سرطان نتیجه استرس در افراد است.

این روانشناس بالینی اظهار داشت: استرس در ایجاد، عدم بهبودی و عود بیماری‌های جسمانی مؤثر است؛ همچنین فشار روانی از نظر روانشناختی موجب اضطراب، نگرانی، حالت‌های خشم و احساس ناامنی در فرد می‌شود.

*گوش بزنگی، تحریک‌پذیری و اختلال در حافظه نتیجه استرس حاد

وی افزود: اگر استرس شدید باشد، ممکن است فرد دچار اختلال پس از سانحه یا استرس حاد شود. این افراد معمولاً علایم شدیدتری دارند و ممکن است علائم گوش‌بزنگی، تحریک‌پذیری، اختلال در حافظه و شناخت در تمرکز و سیستم هیجانی به شکل اضطراب شدید را تجربه کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: مبتلایان به اختلال پس از سانحه تجربه مجدد روانی استرس تجربه شده را خواهند داشت و محرکی که تداعی‌کننده آن استرس است، موجب میل به اجتناب و انزوا در مبتلایان می‌شود.

*حمایت اطرافیان موجب کاهش استنرس در فرد می‌شود

این روانشناس بالینی تصریح کرد: اثرات روانی استرس بستگی به نوع و شدت آن و منابع درونی فرد دارد، نوع پردازش اطلاعات از خود و موقعیت و داشتن حمایت اطرافیان می‌تواند شدت استرس را تعیین کند.

وی خاطرنشان کرد:‌ به طور کلی استرس‌های معقول و روزمره مانند دیر آمدن اتوبوس و مشکل با همکاران جزو استرس‌های خفیف است و عوامل استرس‌زای بزرگتری مانند مرگ عزیزان یا استرس‌هایی بسیار شدیدتر مانند آتش‌سوزی در افراد عوارض گوناگونی به جای می‌‌گذارد.