coldncough_600x450

در این فصل سرد زمستانی،‌خیلی از ما مبتلا به سرماخوردگی و عفونت گلو می شویم. برای اینکه این مشکلات را کاهش دهیم، می توانیم برخی از مواد غذایی کمک بگیریم. اگر از همان  اول که فکر می کنیم دارد گلو درد به سراغمان می آید، از عفونت پیشگیری نکینم، ممکن است بعدا مشکل تر شود

گرچه سیستم ایمنی بدن ما در تمام طول زندگی در حال مبارزه با انواع عوامل بیماری زاست اما گاهی باید از طریق مواد غذایی خاص به سیستم ایمنی کمک کنیم تا راحت تر با بیماری دست و پنجه نرم کند. بعضی از مواد غذایی که با عفونت گلو مبارزه می کنند، عبارتند از:

سیر

سیر یکی از قوی ترین آنتی بیوتیک هاست و حاوی ترکیبات متعددی است که با مخمر، قارچ، کرم و حتی با رشد بی رویه میکروب کاندیدا، مبارزه می کنند.

پیاز

این ماده غذایی، یک ضد عفونی کننده و ضد باکتری طبیعی برای درمان گلوی عفونی است. پیاز رو رنده کنید و بجوید و ببلعید تا این اثر خودش رو بر روی گلو به جای بگذارد. اگر هم طعم اون برای شما تند است، آب پیاز رو با آب مخلوط کرده و در گلو غرغره کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی اسید چرب متوسط زنجیره ای به نام اسید لائوریک است که به نارگیل خاصیت ضد باکتری می دهد.

عسل خام و خالص

عسل یکی از اولین داروهای شناخته شده ضد میکروب است که قبل از اینکه بسیاری از داروها ساخته شوند، مورد استفاده بشر قرار می گرفته است. عسل حاوی نوعی آنزیم است که برخی باکتری های خاص رو از بین می برد. البته باید دقت کنید که عسلی که بدین منظور تهیه می کنید، خام و غیرفراوری شده باشد زیرا عسل های پاستوریزه، اثری مشابه عسل خام ندارند.

دارچین

مخلوط عسل و دارچین به از بین بردن گلودرد کمک کرده و با عفونت مبارزه می کند. خیلی از افراد از خواص بیشمار ضد عفونی دارچین که بر علیه طیف وسیعی از باکتری ها و قارچ ها عمل می کند، بی اطلاع هستند.

زنجبیل

ترکیبی به نام جینجرول در زنجبیل وجود دارد که با عفونت و مخصوصاً عفونت دهان، مبارزه می کند.

سرکه سیب

یکی از نکات مهم در زمان ابتلا به عفونت گلو این است که هر چه زودتر جلوی پخش شدن و گسترش اون رو بگیریم تا عفونت به سایر بافت های حیاتی بدن، حمله نکند. سرکه سیب، یکی از بهترین داروهای طبیعی برای از بین بردن عفونت گلو محسوب می شود.

لیمو و آب لیمو

لیمو دارای ترکیباتی به نام coumarin و tetrazine است. هر دوی این ترکیبات، از ما در برابر بسیاری از عوامل بیماری زا محافظت می کنند. لیمو دارای اثرات محافظتی هم در داخل و هم در خارج بدن ماست.

آب قره قاط

این ماده غذایی بیشتر به دلیل اثر محافظتی که در برابر عفوت مثانه و مجاری ادراری، شهرت دارد. مسأله ای که بسیاری از مردم درباره آب قره قاط از اون بی اطلاع هستند، این است که این ماده غذایی، اثر فوق العاده ای بر جلوگیری از سرماخوردگی داشته و در صورتی هم که سرما خورده باشیم، سرعت بهبودی رو افزایش می دهد.

ترب کوهی

این ماده غذایی هم به دلیل توانایی در درمان عفونت مجاری ادراری و عفونت ریه ها، شهرت دارد و در کشور آلمان به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی ضد میکروب، مورد استفاده قرار می گیرد.

ماست یونانی

باکتری های مفید موجود در ماست یونانی، اثر ضد عفونی بر گلو داشته و با افزایش دادن باکتری های مفید گلو، به بهبود عفونت گلو کمک می کند. برای گرفتن نتیجه بهتر از این ماست، نیم ساعت تا یک ساعت بعد از مصرف اون، از خوردن مواد غذایی دیگر اجتناب کنید تا به بهترین شکل به ایفای نقش ضد عفونی خود بپردازد.

آناناس

آناناس حاوی آنزیمی به نام bromelain است که علاوه بر اینکه به هضم مواد غذایی کمک می کند، خاصیت ضد میکروبی هم دارد. از این آنزیم به عنوان شوینده دهان نیز استفاده می شود زیرا سلول های مهاجم رو در دهان و گلو، از بین می برد.

زردچوبه

این ادویه، با تعداد بسیار زیادی از میکروب ها مثل باسیلوس سرئوس، باسیلوس سابتیلیس و اشرشیاکلی، مبارزه می کند. همان ترکیبی که رنگ نارنجی به زردچوبه می دهد، مسئول خاصیت ضد میکروبی زردچوب نیز هست.

کلم

کلم دارای خاصیت ضد سرطان است و به علت محتوای زیاد ویتامین C که دارد، سیستم ایمنی بدن رو تقویت نموده و به بدن ما در مبارزه با عوامل مضر خارجی که وارد بدن شده اند، کمک می نماید. همین خاصیت در از بین بردن عفونت گلو نیز نقش دارد.

بنابراین، دفعه دیگر که احساس کردید، در حال سرما خوردن هستید و یا دچار سرماخوردگی شدید، این مواد غذایی رو در برنامه غذایی خود جای دهید و نتیجه مثبت اونها رو ببینید. اگر شما هم از مواد غذایی دیگری اطلاع دارید که در درمان گلو درد و از بین بردن عفونت گلو نقش دارند، این مواد غذایی رو در قسمت نظرات با دوستان یکایی خود در میون بگذارید.

منبع : yeka.ir