diet_1

بر طبق یک تحقیق جدید،  آشکار کردن  اسرار و شیوه های لاغری می تواند مانع از نتیجه دادن  تلاش هایی شود که در این  سبک انجام می شوند. در  این بخش به دلیل آن اشاره شده است.

آیا تصمیم دارید تا در روزهای آینده نیز از رژیم غذایی سالم خود پیروی کنید؟

بنابراین با توجه به نتایج یک بررسی جدید، نمی بایست نقشه ها و برنامه های خود را با اعضای خانواده یا دوستان خود در میان بگذارید. یک بررسی به انجام رسیده در دانشگاه نیویورک، به بررسی تفاوت میان در اختیار گذاردن شیوه های کاهش وزن، در برابر مخفی نگه داشتن آن، پرداخته. نتیجه این بود که اکثریت افرادی که با سایرین در ارتباط با برنامه های خود صحبت کرده بودند موفق به دستیابی به اهداف خود نشده بودند، چرا که آنان تایید بدست آمده از سوی سایر افراد را در قالب پیشرفت و تحقق اهداف خود تصور می کردند.

بنابراین چنانچه به یکی از نزدیکان خود بگویید که بدلیل رژیمی که گرفته اید، نخواهید توانست دسر مخصوص او را بخورید، و او نیز شما را بخاطر تلاش در جهت پیروی از شیوه های سالم مصرف غذا تشویق کند، در این صورت ممکن است که خود شما نیز به دلیل تلاش هایی که در جهت رسیدن به اهداف مورد نظرتان می کنید به خودتان دست مریزاد بگویید، و سپس حتی به یک تعریف خشک و خالی هم بسنده نکنید و خود را سزاوار خوردن آن دسر بدانید!

در این مقاله با ارین پالینسکی1، متخصص تغذیه، مصاحبه ای انجام شده و از او خواسته شده تا توصیه هایی را در ارتباط با صحبت کردن در مورد نیت و برنامه های کاهش وزن در اختیار بگذارد. در این بخش توصیه های این متخصص تغذیه ذکر شده است:

“این نکته درست است که برخی از افراد بواسطه مخفی نگهداشتن نیت و قصد خود برای کاهش وزن، به موفقیت های بیشتری دست می یابند. تایید و قدردانی که سایرین از تلاش های شما می کنند می تواند باعث کاهش انگیزه شما برای ادامه روند اصلاح رژیم غذایی / کاهش وزن شود (چرا که با این کار در حقیقت شما از پیش تایید مثبتی را برای تلاش های خود دریافت می کنید)، گذشته از این، بسیاری از افراد همکاران، دوستان و حتی اعضای خانواده خود را نیز به عنوان عاملان اصلی بروز اختلال و بر هم زدن تلاش هایشان قلمداد می کنند. حتی اگر این کار به شکل ندانسته و غیر عمد باشد. “

“به عنوان مثال، ممکن است دوستان یا اعضای خانواده فردی که اعلام کرده است در تلاش برای کاهش وزن خود می باشد، به او بگویند که تلاش هایش در طی یک بازه زمانی بسیار کوتاه موفقیت آمیز بوده است، بنابراین بهتر است که یک زنگ تفریح کوچک داشته باشد و به اصطلاح به خودش خوش بگذراند. و یا ممکن است اطرافیان فرد مذکور تصور کنند که او به دلیل پیروی از رژیم غذایی، خودش را از همه چیز محروم کرده است و در نتیجه در صدد باشند تا با پیشنهاد غذاهای وسوسه کننده این شخص را وادار به دست کشیدن از رژیم خود بکنند.”

“بسیاری از بیماران من به این نتیجه رسیده اند که صحبت درباره نیت و قصد کاهش وزن با سایرین و حتی اطرافیان می تواند منجر به شکست شود. چرا که با انجام این کار اطرافیان دائما در مورد میزان کاهش وزن از آنان سوال می کنند و یا حتی در مورد تک تک لقمه های غذایی آنان اظهار نظر می کنند و یا حتی در مورد سریع نبودن روند کاهش وزن نیز اظهار نظر می کنند. چنین اظهار نظرهایی می توانند دلسرد کننده باشند و در طول زمان منجر به کاهش انگیزه  فرد شده و سبب شوند که این احساس ایجاد شود که تلاش های او به اندازه  کافی مثمر ثمر نبوده و بنابراین چه فایده ای دارد که او خود را به زحمت بیاندازد؟”

“من اغلب به بیماران خود توصیه می کنم که به جای اعلام این نکته که در حال کاهش وزن هستند به اطرافیان خود بگویند که در تلاش برای پیروی از یک رژیم غذایی سالم تر و ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی خود به منظور برخورداری از یک سبک زندگی سالم تر می باشند. “

نظر شما چیست؟ آیا در میان گذاشتن اهداف مرتبط با کاهش وزن با فرد مورد علاقه تان سبب می شود که جدیت بیشتری را برای ادامه این روند به خرج دهید؟ و یا از این می ترسید که در این صورت فرد مذکور منجر به بروز اختلالاتی در روند تلاش های شما بشود؟

منبع : irhealth.ir