diabet-medicine

آیا بخاطر نمی آورید جایی که ماشین  خود را در آنجا گذاشته اید ؟ علت اصلی میان وعده  شیرینی است که پس از ناهار  استفاده می کنید! بر اساس پژوهش یک بررسی جدید چاپ شده در مجله ی نورولوژی1، میزان بالای قند خون می توانند سبب بوجود آمدن اختلالاتی در حافظه شود.
محققان آلمانی یک سری از آزمایشات مرتبط با قند خون و حافظه را بر روی 141 فرد بزرگسال و سالم انجام دادند. همچنین تیم مطالعه، اسکن های مغزی را نیز به منظور سنجش اندازه ی هیپوکامپ (ناحیه ای از مغزی که نقش مهمی را در حافظه بر عهده دارد) افراد شرکت کننده در این تحقیق انجام دادند. آنان به این نتیجه دست یافتند که هر چقدر سطح قند خون یک فرد بالاتر باشد، به همان اندازه میزان عملکرد او در انجام وظایف مرتبط با یادآوری و یادگیری، نیز ضعیف تر خواهد شد. علاوه بر آن بین افزایش بلند مدت سطح نشانگرهای قند خون و کوچکتر بودن ناحیه ی هیپوکامپ نیز ارتباط مستقیمی وجود داشت.
تحقیق مذکور نشان داد که احتمال بروز فراموشی حتی در آن دسته از افرادی که سطح قند خون نرمالی دارند نیز وجود دارد، چرا که افزایش کوتاه مدت نشانگرها نیز می توانند منجر به وارد آمدن آسیب هایی به حافظه شوند. بر طبق اظهارات دکتر فلوئل2 ، یکی از مولفان این پژوهش و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه پزشکی برلین، افزایش سطح قند خون باعث وارد آمدن آسیب به رگهای کوچک و بزرگ شده و این امر منجر به کاهش جریان خون و مواد مغذی در سلول های مغزی می شود. به گفته ایشان، قند خون بالا همچنین می تواند منجر به مختل شدن روند برقراری ارتباط میان سلول های هیپوکامپ شود. با توجه به بررسی انجام شده، شدیدترین موارد اختلال حافظه به افزایش بلند مدت نشانگرهای قند خون مرتبط می شوند.
با این وجود ضرورتی ندارد که به منظور تقویت حافظه، از مصرف مواد قندی دست بکشید. لیکن اقداماتی وجود دارند که می بایست به منظور محافظت از حافظه در برابر قند خون بالا آنها را انجام دهید. دکتر فلوئل، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر، پروتئین و غلات سبوس دار را به منظور کمک به تحرک بیشتر و دفع مواد قندی مصرف شده توصیه می کند. به گفته ی او، انجام منظم تمرینات ورزشی به پایین ماندن قند خون کمک می کند، چرا که به هنگام انجام چنین تمریناتی، بدن قند موجود را به منظور تولید انرژی می سوزاند.
دکتر فلوئل، انجام آزمایش قند خون ناشتا و سطح نشانگر قند خون HbA1C را برای افراد 55 ساله و بالاتر توصیه می کند. انجام این دو آزمایش به پزشک کمک می کند تا سریعتر به وجود بیماری قند خون بالا پی ببرد و بدین ترتیب قبل از وارد آمدن آسیب به عملکرد مغز، اقداماتی را در جهت مبارزه با آن انجام دهد.

منبع : irhealth.ir