sport

هر انسانی می داند  که باید بخاطر سلامتی  و تناسب اندام خودش هم که شده ورزش کند . بعضی از ما هم برای رسیدن به این  مقصود، برنامه ریزی می کنیم و  روزانه برنامه ای را برای ورزش اختصاص می دهیم. اما یک مورد وجود دارد  که اگر نسب به آن بی توجه باشیم هر چقدر هم که ورزش کنیم فقط وقت هدر دادن است،  و نتیجه چندانی نصیبمان نمی شود . اما این نکته چیست؟

ورزش نیم ساعته یا حتی یک ساعته کافی نیست. اگر فقط مدت کوتاهی ورزش کنیم و بقیه روز رو بی تحرک باشیم، فواید ورزش بسیار کمرنگ می شوند. نشستن طولانی مدت، حتی در بین کسانی که هر روز به طور مرتب ورزش می کنند، با افزایش احتمال بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری های قلبی، سرطان و حتی مرگ، در ارتباط است. هر قدر که مدت زمان بیشتری از روز رو بی تحرک باشیم مثلاً بر روی کاناپه دراز کشیده یا بنشینیم و تلویزیون تماشا کنیم، خطر بروز بیماری افزایش پیدا می کند و هیچ فرقی هم نمی کند که ورزش روزانه انجام داده باشیم.

افرادی که ساعات طولانی از روز رو در حالت نشسته به سر می برند، تا ۹۰% بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند و احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی و سرطان هم در این افراد، ۱۸% بیشتر از افراد دیگر است. همچنین، امکان مرگ در اثر سایر بیماری ها در این افراد، ۲۴% افزایش پیدا می کند و این درصد ها در بین کسانی هم که هر روز به طور منظم ورزش می کنند اما بقیه روز رو بی تحرک هستند، دیده می شود.

اثرات متابولیکی نشستن، فواید ورزش رو خنثی می کند. البته مسلماً اگر هر روز ورزش کنیم، خیلی بهتر از این است که اصلاً ورزش نکنیم. اما بی تحرکی در زمانی که ورزش ما تمام شده است، ما رو در معرض خطر قرار می دهد. ما نباید برای جبران بی تحرکی خودمون، شدت ورزش رو زیادتر کنیم و در ازای اون، بقیه روز رو بنشینیم. این یک تصور کاملاً اشتباه است.

شاید دانستن اینکه ایستادن دو برابر نشستن، انرژی می سوزاند، شما رو ترغیب به کمتر نشستن کند. قرار داشتن در محدوده وزن ایده آل یک نکته کلیدی در جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان است.

حتی حرکات کوچک هم به ما کمک می کنند تا از بی تحرکی خارج شویم. حداقل، هر نیم ساعت یک بار از روی صندلی بلند شوید و در اطراف اتاق یا محیط کار، قدم بزنید یا حتی در جای خود بایستید. مدت زمانی رو که در طی روز در حالت نشسته به سر می برید، محاسبه کنید. سعی کنید که در طی دوازده، دو تا سه ساعت از زمان نشستن خودتون رو کمتر کنید. اگر نمی توانید از برنامه های تلویزیون و سریال های مورد علاقه خودتون صرفنظر کنید. در طی تبلیغات و آگهی های تلویزیونی از جای خود بلند شده و بایستید یا راه بروید.

منبع : yeka.ir