di-WLBQ

عکسی را که مشاهده می کنید مربوط به گیاه دستنبو می باشد این گیاه شبیه به خربزه است ولی آن را نمی خورند و بیشتر به خاطر بوی خوش آن معروف است امروز در سایت پزشکی دکتر سلام قصد داریم شما را با دستنبو آشنا کنیم به همین منظور عکس های از دستنبو برای شما آماده کرده ایم همچنین اطلاعاتی در رابطه با خواص دستنبو را نیز برای شما آماده کرده ایم

 

Shemame_(cropped)

612d58 1375467226563613

دستنبو (نام علمی: Cucumis melo var. dudaim) میوه‌ای است از خانواده کدوییان بوده و اندازهٔ آن کوچکتر از خربزه، تقریباً به اندازه یک کف دست و به رنگ نارنجی مایل به قهوه‌ای می‌باشد. در ابتدای رشد سبز رنگ بوده و به مرور زمان در اثر تابش خورشید بدین رنگ در می‌آید.

این میوه خوراکی بوده ولی گوشت میوه به تلخی می‌گراید به طوری زیاد خوش‌خوراک نیست، اما بیشتر شهرت آن به خاطر بوی خوشیست که دارد.

این میوه در ایران بیشتر در غرب کشور یافت می‌شود. در منطقه آذربایجان به طور سنتی، کشاورزان قدیمی در بینابین هندوانه و سایر محصولاتشان این گیاه را نیز می کاشته‌اند. به کردی به آن «شمامه» می‌گویند، این اسم به مناطق کردستان محدود نشده و در برخی از مناطق آذربیجان نیز این اسم رایج است. واژه شمامه عربی بوده و به معنی بسیار خوشبو است.