images.jpg865856

 

پیری دستان در سالمندان قابل کنترل و پیشگیری است می توان با روشهایی از این امر پیشگیری کرد دستانی پرطراوت و شاداب حتی در میانسالی و پیری را با این راهکارها داشته باشد.

دکتر ناتالی آبوچار عواملی را عنوان می‌کند که به پیری دست‌ها می‌انجامد:

۱-وقتی سن‌مان بالا می‌رود٬ به طور اجتناب‌ناپذیری چربی‌های زیر پوستمان از بین می‌روند٬ که این مسئله از چربی‌های زیرپوست دست آغاز می‌شود.

۲-عامل دیگر پیرشدن دست‌ها قرار گرفتن مداوم در معرض پرتوهای UV نور خورشید است که بافت‌های کلاژن و الاستین پوست را تخریب می‌کند٬ و  منجر به ضعیف شدن بافت و خاصیت پوست می‌گردد.

۳-سایر مضرات مربوط به تماس با نور خورشید مانند لکه‌های خورشیدی و اختلال رنگ نیز پیری ظاهر دست‌ها را تشدید می‌کند.

۴-از آنجا که از دست‌هایمان در بسیاری از کارهای روزمره استفاده می‌کنیم٬ پوست نیز به طور مرتب در معرض مواد شیمیایی و یا خشک کردن آن پس از شست‌وشو قرار دارد. از دست رفتن آب از پوست٬ باعث می‌شود که رگ‌ها و رباط‌ها بیشتر به چشم بیایند و پوست نحیف و چروکیده به نظر برسد.

راه علاج
۱- داشتن شیوه‌ی زندگی سالم همواره مؤثر است -حتی زمانی که مسئله مربوط به دست‌ها باشد. خانم آبوچار می‌گوید: «داشتن یک رژیم غذایی مناسب با قند پایین٬ همراه با ورزش و یک شیوه‌ی سالم زندگی روندپیرشدن دست‌ها را کاهش می‌دهد و تحلیل کلاژن و الاستین را به تأخیر می‌اندازد».

۲- مراقبت از دست در راستای تماس زیاد با نور خورشید خطرات ناشی از پرتو UV را کاهش می‌دهد. استفاده از کرم دست حداقل یک بار در روز نیز به تقویت رطوبت دست کمک می‌کند.

۳- آبوچار معتقد است که راهکارهای بسیاری در راستای  برخورد با پوست وجود دارد که می تواند باعث طراوت بخشیدن به پوست در آستانه‌ی پیر‌شدن شود. پلاکت به دست آمده از سلول‌هایتان را به پوست تزریق کنید چرا که این کار باعث تولید کلاژن و الاستین می‌شود.

۴- اشباع‌کننده‌های پوستی می‌تواند جهت از بین بردن چروک برای احیای پوست در دست‌های چروکیده استفاده شده و برجستگی رباط‌ها و رگ‌ها را بپوشاند.