diabet-1-2

پژوهشهای جدید محققین  نشان می دهد شکر افزوده، بویژه اگر فروکتوز  داشته باشد محرک اصلی دیابت و پیش دیابت حتی  زیادتر از بقیه کربوهیدراتها می باشد.

 کارشناسان بالینی در مورد دستورالعمل غذایی فعلی که اجازه  مصرف 25 درصد ازکالری روزانه را از قندها میدهد، نگران هستند و کاهش شدید مصرف مواد قندی بخصوص  فروکتوز را به مردم توصیه می کنند.

در سراسر جهان از هر ده فرد بالغ تقریباً یک نفر به دیابت  نوع 2 مبتلا می باشد، تعداد  افراد مبتلا به این بیماری درسراسر  جهان بیش از سال 1980 تا سال 2008 دو برابر افزایش یافته است (از 153 میلیون نفر یه 347 میلیون نفر). تنها در آمریکا 29 میلیون نفر (یک نفر از هر یازده نفر) به دیابت نوع 2 مبتلا می باشند و 86 میلیون نفر دیگر (بیش از یک نفر از هر 3 نفر) به پیش دیابت  مبتلا هستند.

مصرف شکر افزوده  و بخصوص  مصرف فروکتوز افزوده  به همه گیری  دیابت نوع  2 دامن می زند. سرپرست محققان دکتر DiNicolantonioدانشمند و محقق قلب و عروق  از انستیتو قلب سنت luke  در کانزاس سیتی می گوید: حدود  40 درصد از آمریکائیان بالغ درحال حاضر مقاوم به انسولین هستند  که در نهایت همین تعداد به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد.

نتیجه ی خالص مصرف بیش از حد فروکتوز افزوده، اختلال درمتابولیسم بدن و ایجاد مقاومت  به انسولین درکل جهان است. به نظر می رسد سایر قندهای تغذیه ای که حاوی فروکتوز نیستند  دارای مضرات کمتری می باشند در واقع چندین کارآزمایی بالینی نشان داده است مصرف فروکتوز  یا ساکاروز به جای نشاسته  و گلوکز با مقدار کالری مشابه دارای تأثیرات بیشتری بر افزایش انسولین و قندخون ناشتا  میشود.

 دکتر DiNicolantonioمعتقداست ساکاروز (بویژه جزء فروکتوز آن) در مقایسه  با سایر کربوهیدرات ها مضرتر می باشد. دکتر DiNicolantonioو همکارانش درکالج پزشکی آلبرت انیشتن با انجام آزمایش های حیوانی و بررسی مطالعات انسانی به این نتیجه  دست یافتند.

اطلاعات بدست آمده از کارآزماییهای اخیر نشان داد جایگزین نمودن نشاسته حاوی گلوکز با قندی که حاوی ساکاروز است دارای  تأثیر سوء قابل توجهی بر متابولیسم  می باشد.

تأثیرات وعوارض جانبی مصرف فروکتوز افزوده در رژیم غذایی گسترده تر و بسیار عمیقتر از افزایش مقاومت به انسولین  پایه است.

 کلیت شواهد بدست آمده  دانشمندان را قانع کرده است که شکر افزوده و بخصوص فروکتوز افزوده  (معمولاً به شکل شربت  ذرت که حاوی مقادیر زیادی فروکتوز است و قند  حبه) یک مشکل جدی و روبه  رشد را برای  بهداشت عمومی در سراسر جهان بوجود آورده است.

دستورالعملهای رژیمی  ارائه شده درسال 2010 در آمریکا  استفاده ازقند را تا 19 درصد از مقدار کالری روزانه برای برخی افراد مجاز دانسته اند، درحالیکه موسسه ی پزشکی آمریکا مجوز استفاده از قند افزوده را  تا 25 درصد از کالری مجاز دانسته است. در مقابل سازمان  بهداشت جهانی توصیه می کند که مصرف قند افزوده  نباید بیش از 10 درصد کل کالری مصرفی  روزانه باشد که البته  این سازمان پیشنهاد  کرده است افراد برای رسیدن  به سلامتی مطلوب  مصرف  قند افزوده  را تا 5 درصد یا کمتر کاهش دهند. چنین مقداری  بیشتر در راستای  پیشنهاد نویسندگان این مقاله است  و مشابه  با توصیه  های  انجمن قلب امریکا  است (زنان نباید  بیش از 6 قاشق چایخوری یا 23 گرم قند در روز و مردان نباید  بیش از 9 قاشق  چایخوری یا  36 گرم قند در روز مصرف کنند).

در حالیکه  فروکتوز به طور طبیعی  دربرخی  مواد غذایی مانند تمام میوه ها و سبزیجات یافت  می شود مصرف این غذاهای طبیعی برای سلامت انسان مضر نمی باشند درحقیقت  به احتمال زیاد  مصرف  میوه جات وسبزیجات برای حفاظت از بدن در برابر  دیابت و اختلال قلبی عروقی مفیدهستند .

دکتر DiNicolantonioوهمکارانش میگویند: دستورالعملهای غذایی باید تصحیح شوند و باید به جای غذاهای فرآوری شده ی مملو از قند افزوده  و فروکتوز از غذاهای کامل و سالم  مانند  میوه ها وسبزیجات استفاده شود. در اکثر دستورالعمل های موجود به تأثیر مضر مصرف قند افزوده در وخیم شدن نرخ ابتلا به دیابت ، بیماریهای قلبی عروقی و سایر عوارض کمتر توجه شده است.

نویسندگان این مقاله معتقدند: باید مشوق هایی برای صنایع محصولات غذایی و آشامیدنیهای حاوی فروکتوز به منظور کاهش مصرف قند و فروکتوز درنظر گرفت.

 آنها نتیجه گیری  نمودند  که در سطح  فردی باید  مصرف غذاها و نوشیدنیهای حاوی قندهای افزوده بخصوص فروکتوز محدود شود زیرا هم اکنون این تنها استراتژی فردی موثر برای اطمینان از سلامت  افراد در آینده  است.

منبع : diabetestma.org