Diabetes

براساس پژوهشهای جدیدی که نتایج آن بصورت آنلاین در مجله Diabetes Care چاپ گردید، رعایت اصول غذایی سالم با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در خانمها همه دسته های نژادی و قومیت­های اقلیت همراه است اما منافع این نوع رژیم غذایی برای زنان آسیایی، اسپانیایی(هیسپانیک) و سیاه پوستان بیشتر است.

نتایج این تحقیق که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی Chanو محققان بیمارستان بیرگام و زنان انجام شده است، نشان می­دهد که رژیم غذایی سالم بطور کلی می­تواند نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 بویژه در زنان متعلق به اقلیت­های قومی که خطر ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است بازی کند.

نویسنده ارشد این مقاله دکتر Rheeاز بخش اپیدمیولوژی و تغذیه دانشگاه Chanمی­گوید: با توجه به افزایش ابتلا به دیابت نوع 2 با سرعت هشدار دهنده در تمام دنیا، یافته­ های این تحقیق می­تواند برای آنچه ممکن است بزرگترین تهدید بهداشت عمومی در این قرن باشد، دارای اهمیت جهانی است.

در این تحقیق دانشمندان اطلاعات تغذیه­ای بیش از 156 هزار زن سفیدپوست غیراسپانیایی و اطلاعات 2026 زن آسیایی و 2053 زن اسپانیایی و 2307 زن سیاهپوست را که در مطالعه سلامت پرستاران  شرکت کرده بودند را تجزیه و تحلیل کردند.

اطلاعات این افراد برای عوامل گوناگونی از جمله سن، فعالیت فیزیکی، کشیدن سیگار، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت، مصرف الکل، وضعیت پس از یائسگی، استفاده از هورمونهای یائسگی و یا داروهای ضدبارداری خوراکی، مصرف کالری کل و نمایه توده بدنی تطبیق داده شد. تمام این افراد به مدت 28 سال در دوره پیگیری این مطالعات شرکت کردند و هر 4 سال یکبار به پرسشنامه­های تغذیه­ای پاسخ دادند.

محققان یک سیستم درجه بندی خطر ابتلا به دیابت براساس رژیم غذایی طراحی نمودند. این درجه بندی براساس اجزای مرتبط با خطر ابتلا به دیابت نوع 2 تدوین شده بود. هرچه نمره کسب شده در این سیستم بالاتر باشد رژیم غذایی سالم­تر است. رژیم غذایی سالم رژیمی با مقدار کم چربیهای اشباع و ترانس، نوشابه های قندی، گوشت قرمز و فرآوری شده و مصرف غذاهایی با شاخص گلایسمیک پایین­تر، مصرف بیشتر غلات صبحانه حاوی فیبر، مصرف بیشتر چربیهای غیراشباع پلی، قهوه و مغزهای مغذی است.

نتایج نشان می­دهد یک ارتباط محافظتی مشابه بین مصرف رژیم غذایی سالم و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در تمام گروه­های نژادی و قومی وجود دارد. دانشمندان بالاترین چارک نمره کاهش خطر دیابت مرتبط با رژیم غذایی را با کمترین چارک این نمره مقایسه کرده و دریافتند که رژیم غذایی سالم با کاهش 48 درصدی خطر ابتلا به دیابت در زنان سفیدپوست، 42 درصدی در زنان آسیایی، 55 درصدی در زنان اسپانیایی (هیسپانیک) و 32 درصدی در زنان سیاه پوست مرتبط است.

هنگامیکه دانشمندان تمام زنان اقلیت­های قومی را با هم در یک گروه قرار دادند خطر ابتلا به دیابت برای افرادیکه نمره کاهش خطر دیابت مرتبط با رژیم غذایشان در بالاترین چارک قرار گرفته بود در مقایسه با زنانی که نمره آنها در پایین­ترین چارک قرار داشت، 36 درصد کمتر بود.

البته از آنجائیکه زنان متعلق به اقلیت­های قومی در ابتدا در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت نسبت به زنان سفیدپوست قرار دارند، از نظر تعداد واقعی موارد قابل اجتناب از ابتلا به دیابت، رعایت رژیم غذایی سالم، منافع بیشتری برای زنان اقلیت دارد.

تجزیه و تحلیل­­ها نشان می­دهد از هر هزار مورد ابتلا زنان سفیدپوست به دیابت در سال می­توان از 5.3 مورد آن با رعایت رژیم غذایی سالم جلوگیری نمود. در مقایسه با یک رژیم غذایی سالم می­توان از 8 مورد در سال از ابتلا زنان اقلیت به دیابت (در هر هزار مورد) جلوگیری نمود.

از میان یافته­های این تحقیق می­توان به این واقعیت اشاره کرد که در هر دو گروه از زنان (سفیدپوست و اقلیت­ها) مصرف غذاهایی با شاخص گلاسیمیک بالاتر، نوشابه­­های قندی و گوشت­های قرمز و فرآوری شده با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است.

در مقابل مصرف بیشتر غلات حاوی فیبر (بر حسب گرم در روز)، نوشیدن هر فنجان قهوه در روز با کاهش خطر ابتلا به دیابت در هر دو گروه همراه می­باشد.

پرفسور Stareمی­گوید: یافته­ های این تحقیق نشان می­دهد همه ما می­توانیم با رعایت یک رژیم غذایی سالم از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنیم. چالش بعدی ما استفاده از این اطلاعات بطورعملی برای کسب فواید آن است.

منبع : diabetestma.org