index.jpg4576786

علت عود برخی سینوزیت ها همین الودگی هواست که باعث تشدید این بیماری در افراد میشود که باید افراد میتلا سعی کنند در واقع آلودگی هوا بیرون از خانه نروند.

نظام‌الدین قهاری فوق تخصص گوش، حلق و بینی  اظهارکرد: مواردی مانند سرماخوردگی، حساسیت و آلودگی هوا عامل عود سینوزیت هستند که در این میان نقش آلودگی هوا بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: تأثیر آلودگی هوا در بروز سینوزیت تا حدی است که شمار مراجعان به متخصصان گوش، حلق و بینی به این سبب در مواقع وجود آلودگی هوای شدید به مراتب افزایش می‌یابد، برای مثال امسال که در تهران بارندگی نیز بسیار کم بود شاهد این موضوع بودیم.

قهاری حساسیت را یکی از علل دیگر عود سینوزیت دانست و گفت: برخی افراد حساسیت فصلی دارند مثلاً سینوزیتشان در فصل بهار عود می‌کند چرا که در این فصل گل‌ها باز شده و گرده‌ها پراکنده می‌شوند و میکروب نیز همواره آمادگی رشد در این زمینه آلرژیک را دارند.

این فوق تخصص گوش، حلق و بینی افزود: میکروب‌ها در این زمینه آلرژیک رشد می‌کنند و باعث تورم مخاط سینوس می‌شوند و در نتیجه سینوزیت بیمار عود می‌کند.

وی گفت: سرما نیز یکی از عوامل عود سینوزیت است و افراد مستعد که به پیشانیشان سرما می‌خورد احساس سرما کرده و سینوزیتشان عود می‌کنند.

قهاری خاطرنشان کرد: گاهی فردی به محض مصرف بستنی و سردی ناشی از آن مخاط‌های سینوس حساس شده و سینوزیت وی عود می‌کند بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که حساسیت، سرمای هوا و سرما خوردگی و همچنین آلودگی هوا از عوامل بروز سینوزیت هستند.