24611512464172801752318195132184938024391

اگربچه  شما بیشتر از چندین ماه دچار ریزش مو شود، دلیل  آن می تواند یکی از فاکتورهای پایین  باشد. پس با دیدن هر یک  از این نشانه ها فوری به متخصص پوست بروید تا با معالجه زود هنگام ، درمان شود.

در ادامه تعدادی از امراض  پوستی معروف را که باعث ریزش موی بچه  می شود معرفی می کنیم  و به علتهای  ریزش مو هم می پردازیم.

 

تینه آ کپیتیس

این عارضه معمولا در کودکان دیده می شود و نوعی عفونت قارچی پوست سر است و به آن اصطلاحا «کچلی قارچی» هم می گویند. این بیماری با شکل ها و تظاهرات گوناگون بروز می کند و معمولا تکه های فلس مانندی روی پوست سر ظاهر می شود. این لکه ها یا فلس ها معمولا گرد یا بیضی شکل هستند.

موها ممکن است در این قسمت دچار ریزش شوند، یا روی پوست به شکل لکه های سیاه دربیاید.

درمان این نوع ریزش مو معمولا مصرف داروهای ضدقارچ مانند گریزئوفولوین به مدت حداقل دو ماه است. به علاوه باید از شامپوهای مخصوص ضدقارچ مانند «سلنیوم سولفید» یا «کتوکونازول» همزمان با درمان دارویی برای کاهش پوسته ریزی موهای سر استفاده کرد. از آنجا که این عفونت قارچی مسری است، تمام وسایل کودک و کلاه، شال گردن، روسری یا برس او باید کاملا شخصی باشد.

 

آلوپسی آره آتا

خوشبختانه بیماری آلوپسی آره آتا واگیردار نیست. در این بیماری موهای سر به صورت دایره ای یا بیضی می ریزد و این بخش ها صاف و خالی از مو می شوند. تحقیقات نشان داده تقریبا 25 درصد بچه ها دچار این عارضه می شوند.

متاسفانه آلوپسی آره آتا درمان ندارد، اما می توان آن را کنترل کرد. در برخی بچه ها بعد از سال ها، ناگهان موها در محدوده ای که کچل شده، درمی آید. در حدود 5 درصد از کودکان هم ممکن است بیماری انتشار پیدا کند و به غیر از موی سر، موهای تمام بدنشان را هم از دست بدهند. این بیماری با داروها و پمادهای حاوی کورتیکواسترویید کنترل می شود.

در سنین بالاتر، تزریق استرویید و مصرف محلول ماینوکسیدیل می تواند به رویش دوباره موهای ریخته کمک کند. پیدایش موهای جدید ممکن است حدود 8 تا 12 هفته طول بکشد.

 

تلوژن افلوویوم

این بیماری نیز یکی دیگر از عواملی است که در کودکان باعث ریزش مو می شود. شرایط استرس آور مانند تب بالا، از دست دادن یکی از اعضای خانواده و انجام جراحی سخت می توانند باعث اختلال در چرخه منظم رشد مو شوند. این حالت حداکثر یک سال طول می کشد و معمولا محدودشونده است.

متاسفانه برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد، اما اگر عاملی که باعث ایجاد شرایط استرس آور شده است، از بین برود، رویش مجدد موها در سر امکان پذیر است.

 

سوءتغذیه

گاهی کمبود مواد غذایی و معدنی باعث ریختن موها می شود. بیوتین یکی از ویتامین های گروه ب است که به بدن در تبدیل کربوهیدرات به گلوکز که برای سوخت رسانی بدن لازم است، کمک می کند. اگر این ماده به بدن نرسد، باعث ریزش مو می شود.

«روی» یک ماده آلی است که از جنبه های مختلف به متابولیسم سلول های بدن کمک می کند همچنین باعث بهبود روند رشد در دوران کودکی و نوجوانی می شود پس به رشد سلول های سازنده مو هم کمک می کند.

در برخی موارد ریزش مو می تواند به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین A هم باشد.

 

اختلال غدد درون ریز

در برخی کودکان علت ریزش مو مشکل کم کاری تیرویید است. پس اگر کودکتان دچار ریزش مو شد حتما باید او را نزد پزشک ببرید تا برایش آزمایش تیرویید و در صورت لزوم، اسکن از غده تیرویید درخواست کند. اگر تشخیص داده شود تیروییدش کارکرد درستی ندارد، تحت درمان دارویی قرار خواهدگرفت.

 

دلایل دیگر

گاهی علت ریزش موی کودک، پزشکی نیست و به مرور زمان برطرف خواهدشد؛ از جمله:

– کم مویی از بدو تولد: رشد موی خیلی از نوزادان در چند ماه اول زندگی بسیار کم است، اما پس از مدتی موی دوران نوزادی جای خود را به مرور به موهای ثابت بیشتری می دهد.

– ساییدگی: بین 3 تا 4 ماهگی، خیلی از بچه ها دچار ریزش موی منطقه ای می شوند که علت آن نشستن در صندلی مخصوص بچه ها و سایش سر به قیمت پشتی صندلی است. نگران نباشید؛ به محض اینکه فرزندتان شروع به راه رفتن کند، این ریزش موی موضعی برطرف خواهد شد.

– استفاده از وسیله های جانبی: گاهی بد بستن مو و استفاده از کش های سفت باعث ریزش مو می شود. بنابراین سعی کنید موهای فرزند خردسالتان را در معرض این کشش ها قرار ندهید.

منبع- تبیان