index.jpg757575

متاسفانه میل افراد به کشیدن سیگار روز به روز در جامعه رو به افزایش است و آمار آن نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است

 رسول انتظار مهدی امروز در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: دخانیات در جهان سیل رو به گسترشی داشته و چند سالی است که این روند در کشورهای توسعه یافته معکوس شده و در کشورهای در حال گسترش روند رو به افزایش خود ادامه می‌دهد.

وی یکی از این کشورها را ایران عنوان کرد و گفت: درست است که تلاش‌هایی برای کاهش عوارض سیگار انجام می‌شود اما هنوز شیوع مصرف سیگار روز به روز در حال افزایش است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: 6 میلیون نفر سالانه به سبب استعمال سیگار فوت می‌کنند و 5 میلیون نفر به سبب عوارض مستقیم دخانیات از دنیا می‌روند و مهم‌ترین عامل به خصوص در کشورهای در حال توسعه دود دسته دوم است که بیش از 600 هزار نفر بر اثر این عامل می‌میرند.

انتظارمهدی افزود: از هر 10 مرگ بزرگسالان یک مورد به سبب دخانیات است براساس مطالعات 50 درصد افراد سیگاری به دلیل یکی از عوارض سیگار فوت می‌کنند هزینه مراقبت از بیماریهای سرطانی که مهم‌ترین عارضه استعمال دخانیات است روز به روز به سبب پیشرفت تکنولوژی در حوزه تشخیص، درمان و پیشگیری بیشتر می‌شود.

وی مهمترین بیماریهای ناشی از استعمال دخانیات را بیماریهای قبلی و عروقی دانست و گفت: سیگار عامل اصلی 8 نوع سرطان و تشدید کننده آنهاست.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی بیان کرد: هزینه مصرف دخانیات 24 درصد از مردم بالای 30 سال 2 هزار و 500 میلیارد تومان است و هزینه‌ای که صرف سلامتی افراد سیگاری و در معرض خطر می‌شود برابر با 7 و نیم هزار میلیارد تومان است که این رقم از کل بودجه لازم برای پزشک خانواده در کشور که 5 هزار میلیارد تومان است بیشتر است.

وی با بیان اینکه مصرف سیگار در ایران به صورت سالانه برابر با 6 میلیون نخ است گفت: 54 درصد کودکان در آذربایجان‌غربی هفته‌ای یک روز در معرض دود دسته دوم قرار می‌گیرند.

انتظار مهدی افزود: در 5 سال اخیر مصرف سیگار در کشور به 2 برابر رسیده است و ایران رتبه دوم در قاچاق سیگار را به خود اختصاص داده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی درصد افراد سیگاری در استان را از میانگین کشوری بالاتر دانست و اظهار داشت: سیگار زیر 1 هزار تومان نیز در استان یافت می‌شود.