72436581076368864597

عکسی را که مشاهده می کنید مربوط به برگ بید است که امروز قصد بررسی این برگ را داریم به همین منظور اطلاعاتی جامع و کامل در رابطه با برگ بید اماده کرده ایم همچنین عکس های از درخت بید و برگ بید برای شما دوستان عزیز تهیه کرده ایم که می توانید در ادامه مطلب مشاهده کنید

 

3 bid-shirin Salix_alba_Morton-600x600 برگ-درخت-بید

 

خاصیت برگ بید و تاریخچه آن

عرق برگ درخت بید( بید شیرین ) همان خاصیت آسپرین را در پیشگیری از سكته مغزی و حمله قلبی و رقیق سازی خون دارد، البته به میزانی ضعیف تر و یك ضد درد است و بر خلاف آسپرین به معده هم آسیب نمی زند. در مورد تاریخچه كشف خاصیت آن كه ۲۵ قرن سابقه دارد و به زمان كنفوسیوس می رسد، به درستی معلوم نیست كه كدام ملت ، زودتر آن را مورد استفاده قرار داده اند: ایرانیان و یا چینیان. هردو ملت در آن زمان همسایه بی واسطه بودند و با هم وسیعا مراوده داشتند، ولی نوشته های چینی كه به خاصیت درمانی برگ بید و سایر ریشه ها ، برگها و گلهای گیاهان اشاره كرده قدمت بیشتری دارد. تاریخ قدیمی ترین این اسناد مربوط به ژوئیه سال ۴۷۰ پیش از میلاد است. با وجود این؛ سابقه نگاران علوم، ایرانیان را مخترع تقطیر و عرقگیری گیاهان و گلهااز جمله مینت Mint( نعناع ) بشمار آورده اند. یونانیان باستان و مردم مدیترانه هم در این كار سابقه طولانی داشته اند.

 

خواص بيد در درمان خانگي

برگ بيد تقويت كننده قلب است، تب بر بوده و سر درد را نيز تسكين مي دهد. چكاندن جوشانده برگ آن در گوش ، گوش را از چرك پاك مي كند. بيد انواع و اقسام مختلفي دارد كه مهم ترين آنها عبارتنداز: بيد سفيد يا بيد ساده.
از بيد عرقي گرفته مي شود كه مانند گلاب از تقطير برگ آن به دست مي آورند. سردرد را برطرف مي كند و از تب و نوبه جلوگيري مي نمايد و براي باز شدن جگر و درمان يرقان و سختي اسپرز و اختناق رحم نافع است و همچنين پادزهر سم عقرب و سموم دارويي است. نشستن در آب جوشانده برگ و شاخه هاي بيد جهت از بين بردن فساد چرك مفيد و خوابيدن در زير سايه آن در روز براي تقويت قلب و اعصاب سودمند است. ضماد برگ بيد جهت جلوگيري از خونريزي و نوشيدن جوشاندن برگ آن جهت معالجه اسهال خوني بسيار سودمند است.
ضمغي كه از برگ آن بيرون مي آيد، ضدعفوني كننده و مقوي بينايي است و به صورت سرمه مي توان آن را به كار برد.
عصاره روان سنبله هاي آن، براي درمان بي خوابي كه نتيجه ضعف اعصاب است و اختلالات عصبي مفيد و سختي ادرار را هم برطرف مي كند، خوردن مقدار كمي از پوست درخت بيد اشتها را باز مي كند و دستگاه گوارش را تقويت مي نمايد. يكي از عوامل دارويي كه از درخت آن گرفته مي شود براي رماتيسم ، نقرس، گريپ و اسهال خوني موثر است.