kahvaltı7

کاهش  انرژی دریافتی هر روز فقط  به میزان ۱۰۰ کالری در روز  قادر است شما را سالانه ۵ کیلوگرم لاغر کند. کاهش تنها ۱۰ کیلوکالری در روز کار خیلی آسانی است.راحت ترین شیوه  برای کاهش انرژی دریافتی، ارزیابی تک تک غذاها و اصلاح آنهاست. مثلا شما می توانید نان معمولی را با نانی کم کالری تر یا چیپسی که می خورید را با چیپسی رژیمی عوض کنید (دقت کنید که محاسبه کالری ها تقریبی است).

شیرینی

جایگزین: نان های شیرین : لازم نیست خوردن شیرینی با چای را به کلی حذف کنید اما به جای آن می توانید شیرینی های کم کالری تری را جایگزین کنید. خامه شیرینی های خامه ای را به هیچ وجه نخورید و به جای خوردن شیرینی های چربی که از شیرینی فروشی ها می خرید یا دونات هایی که در روغن سرخ می شوند و حدود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی دارند، از کیک صبحانه خانگی، کیک یزدی یا نان شیرمال استفاده کنید که به طور متوسط حجم مساوی از آنها بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوکالری است.

تکه های پنیر

جایگزین: پنیر رنده شده : موقع استفاده از پنیر چه پنیر صبحانه باشد چه پنیر پیتزا، بهتر است آن را رنده کنید. یک قاشق غذاخوری پنیر پارمزان رنده شده تنها ۲۲ کیلوکالری دارد در حالی که یک تکه پنیر که روی قاشق غذاخوری قرار می گیرد، ۱۲۰ کیلوکالری دارد. به جای استفاده از تکه های پنیر در غذا، بهتر است آن را رنده کنید و تنها روی غذا بپاشید.

بستنی شکلاتی

جایگزین: بستنی یخی : بستنی های شکلاتی به خاطر لایه ضخیم شکلات روی آن و شکلات داخل آن و حجم بزرگش حدود ۳۰۰ کیلوکالری انرژی دارد اما بستنی یخی و کوچکی که روکش شکلاتی ندارند تنها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوکالری انرژی دارند.

املت با تخم مرغ کامل

جایگزین: املت با زرده کمتر : به جای اینکه املت را با سه تخم مرغ کامل درست کنید و حدود ۲۱۰ کالری انرژی دریافت کنید، می توانید آن را با یک تخم مرغ کامل و ۲ سفیده تخم مرغ درست کنید. با این روش ۱۰۰ کیلوکالری انرژی به بدن تان خواهید رساند .

تنقلات

جایگزین: غلات صبحانه : میان وعده هایی مثل پفک، چیپس، بیسکویت های مختلف و خوردنی هایی از این دست قند یا نمک فراوان و انرژی بسیار زیادی دارند و شما را چاق می کنند. تنها ۲۰ حلقه چیپس حاوی ۱۲۰ کیلوکالری انرژی است. به جای خوردن آنها می توانید از غلات صبحانه استفاده کنید.

شکلات

جایگزین: مخلوط تنقلات : خیلی ها دوست دارند روی میز شان اسمارتیز، آبنبات یا شکلات های رنگی دیگر قرار دهند. این تنقلات حاوی مقدار زیادی کالری هستند (بیشتر از ۵۰۰ کیلوکالری در یک کاسه کوچک). شما می توانید برای کم کالری کردن این تنقلات آنها را با بادام، پسته و بادام زمینی خام، کشمش و نخودچی مخلوط کنید. هر کاسه هم اندازه از این ترکیب کمتر از ۳۵۰ کیلوکالری انرژی خواهد داشت.

آبمیوه

جایگزین: آبمیوه های ترکیب شده : تمام آبمیوه های آماده پاکتی حاوی قند هستند و انرژی زیادی به بدن شما خواهند رساند. اگر به آبمیوه طبیعی دسترسی ندارید هر لیوان آبمیوه پاکتی را با مقدار مساوی آب معدنی گازدار مخلوط کنید، می توانید در هر لیوان حدود ۵۰ کیلوکالری کمتر مصرف کنید.

میان وعده های پرکالری

جایگزین: سبزیجات بخارپز : خیلی ها دوست دارند کنار غذا از خوراکی های مختلفی مثل سیب زمینی سرخ شده، سالاد با سس فراوان یا خوردنی هایی از این دست استفاده کنند، درحالی که این خوراکی ها کنار غذا خورده می شوند اما خودشان حاوی مقدار زیادی کالری هستند بدون اینکه مزه آنها واقعا به چشم بیاید. به جای خوردن سالاد با سس مایونز که هر قاشق آن حدود ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دارد، می توانید از سس ماست استفاده کنید. سیب زمینی یا پوره را هم می توانید با سبزیجات بخارپز مثل بروکلی، هویج یا کرفس جایگزین کنید.

نوشابه

جایگزین: شربت دست ساز : به جای استفاده از نوشابه های پر کالری، پر قند و مضر که هر لیوان آن بیشتر از ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دارد . یک قاشق چای خوری شکر را به همراه یک تکه لیموترش تازه و مقداری آبلیمو در یک لیوان سودای گازدار بریزید و میل کنید. این نوشیدنی تنها ۱۰ کیلوکالری انرژی خواهد داشت.

دسر توت فرنگی و بستنی

جایگزین: دسر توت فرنگی و ماست : برای درست کردن دسر توت فرنگی از نصف فنجان توت فرنگی، نصف فنجان بستنی وانیلی و یک برش کیک استفاده می کنند. این دسر حدود ۲۵۰ کیلوکالری انرژی دارد. 4 عدد توت فرنگی را با نصف فنجان ماست مخلوط کنید و ۳عدد بیسکویت کراکر را به آن اضافه کنید. این دسر چیزی حدود ۱۰۰ کیلوکالری انرژی خواهد داشت.

منبع : www.alodoctor.ir