my00238_im00356_c7_pet_depressionthu_jpg.ashxبا سردی مغز مبتلا به افسردگی می شوید اگر طبع مغز سرد شد فرد مبتلا به افسردگی خواهد شد.

علی مهربان افزود: « سردی باعث افسردگی و رخوت و گرما باعث انرژی و حرکت می‌شود. از آنجایی که مغز مرکز اصلی قوا است، علت اصلی افسردگی از مغز نشات می‌گیرد.»
مهربان با بیان اینکه طبع مغز سرد و‌ تر است، گفت: «افسردگی به دلایل مختلف رخ می‌دهد از جمله اینکه سودا در مغز رسوب می‌کند و یا طبع مغز سرد‌تر شده و از حالت طبیعی خارج می‌شود.»
وی افزود: « ریشه اصلی افسردگی را می‌توان در تغذیه افراد نیز دانست زیرا مصرف غذاهای ناسالم منجر به تولید خلط فاسد و بد شده و می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های مختلف از جمله افسردگی شود. حتی با وجود تغذیه مناسب اگر کبد دچار مشکل باشد نیز خلط بد تولید می‌شود.»
مغز، قلب و کبد در بروز افسردگی افراد نقش دارند
این پژوهشگر طب سنتی گفت: «اطبا اتفاق نظر دارند که مرکز روح در بدن، قلب است در نتیجه منشا افسردگی را می‌توان قلب نیز دانست. در کل می‌توان گفت مغز، قلب و کبد در بروز افسردگی افراد نقش دارند.»
وی تصریح کرد: «علاوه بر نوع تغذیه، محیط اطراف انسان نیز می‌تواند باعث افسردگی در فرد شود به طوری که دعوا‌ها و رفتارهای خشونت آمیز باعث از دست رفتن حرارت بدن می‌شوند و حرارت مغز و قلب را پایین می‌آورند و خون را سرد کرده و منجر به بروز افسردگی می‌شود.»
مهربان گفت: «افراد افسرده باید کمتر از غذاهای سرد استفاده کنند اما لزومی ندارد که خوردن آن‌ها را کلا متوقف کنند و بهتر است بیشتر غذاهای گرم مصرف کنند. البته نوع تغذیه در هر فرد با توجه به مزاج شخص متفاوت است.»
وی افزود: «گاهی اوقات ممکن است به دلیل ورود خلطی مانند سودا یا بلغم خیلی سرد؛ مغز سرد شود. با تغییر علت سردی مغز، راه درمان آن نیز متفاوت می‌شود.»
وی گفت: «مصرف گل گاو زبان، بادرنجبویه، زعفران، اسطوخودوس و گل محمدی باعث گرم شدن مغز شده و حرکت خلط سودا را به سمت بیرون افزایش می‌دهند به عبارت دیگر این مواد مسهل سودا به شمار می‌روند.»
وی با بیان اینکه افرادی که به علت سردی مغز دچار افسردگی می‌شوند باید اقدامات مناسبی جهت گرم شدن بدن خود انجام دهند، گفت: «تنظیم خواب و بیداری این افراد، همچنین ورزش و انجام حجامت بادکش می‌تواند در گرم شدن بدن نقش موثری داشته باشد.»
وی در مورد مزایای عرق اسطوخودوس در درمان افسردگی گفت: «اسطوخودوس دارای طبعی گرم است و مصرف آن در روز روی مغز و در شب  روی کبد اثر می‌گذارد.»
ورزش، ماساژ، تغذیه مناسب و انجام روابط جنسی متعادل در پیشگیری از افسردگی نقش مهمی دارند.
وی افزود: «عدم تحرک کافی و ورزش و همچنین خواب بی‌اندازه باعث تجمع سموم در بدن شده و منجر به افسردگی در فرد می‌شود.»
وی ماساژ، ورزش و رابطه جنسی مناسب را یکی از روش‌های خروج سموم از بدن دانست و گفت: «در طب سنتی ریاضت به معنای حرکت بدنی است به طوری که ورزش و ماساژ یکی از این ریاضت‌ها به شمار می‌روند. همچنین رابطه جنسی در خروج سم از بدن مفید است. این در حالی است که بسیاری از افرادی که در امور جنسی تفریط کرده و به خویشتن داری مبادرت می‌کنند باعث می‌شوند تا سم داخل بدن خارج نشده که در ‌‌نهایت منجر به افسردگی در فرد می‌شود.»