Diabetes

داروی جدید به اسم  Glyxambi  که مخلوطی از دو داروی empagliflozin  و Linagliptinاست و برای معالجه  دیابت نوع 2  درست شده است توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید گردید.

Glyxambi  چگونه کار می کند؟

این دارو که بصورت قرص با دوز یک بار در روز عرضه شده است، ترکیبی از دو داروی امپاگلیفلوزین و لیناگلیپتین است و توسط شرکت Eli Lillyو شرکت داروسازی بوهرینگر اینگهام به بازار عرضه شده است.

 عملکرد این دارو با افزایش دفع گلوکز اضافی از طریق ادرار به جای بازجذب آن توسط کلیه ها صورت می گیرد و از سوی دیگر تولید انسولین را افزایش  و تولید گلوکز را کاهش می دهد.

 در تحقیقی که توسط این دو شرکت بروی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بمدت 24 هفته با مصرف این دارو انجام گردید، مقدار هموگلوبین A1C  (به ترتیب برای دوزهای  10.5 و 25.5 میلی گرم در روز از این دارو به 6.9 درصد و 6.7 درصد کاهش یافت) نسبت به زمانیکه هر یک از دو داروی  امپاگلیفلوزین و لیناگلیپتین به تنهایی مصرف می گردد، بهبود یافت.

عفونت مجاری ادراری از عوارض جانبی این دارو است از جمله عوارض دیگر آن التهاب بینی و عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است.

سازندگان دارو اعلام کردند که تاییدیه ی FDA  در دوم فوریه 2015 به آنها اعطا شده است و آنها بر این باورند که Glyxambi   برای بیمارانی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند و در کنترل قندخون خود مشکل دارند، دارای مزایای قابل توجهی است .

معاون شرکت Eli lilly  می گوید: نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قادر به  کنترل  قندخون خود نیستند و اکنون ساخت گزینه های درمانی جدید از همیشه مهمتر است.

منبع : diabetestma.org