ep2y_sig

متاسفانه علاقه به دود کردن و رواج آن در بین افراد جامعه مانند یک مد به طور چشمگیری رو به افزایش است و این ناهنجاری روز به روز در بین جوانان طرفداران بیشتری پیدا می کند.

«زهرا همتی» در مورد علت گرایش نوجوانان به‌سوی مصرف دخانیات، اظهار کرد: نوجوانی سن حساس و خاصی است و در این سن باید به‌صورت جدی مراقبت لازم صورت گیرد تا از دچار شدن نوجوانان به آسیب و مصرف دخانیات جلوگیری شود.

وی بابیان اینکه نوجوان تنوع‌طلب، کنجکاو، دارای هیجان و نیازمند سرگرمی هستند، افزود: ایجاد زمینه‌های مناسب برای رفع نیازها و آگاهی‌بخشی درست در این سن بسیار کارساز است و تأثیرگذارترین افراد در این زمینه، والدین هستند.

همتی ادامه داد: همه نهادها باید برای نجات جوانان از دخانیات پای‌کار بیایند و در امور نوجوانان دخالت کنند تا از گرایش آن‌ها به‌سوی مصرف دخانیات جلوگیری شود و اگر این مهم انجام نشود، بعد از مصرف سیگار نوبت مواد مخدر می‌شود و آسیب آن دامن جامعه را می‌گیرد.

این کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه دادن مجوز فعالیت برای قلیانی‌ها اصلاً به صلاح نیست، خاطرنشان کرد: دادن مجوز فعالیت قلیانی موجب شکسته شدن قبح “دود و دم” در جامعه می‌شود و آسیب آن هم گسترش پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه والدین اولین و تأثیرگذارترین الگو رفتاری برای فرزندان هستند، تصریح کرد: وقتی والدین دخانیات و مواد مخدر مصرف می‌کنند، قبح آن در داخل خانواده شکسته می‌شود و باید انتظار داشت که فرزند از آن‌ها الگو بگیرد و به‌سوی کشیدن سیگار سوق پیدا کند.

همتی تأکید کرد: با توجه به جایگاه حساس و تأثیرگذار والدین در رفتار و شکل‌گیری شخصیت فرزندان، باید آگاهی‌بخشی کنند و رفتار خودشان را کنترل و مراقبت کنند و الگوهایی موفق برای فرزندان باشند.

وی بابیان اینکه کشیدن سیگار یا مصرف مواد مخدر، ظلم در حق همه اعضای خانواده است، خاطرنشان کرد: باید به بحث پیشگیری که کارآمدتر از دیگر مباحث است، توجه جدی شود و پیشگیری در خانواده از همه مراحل بهتر و مؤثرتر است.

این کارشناسی اجتماعی با اشاره به اینکه متأسفانه در سطح شهر از پیامد منفی مصرف دخانیات به مردم آگاهی‌بخشی نشده است، افزود: متأسفانه در مکان‌های عمومی به‌راحتی دخانیات دود می‌شود و باید قوانین در این راستا عملی و جدی گرفته شود، چراکه مصرف دخانیات در مکان‌های عمومی تجاوز به‌حق دیگران است، چون سلامت جسمی و روانی مردم را به خطر می‌اندازد.

وی با تأکید بر اینکه اضطراب و افسردگی افراد را به‌سوی مصرف دخانیات و مواد مخدر سوق می‌دهد، تصریح کرد: اگر ما در این حوزه‌ها پیشگیری کنیم، هم از گرایش به‌سوی مصرف مواد مخدر و دخانیات جلوگیری کرده‌ایم، هم جامعه سالم خواهد ماند.

این کارشناس اجتماعی بابیان اینکه آموزش‌وپرورش در این زمینه رسالت خطیری بر عهده دارد، افزود: ضروری است که تمهیداتی اندیشیده شود تا مربیان و معلمان درزمینهٔ پیشگیری از مصرف دخانیات در بین دانش‌آموزان آگاهی‌بخشی کنند.