Diabetes Control

پژوهشهای دانشمندان  کالج کوئینزلند استرالیا  تایید کرد احتمال مرگ و میر خانمهای مبتلا به دیابت نوع 1 نسبت به آقایان مبتلا به این بیماری زیادتر است.

 محققان با استفاده  از اطلاعات 26 تحقیق که در آن بیش از 200 هزار فرد مبتلا به دیابت شرکت داشتند، به این نتایج دست یافتند.

آنها دریافتند که زنان مبتلا به دیابت نوع یک 37 درصد بیشتر از مردان احتمال مرگ به  همه ی دلایل را دارند، در زنان  مبتلا به دیابت نوع 1 خطر سکته ی مغزی 37 درصد و خطر ابتلا به  بیماریهای کلیوی 44 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی در زنان دو برابر مردان است.

 نویسندگان مقاله معتقدند مشکلات مرتبط با کنترل گلایسمیک و مدیریت انسولین که در میان زنان شایع تر است می تواند از جمله عوامل موثر در افزایش خطر بیماریهای قلبی باشد. این تفاوت واضح بین بیماریهای مرتبط با عروق در زنان و مردان می تواند درحال حاضر بروی  چگونگی درمان زنان مبتلا  به دیابت  نوع 1 تأثیر گذارد.

نویسنده ی ارشد این تحقیق دکتر Rachel Huxleyمی گوید: ما از قبل می دانستیم افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دارای امید به زندگی کوتاهتری نسبت به جمعیت عمومی هستند اما این تحقیق برای اولین بار  نشان داد که خطر مرگ و میر  در زنان  مبتلا به دیابت نوع 1 بیش از مردان مبتلا به این  بیماری است.

اومی افزاید: با این حال، برای تعیین  چرایی این موضوع  نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد.

نویسندگان این تحقیق اشاره می کنند که دیابت نوع 1 با افزایش خطر مرگ بر اثر سرطان در مردان و زنان مرتبط نمی باشد.

 نتایج این تحقیق درمجله ی The Lancet Diabetes and Endocrinologyمنتشر شد.

منبع : diabetestma.org