yoga

آیا شما هم جزو افرادی هستید که ورزش یوگا انجام می دهند؟ باید به شما آفرین بگویم. همواره  توصیه  می شود که یوگا برای لاغر شدن مفید است ولی علت اینکه چرا برای لاغری مفید است کمتر گفته شده   . در این بخش در مورد نحوه  تاثیر یوگا بر لاغری، صحبت می کنیم.

کاهش استرس

یوگا، اضطراب مزمن و حاد رو از طریق آرام کردن اعصاب سمپاتیک، کاهش می دهد. افرادی که به طور منظم، یوگا کار می کنند، سلول های مغزی بیشتری در مناطقی از مغز که استرس رو کنترل کرده و تمرکز و آگاهی فرد رو افزایش می  دهند، دارند.

کاهش هوس های غذایی

مطالعات نشان می دهند که کسانی که دچار استرس هستند، بیشتر از سایر افراد دچار هوس های غذایی و پرخوری می شوند. بنابراین، اگر بتوان استرس رو کنترل کرد، می توان از پرخوری بی دلیل هم جلوگیری کرد. پس یوگا می تواند از هوس های غذایی جلوگیری کند.

کاهش چربی شکم

یوگا، هورمون کورتیزول رو در بدن کاهش می دهد. این هورمون در زمان های استرس، ترشح می شود و یکی از خاصیت هایی که دارد این است که مانند یک آهن ربا، چربی رو به ناحیه شکم جذب و در شکم ذخیره می کند. پس کاهش این هورمون به کاهش چربی شکم، کمک می کند.

تحرک و فعالیت بیشتر

با توجه به اینکه یوگا، علائم افسردگی رو کاهش می دهد، در افزایش تحرک و فعالیت افراد هم نقش دارد زیرا تحقیقات نشان می دهند که افرادی که شادتر هستند، فعالیت و جنب و جوش بیشتری دارند.

خواب بهتر

تمرین منظم یوگا باعث می شود که کیفیت خواب ما افزایش پیدا کند. همونطور که بارها گفته ایم، کم خوابی و خواب بی کیفیت، می تواند به افزایش وزن منجر شود و ترشح هورمون سیری (لپتین) رو در بدن کاهش داده و در نتیجه مقاومت ما رو در برابر غذاهای چاق کننده، کاهش می دهد. اما خواب بهتر (هشت ساعت خواب با کیفیت شبانه)، ترشح هورمون سیری و گرسنگی رو تنظیم می کند و در نتیجه اشتها بهتر کنترل می شود.

افزایش قدرت تفکر و تصمیم گیری

یوگا کمک می کند که به آهستگی غذا بخوریم و طعم و بوی هر لقمه از غذا رو با تمام وجود درک کنیم. این کار باعث می شود که غذای کمتری مصرف کنیم و هوس های غذایی هم در ما کاهش پیدا کنند.

منبع : yeka.ir