Crying-Baby-2-1024x682

اکثر مواقع با شنیدن صدای گریه کودک و مشاهده درد در وی به دنیال راه چاره و یا پزشک  مناسب می گردیم در این فاصله می توانیم از درمان های خانگی کمک بگیریم.

دردهایی مثل دل‌درد، سردرد، گوش درد و… در میان کودکان شایع است ولی اغلب والدین را بسیار نگران می‌کند. گاهی اوقات برای رهایی کودک از این دردها نیاز به مصرف داروهای شیمیایی که بی‌شک عوارضی هم دارند، نیست و به راحتی می‌توان با کمک داروهای گیاهی و خانگی آنها را برطرف کرد. وقتی که کودک دچار دردی می‌شود، ابتدا باید علت آن را جستجو کنید. مثلا دل درد در کودکان معمولا به خاطر پرخوری یا گاز معده و روده به وجود می‌آید. وقتی که از عوامل به وجود آورنده درد آگاه می‌شوید، مسلما درمان آن نیز راحت‌تر می‌شود.
دل درد
روش‌های درمانی خانگی و طبیعی برای رفع دل درد، هم متنوع هستند و هم بی‌خطر.

چای بابونه
به کودکتان چای بابونه بدهید. چای بابونه یک مسکن فوق‌العاده برای دل دردهای معمولی است چرا که بابونه خاصیت ضد التهابی و تسکین دهندگی دارد و باعث کاهش دل درد می‌شود. بابونه باعث راحتی و آرامش عضلات شکم می‌شود، انقباضات را از بین می‌برد و باعث می‌شود غذا به راحتی در دستگاه گوارش حرکت کند و وارد روده‌ها شود.

زنجفیل
در برخی مواقع که کودکتان دچار دل درد است می‌‌توانید به او نوشابه زنجفیلی دهید. اما چه بسا که چای زنجفیلی تازه بسیار مفیدتر و مناسب‌تر است و البته سالم‌تر از نوشابه آن هم هست. مهم‌ترین ماده موجود در زنجفیل «جین‌جرول» نام دارد. جین جرول یک نوع آنتی‌اکسیدان بسیار قوی و سودمند است و تولید رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد. رادیکال‌هایی که باعث دل درد و حالت تهوع می‌شوند. زنجفیل خاصیت ضد التهابی نیز دارد.

نعنا
نعنا نیز کمک زیادی به کاهش دل‌درد در کودکان می‌کند. نعنا خاصیت تسکین دهندگی دارد و باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی می‌شود. اگر کودکتان از نوشیدن چای نعنا امتناع می‌کند، می‌توانید به او آب‌نبات نعنایی بدهید.

گرم کردن
استفاده از کیسه آب گرم روی شکم فرزندتان در حالتی که دراز کشیده است نیز کمک زیادی به کاهش درد ناحیه شکمی می‌کند. گرما باعث افزایش گردش خون می‌شود و از همین طریق نیز درد را کاهش می‌دهد.

گوش درد
آب و هوای سرد زمستان، سرفه و سرماخوردگی، اغلب به گوش درد نیز منجر می‌شود و حتی برخی مواقع گوش عفونت می‌کند. برخی از انواع گوش دردها بدون درمان برطرف می‌شود و نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک ندارند. گوش دردها را نیز می‌‌توان با داروهای معمولی و خانگی کاهش داد و از بین بُرد، اما یک نکته را هیچ‌گاه فراموش نکنید: داخل گوش روغن نچکانید.

گرما
معمولا گوش درد و عفونت آن درد عجیبی را به وجود می‌آورد. در گذشته، در چنین شرایطی از بالش و پارچه گرم استفاده می‌کردند و آن را روی سطح گوش قرار می‌دادند. این کار کمک زیادی به کاهش درد می‌کرد. این روش درمانی ساده، این روزها نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد فقط توجه داشته باشید که اگر از کیسه آب گرم استفاده می‌کنید، آب خیلی داغ نباشد.

پیاز
یک عدد پیاز را از وسط دو نیم کنید و آن را روی گوشی که درد می‌کند، بگذارید. برخی از افراد پیاز را کمی گرما می‌دهند تا نرم شود و بعد آن را روی گوش می‌گذارند.

بخور گیاهی
بخور گیاهی باعث کاهش تورم گوش می‌گردد که در اثر سرماخوردگی ایجاد می‌شود، برای تهیه این بخور ابتدا مقداری آب را در ظرفی ریخته و بگذارید جوش بیاید و بعد آن آب را داخل کاسه یا ظرف مناسبی بریزید. یک مشت گیاه خشک و یا تازه به آن اضافه کنید مثل بابونه، لیمو و… روی ظرف آب مورد نظر خم شوید و بخار برخواسته از آن را نفس بکشید. می‌توانید یک هوله یا دستمال مناسب نیز روی سرتان بیندازید تا بخار بیشتری را در اطراف خود جمع کنید.

بخار
یک دوش آب گرم و استفاده از بخور گرم مخصوصا در روزهای سرد و خشک زمستانی باعث باز شدن و مرطوب شدن مجراها می‌شود و فشار و درد موجود در این نواحی را از بین می‌برد.

نعنا
هم برگ‌های نعنا و هم روغن نعنا، هر دو برای درمان گوش درد به کار می‌روند. روغن نعنا را در نواحی اطراف گوش بمالید. روغن را داخل گوش نچکانید. به جای روغن نعنا می‌توانید از روغن زیتون نیز استفاده کنید و اطراف گوش را با آن چرب نمایید.